bugün

Kaptan yardımcısına denir. Kaptandan sonra yetkiye sahiptir ama genellikle çok yipranir ayak işlerinde.
Laz'cadır.
sevdiğim bir insanın kedilerinden birisinin adı.

bir de dergi. bu dergi sanırım zamanında hediyeler veriyordu. tanıdık geldi.
oldukça yoğun satılan çocuk dergisi. yeğenim her ay alıyor yeni sayısını.
bir çocuk şarkısı.
Bir zamanların efsane çocuk dergisi.

Duygulandim..
izciykene öğrendiğimiz şarkıda bahsi geçen gemi çırağı..

miço nerden gelirsin??
samanlıktan aşağı..
oyna da miço oynaaa..
zıpla da miçoo zıplaa.. *
Dergi dışındaki anlamı gemiciliğe yeni başlamış güverteci gemiadamını tanımlayan kelimedir. Genelde toplumda bir grubun en büyük elemanın en küçüğüne de kullandığı görülür.
Zamanında 10 tane kağıt 100.000 tl yi veya 2 tane kağıt 500.000 tl yi üst üste koyup servet ödemişiz hissi veren dergi.
yalvaç uralın zamanında milliyet için yaptığı çocuk dergisidir.

babam milliyet aldırırdı, baktım içinde miço yok, abi hani bunun miçosu? diye çıkışırdım.

heeey gidi günler heeey..
bir zamanların en çok satan çocuk dergisiydi. sırf bilmeceleri için alırdım bu dergiyi. ne günlerdi be...
Her pazar milliyetle beleş olmak üzere geri dönmüş olan dergidir. Milliyet pazarları 75 kuruş olunca "tabiki beleş olacak" dedirtir insana.
Gemicilerle birlikte kendisine verilen tüm görevleri yapan acemi gemicilerdir. Kurslarda gördüğü teorik bilgileri gemide pratiğe çevirir, deneme ve alışma sürecinden sonra gemiciliğe yükselir.
milliyet çocuk olarak adlandırılan, mahallemizin veletlerinin aralarında muhabbetini döndürdüğü, kanımca en faydalı çocuk dergisi.
yalvaç ural ağbimizin çıkarttığı dergidir. lakin artık kalmadı heral.
Gemilerde kucuk yasta tayfa yamagi.
en çok satan çocuk dergisi (?)