1. 1.
  Girit'in efsanevi kralı. Adaleti ve bilgeliğiyle ünlüydü. Bu meziyetleri sayesinde ölümünden sonra Aiakos ve Rhadamanthys ile birlikte Cehennem Ülkesi'nin hakimi oldu. Tarihçilere göre Minos, belirli bir kralın adı değil de Girit hükümdarlarının genel bir krallık veya hanedan ünvanıydı. Minos Medeniyeti * tabiri de buradan gelmektedir.
  1 ... lenada
 2. 2.
  (bkz: Knossos)
  ... lenada
 3. 3.
  zefs ile evropi'nin oğlu olup kiritis kıralıdır.
  hakim ve kanuncu olmakla şöhret yapmıştır.pesifae ile evlenmiş ve bu izdivaçtan ariadini,androgeos,fedra adlarındaki çocukları doğmuştur.bunlardan başka karısının beyaz bir boğadan minotauros adında insan yarı boğa bir çocuğu daha olmuştur ki kiritis adasındaki meşhur labirent bu üvey oğlu için inşa etirmişti bu çocuğun doğumu da şöyle olmuştur.
  tanrı posidon minos'a kendi adına kurban etmesi için gayet muhteşem beyaz bir boğa göndermişti minos bu muhteşem boğayı görünce onu kesmeye kıyamamış ve beslemeye karar vermişti buna kızan posidon'da minosdan intikam almak için onun karısı pasifae'yi boğaya aşık etmiş ve işte bu aşıkken münasebetten minotauros doğmuştur.
  1 ... john constantin
 4. 4.
  ovidius değişmeler eserinde şöyle der minos için;
  "minos, pekala kapatabilir bana karayolunu da, denizyolunu da, en azından gök bana açık kalır.."
  1 ... moira
 5. 5.
  dante'nin ilahi komedya'sında cehennem yargıçlığı yapan kişi. ceza alan günahkar cehennemin kaçıncı dairesine gidecekse , kuyruğunu gideceği daire sayısında günahkarın beline doladığı yazılır.
  1 ... kafatasci iskelet
 6. 6.
  söylentiye göre yaptırdığı labirent kalıntıları bulunmuştur.
  2 ... selia