bugün

sait akson koşusu'nda uzun mesafeye yatkınlığını gösteren safkan ingiliz atı.
gücünü ve uzun mesafede nasıl büyüdüğünü kanıtlamış bir isim. kocakaya' ya ilk gazi zaferini yaşatabilir. büyük yarışta şansı azımsanmayacak derecede fazla.
83. gazi koşusu 1.si.
gazi koşusunda ki başarısına rağmen rokoko ve chi yi bir daha geçeceğini düşünmediğim safkan ingiliz.
altimin yatmasina sebep olan 4 ayakli.
bin kere koşsa geçeceği ata geçilmiştir şampiyon. insanlarla bir kez daha açık açık dalga geçilmiştir.
bi gün bir takım arkadaşlar altılı ganyan denen oyundan oynuyordu. oynamıyordu da ellerinde gazete kağıdından ganyan ile ilgili bilgilerin olduğu bir yazıdan o gün ki koşuda hangi at hayvanının birinci gelebileceği olasılığı üzerinde tartışırlarken, tesadif bu ya, odaya girmiş bulundum. gaflet de bulunmak gibiydi benim için çünkü sonrası pek iç açıdı olmadı. neyse. ellerindeki gazetete yazan isimleri gösterip bana "hadi bi tahminde bulun, hangisi birinci olur?" şeklinde bir soru yönelttiler. hiçbir zaman soru sormadan cevap veremeyen ben hemen atıldım tabi;
- bu saçma sapan işlerle neden uğraşıyorsunuz? deyu.
tabi cevap alamadım kikirdeşmelerinden. bak işte bi tane söyle, dediler. listeye baktım, miramis dedim. hepsi önce birbirlerine sonra bana doğru baktılar. sen bu işi bilmediğine emin misin, diye sordular şüpheci bir ifadeyle. evet! dedim. ne yani, bir şeyler bilmek için sadece bilgi yeter mi? bence değil. ben ve benim gibiler için değil.
velhasıl, miramis'e oynadılar ve o gün için kazandılar. ama işkence bitmemişti. doğru tahminde bulunduğum için her gün başıma gelip "hadi bi tahminde bulun lütfen" şeklinde psikolojik baskılarını sürdüler. ama söylemedim. tahmin ve bir şeyleri bilme yeteğimden faydalanmalarına izin veremezdim.
o gün neden miramis dediğime gelince, tabi ki bunun sebebini söylemeyeceğim burda. sadece biliyordum. hep olduğu gibi.

bu da böyle saçma bi anımdır.
cumhurbaşkanlığı koşusu'nu halis karataş'la kazanmıştır.
startta 5-6 boy geride kalmasına rağmen cumhurbaşkanlığı koşusunu kazanmasını bilmiştir.
ayrıca halis karataş'ın kazandığı ilk cumhurbaşkanlığı koşusu olmuştur.
Cumhurbaşkalığı koşusundaki rahatlığı ile bana BoldPilot ı izliyormuşum izlenimini veren 2009 yılının flaş atı. ayakları düz basması dileğiyle.
Ahmet Kılıçoğlu tarafından 60 bin tük lirasına satın alınmış olan ingiliz atıdır. 2009 Gazi Koşusunu kazanmıştır ve jokeyi Gökhan Kocakaya ya büyük sükse yaptırmıştır. Ayrıca bu koşudaki zaferiyle sahibine fiyatının 10 katından fazlasını da kazandırmıştır.
bariyer dibinden son metrelere girdiğinde önündeki atın isminin cinsinin ne olduğunun önemi olmayan attır.Kendisi yüksek koşularda sadece bir koşuda üzerindeki eşekten dolayı geç splinte kalkmış o yüzden 44.000 liralık koşuda ikinci olmuştur.Kankaları inspector,pan river ile kapışmaktadır.Gazi şampiyonudur ve şimdiden 1.7 milyon liralık hasılatı vardır.Nakit paradır kendisi.oynarsanız onu görmezseniz bariyer dibindeyse kuponu yırttırır demedi demeyin.
2000 li yılların en iyi uzun mesafe ingiliz atı, 2009 cumhurbaşkanlığı koşusu'nda startta 5 boy kalmasına ve son virajda iç kulvarda 100 metre kadar yol bulamamasına rağmen (bkz: pan river) gibi bir ata 3 boy fark atmıştı. bu aksilikleri yaşamasa yarışı 10 boyla kazanması bile işten değildi. eğer sakatlanmasaydı o üstün performansıyla adını (bkz: bold pilot), (bkz: johny guitar) gibi atların yanına yazdırabilirdi.