bugün

yurtdışından türk takımlarına gelen en iyi teknik direktördür. he en iyisi değilse bile ilk 3e elini kolunu sallaya sallaya girer. 3 büyüklerden hangisinin td. koltuğu boşalsa illa ki bu adamın ismi bir kere zikredilir. bugünlerde de beşiktaş için anılmaktadır. gelsin. başımızın üstünde yeri var.
madem geri gelcekti, neden gitti diye düşündüren insan. en azından gitmeseydi de hep kalsaydı takımın başında, hiç olmazsa takımın sistemi otururdu.
(bkz: alex ferguson)
kanımca galatasaray'a gelen en iyi hocalardan biridir. kendisi muazzam bir taktik ve kondisyon zekasına sahiptir.
galatasaray taraftarı tarafından ayrıca sevilir.
ligimizde beşiktaş'ıda çalıştırmıştır.
çakal carlos'tur*
http://www.red-foxes.net/...p?cat=35&ph=7&p=1
http://www.red-foxes.net/...p?cat=35&ph=2&p=1
her teknik direktör gibi türkiye'de yerden yere vurulup değeri sonradan anlaşılmış olan futbol adamıdır. ukrayna'da 4 sezon (shakhtar donetsk), romanya'da 2 sezon (rapid bucureşti), türkiye'de 2 sezon (galatasaray, beşiktaş) ve italya serie b'de 1 sezon (brescia) şampiyonluk yaşamıştır. türkiye'ye bir daha gelse şu an guus hiddink'in yaşadığı gibi (kadro seçimi vs) yine yerden yere vurulacaktır.
galatasaray'ın kötü oyun nedeniyle kovduğu teknik direktör.
rahmetli özhan canaydın'ın fatih terim'i getirmek için kovduğu teknik direktör.
türk futbolcunu ve futbolcularını birçok yerli teknik direktörden daha iyi bilen, daha iyi oynatabilen on numero teknik direktör. yalan mı? cevabın evet ise şöyle ayrıl sen.
bir daha türkiye' de herhangi bir takımı çalıştırmaması gereken teknik adam. bu ülkede pek çok teknik adam çalıştı ama ben lucescu kadar iki yüzlüsünü ve arkadan konuşanını görmedim.
avrupa futboluna ciddi anlamda söz sahibi olan top class teknik adam.
içi boş bir takımdan bir dünya markası yaratmış, başarıdan başarıya koşuyor;
(bkz: shakhtar donetsk)

bunu neden mi yazıyorum?
görüyorum ki hala bazı ezik cinconlular reykard'ı gönderip, lucescu'yu getiriyorlar takımın başına entrylerinde.
kuzum siz adam koşa koşa gelecek mi sanıyorsunuz?
bir düşünün, geri gidin biraz bakalım adamı nasıl göndermiştiniz kulüpten?
hadi onu bunu geç...kaçan balık büyük olur her zaman. bu lucescu bu galatasaray'a gelmez...
galatasaray'ı içinde bulunduğu buhrandan kurtaracak tek isim.

neden? çünkü futbolcunun iyisinden anlıyor kendisi.

futbolcudan anlamayıp takımı kapasitesiz adamlarla dolduran, işler kötü gidince de doğru teşhis koyamayıp 100 tane oyun kurucu * transfer edip işleri iyice berbat eden yönetim ve tüm bunlara rağmen takımının iyi bi takım olduğunu zannedip aslında bu kadroyla da başarılı olabileceğini sanan gs taraftarına karşı "tam yetki" ile başa gelen lucescu durumu düzeltir. fatih terim gelirse iyice sıçar durumun içine. demedi demeyin.

edit: gsliyim
eğer frank rijkaard'ı göndereceklerse bu adam gelsin. çünkü bu adam gönderildikten sonra başladı galatasarayımın başındaki lanet. belki gelirse geçer lanet her şey eskisi gibi olur. ya da olsun. nolur lan.
istemiyorum gitmesini ama illaha da rijkaard gidecekse yerine gelmesini istediğim tek kişi. türkiye'de gördüğüm en iyi td.'dir. tabi eline adam gibi oyuncular verilmezse o da bir işe yaramaz.
türkiye de hakettiği değeri bulamamış teknik adam.insani yönüyle rijkaard'dan da aşağı kalan tarafı yoktur.hatta artıları daha fazladır. en basitinden sürekli bahane üretmez.
hayır anlamadığım şey şu: ulan bu adam türkiye' deyken disiplinsiz, otoritesi yok, oyuna müdahale edemiyor, seyirci gibi kulübeye yaslanıp oyunu izliyor diye eleştirilmiyor muydu? çingene denmiyor muydu? galatasaray şampiyonlar liginde real madrid' i elerdi ama lucescu korktuğu için elendi denmiyor muydu? beşiktaş' ın kaçan şampiyonluğunun faturası bu adama kesilmedi mi? ne oldu da şimdi kıymete bindi?

bir de lincoln vardı. yerdne yere vuruldu. aldığı paradan yaptığı antremana kadar her şey eleştirildi. karakteri yerden yere vuruldu. sonra elano geldi yerine, sonra da misimoviç. gidin izleyin galatasaray maçlarını herkes lincoln diye ağlıyor şu an. ne biçim bir ülkeyiz anlamadım ki.

edit: demek ki denmiyormuş, ben uydurmuşum.
shaktar donetsk'i bırakmayacak olan adam. en azından türk takımları için...
Türkiye'ye gelen en iyi teknikdirektörlerden biridir.
sittin sene gelmez. fatih terim gibi bir 6-0cı için adamı kovdular. türkiyeye ancak uefa kupası finali için gelir. ona da geldi kupayı aldı gitti.*
ağrı kesici ateş düşürücü. şu kaos ortamında yönetimin elinden gelen her şeyi yapıp kulübeye getirtmesi gereken isim. eğer bu kişi lucescu olmazsa gelecek kişinin türk olmasından yanayım.
Galatasaraya bi daha ömrü billah gelmeyecek olan, avrupanın en iyi 5 teknik direktöründen biri. Doğu avrupanın ise en iyisi..

'robinho gelir, lucescu gelmez'
bakın ben kötü hoca filan demiyorum ama o galatasaray' ın başındayken yerden yere vuruluyordu yahu. liverpool maçıdnaki beraberlikten, roman maçındaki beraberlikten onu sorumlu tuttu bu basın. yahu galatasaray strum graz ile üst tura yükselirken son dakikalarda galatasaray' ın rakibe basmamasını utanç diye nitelendirdi bu basın.
adam beşiktaş' ın başındayken kaçan şampiyonluğun sorumlusu olarak tek o gösterildi.
sanki bunlar olmamış gibi şimdi bu luce sevdasını anlamıyorum. elimizdeyken niye kıymetini bilmedik o zaman?
kendisinin karga tulumba gönderilip fatih terim'in yerine getirildiği günden beri galatasaray gün yüzü görmemiştir desek yalan olmaz herhalde.. ekonomik krizler, ligteki başarısızlıklar, kupadaki başarısızlıklar, avrupadaki hüsranlar, tromsö faciası, derbilerdeki eziklikler, başkan krizleri, teknik direktör krizleri, futbolcular arası gruplaşma cepheleşme.. o gittiği günden beri takımda ne huzur kalmıştır ne saygı ne sevgi..
kendisinin karga tulumba gönderilip fatih terim'in yerine getirildiği günden beri çalıştırdığı takımlarda 5 lig şampiyonluğu (1 bjk ile 4 shakhtar donetsk ile), 2 ukrayna kupası, 2 ukrayna süper kupası, 1 uefa kupası kazanmışlığı vardır.
2002 senesinde şampiyon yaptığı takımdan kovulmasa galatasaray bugün nerelerde olurdu allah bilir. ama o tarihte adamın nasıl ahını aldıysak şu an beterin betiri bir durumdayız. işler daha da kötüye gidecek gibi..

(bkz: alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste)
görsel
elindeki çoğu kiralık ve dandik futbolculardan oluşan takımı şampiyon yaptığı için galatasaray'dan kovulan teknik direktör. şu saatten sonra mourinho gelir, lucescu gelmez.

not: zor ama umarım lucescu beni g.t eder.

edit: hiç unutmuyorum cm 2002'de galatasaray'ı 2-3 seneden önce adam edemiyorduk. düşün sanal alemde adam edemiyorduk, bu herif gerçekte o takımı şampiyon yaptı, şampiyonlar ligi'nde 2. gruplara kadar çıkardı son maçta çeyrek finali kaçırdı.
arkadaşlar lucescu' nun hocalığını tartışacak halimiz yok ancak bugünkü duruma bakıp da o günkü kadroyu küçümsemeyin. kadro fatih terim' in uefa şampiyonu olduğu kadroya nazaran elbetteki kötüydü ama bugüne göre de iyiydi. lucescu' nun şampiyon yaptığı dandik kadro için;

kaleciler : faryd mondragon, kerem inan, mehmet bölükbaşı, richard kingston (faruk gürsoy).

savunma : vedat inceefe, bülent korkmaz (kaptan), gheorghe popescu, emre aşık, gustavo victoria, sebastien perez, emrah eren, alper tezcan, capone, jerson gonzalez, hakan ünsal, fatih akyel

orta saha : joão batista, berkant göktan, suat kaya, hasan şaş, bülent akın, sergen yalçın, ayhan akman, faruk atalay, klodian duro, andres fleurquin, pavel horvath, erhan namlı, sabri sarıoğlu, sedat debreli, ufuk talay, ergün penbe, rasim vardar.

hücum : arif erdem, ümit karan, mbo mpenza, robert spehar, murat sözkesen, radu niculescu, serkan aykut, mario jardel, saffet akyüz

galatasaray tarihinin en iyi sağ beklerinden perez, en iyi kalecilerinden mondragon, en iyi stoperlerinden popescu, en iyi zamanında fatih akyel, en iyi sol kanatlarından ergün, en iyi oyuncusu hagi, avrupa gol kralı jardel, türk futbolunun yıldızı hasan şaş (8 oldu arkadaşlar) vardı.

rotasyon: ümit karan, serkan aykut, sergen yalçın, emre aşık(en iyi zamanı), ayhan akman(en iyi zamanı), bülent akın(mustafa sarp işte), bülent korkmaz(en iyi zamanlarında yine), sabri sarıoğlu, arif erdem...

lucescu' nun galatasaray ile kazandığı başarılar tarihi başarılardı ve asla küçümsenemez. hepsi için tekrar teşekkürler lucescu. ama kabul etmek gerekir ki elinde hem tecrübeli hem de birbirini tanıyan iyi bir takım vardı. tabii bu takım rijkaard' da olsa o da başarılı olur gibi bir iddiam yok zira lucescu elindeki oyucnulardan maksimum verim almayı başaran bir teknik direktör. ama o bu ülkedeyken korkaklıkla, futbolu bilmemekle suçlanmıştı. bunları da unutmamak gerek.