bugün

içerisi sadece misafir geldiğinde ortaya çıkan eşyalar ile yığılı olan ve sadece eş dost akraba ziyarete geldiğinde açılan misafir odasına girilmemesi için, insanüstü bir çaba gösteren annedir.
benim de annemdir. zira bazen misafirleri bile almıyor odaya.
odayı benim mi yoksa misafirlerin mi daha çok gördüğünü sorgulamama sebep olan annedir. annemdir.
herşey misafir içindir öyle kalacaktır mantığı.
neyse ki modası geçmiş uygulamadır . eskiden o odaya girip dayak yediğimiz olmuştur.
kapı girişine bubi tuzağı kuran annedir. kapının yanına mükemmel şekilde yerleştirdiği halı, kapı açılınca kafanıza düşer ve püskürtme başarıyla sonuçlanır.

(bkz: mission completed)
annem değilde anneannemdi bu kadın.
onun yüzünden çocukluğum boyunca salondaki mobilyaları hayal meyal hatırlamış ve maalesef o öldüğü gün ilk defa o kahverengi çekyata oturabilmiştim.
oysa akşam üstü güneş en sevdiğim şekillerle vururmuş o salona ve gece boyu halıda oturup muhabbet etmek ne güzelmiş kuzenlerle o kocaman salonda...
hepsini o öldükten sonra öğrenebildim. benim için anneanne evi 3 oda 1 salon olamadı bu yüzden 3 odayla sınırlı kaldı.
misafir kirletebilir o odayı ama siz asla!!!
mutfak eşyalarını da iki gruba ayıran annedir. günlük kullanılan tabaklar ve misafir tabakları gibi..
ayrıca o misafir odasının kokusu bile başkadır. temizlenip kapatıldığı için her daim lavanta kokar. aslında böyle olması daha doğrudur.
Türklerin misafire ne kadar değer verdiğini göstermektedir. Misafirperverliğin resmidir bu. Bırakın korusun.
hepimizin annesidir. nitekim haklıdır da çünkü salon evin en büyük odası olduğundan misafir gittikten sonra temizlenir ve bir daha misafir gelene kadar temiz kalması gerekir. çocukların girip salonu kirlettikten sonra salonu tekrar temizlemek anneye bir külfet olur. bu nedenle salon her zaman evin en güzel yeri olmasına rağmen en az görülen yeridir.
ben küçükkenn kapalıydı o kapı . yasak bölge ve cısss .
büyüdükçe o odanın sihirli dünyasına dahil olabilmenin heyecanıyla annemin evden gitmesini beklerdim. sonra odada gezinir, dolaplardaki tabak çanakları ellerdim.
hala misafir odasına girince heyecanlanırım.
asla sandalyelerden köprü yaptırmayan annedir.
dur yolcu. bilmeden gelip bastığın parkeler bu misafirin yattığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu derli toplu oda , misafir kalbinin attığı yerdir.
annemdir...

bayramdan bayrama açılan, egzotik havalı, çeyizliklerin kullanılmayıp sergilendiği odadır misafir odası...

-anne büyüdüm yaa hala mı lo lo
-heee hala lo lo
-te allaaam yaaa
-sus karşı gelme anneye taş olursun sonra taş
-tamam uzadım
doğru yapan annedir. aksi takdirde misafir odasında sürekli oturulsa, özellikle çerez yenilse, ani bir misafirlikte süpürge yapılamayacağına göre oturma odası seçilmelidir. mesela bayramda bile kalabalık kalınan bir evde misafir odasına yer yatağı yapıldığı zaman ertesi gün sabah başlayan bayram ziyaretlerinden dolayı en erken misafir odasında yatan kişi kalkar, çünkü anca yatağı toparlayacaktır. oturma odası dururken misafir odasının her zaman temiz kalması için korur tabi evin annesi, ne yapsındır.
misafir geldiği vakit temiz bir mekan bulmakta zorlanacağını bildiği için derlitoplu bir alanı koruma mücadelesi içerisindedir. diğer odaları misafir ağırlayacak düzeyde bırakmayanlar utansın.
arkadaşım: hafize teyze a nick'le misafir odasında oynayabilir miyiz?

annem: hadi oradan, anzak kılıklı seni!

a nick: anne neler söylüyosun sen, iyi misin?

annem: geldiğiniz gibi gidin bu evden!

a nick: abi gel bari bahçeye gidelim

annem: gitmişken yavuz'la midilli'nin yemini ver!
ne ile uğraşırsa uğraşsın gözü ordadır.
anne memlekete gittiğinde içilen sigaranın değeri istanbul un fethiyle eşdeğerdir.
ne çanakkale boğazı olum..? geçen gün o oda daha serin koltukları daha güzel diye iki dakika uzanayım dedim allah belamı versin pearl harbor saldırısı düzenledi odaya..
Bunun bir de salonu koruyan versiyonu vardır.
Güzel tespit olmuş.
bu büyük komutan kız evladını da tam bir asker olarak yetiştirir. evlenen kız rütbeleri omuzuna takar yüce ve ulvi görevinin başına geçer. gerekirse öl ama o odaya kimseyi sokma!
henuz iyiyi kötüden tefrik edemeyecek derecede küçük bünyelere, farkında olmadan 'misafir odası hepinizden değerli' mesajı veren annedir. bilse yapmaz. bilmediğinden yapıyor.
insanın'keşke misafir odası olsaydım' diyesi geliyor.
konyada bol bol bulunur.
zira evler 4 oda 1 salon minimum 160 m2 olduğundan, değil o salona girmek eskaza kapısını açsan uçan terliği ense köküne yersin.

sanırsın etnoğrafya müzesi amına kodumun salonu.