bugün

sözlükte başlığının olmamasına şaşırdım, ilk başlığım bu olsun öyleyse dedim.

mim mesle madar. m like mother. anne gibi...

filmin ismi başlı başına bir özet olmuş aslında. uzun uzun yazarım aslında ama, onun yerine konuyu ruhsuz ve kısa bir özet geçecek olursam; iran, Irak savaşında sağlık personeli olarak görev yapan ve kimyasal gazdan etkilenen, hastalık belirtilenin çabuk geçmesiyle de önemsemeyen anne'nin, çok sevdiği eşiyle evlenip hamile kaldığında, her şey çok güzel giderken sebepler üzerinden gelen bir imtihan olarak karşısına çıkar bu durum: yapılan testler sonucunda kimyasal gazların etkisiyle sakat bir çocuk doğurma ihtimali yüksek çıkmıştır. ve bu güzel keman virtüözünün hayatı bu hiç beklemediği bir imtihan ile yön değiştirir. üstelik aşkı, diplomat eşi de yanında değildir. oğlunun dünyaya gelmemesi için elinden geleni yapar. anne, vazgeçer ondan da..ortada büyük bir aşk vardır aslında.

“Cennet annelerin ayakları altındadır.” hadis-i şerifini ve ''Çocuklarınızı yoksulluk korkusuyla öldürmeyin. Biz onlara da size de rızık veririz. Onları öldürmek, şüphesiz büyük bir günahtır.'' ayetini yansıtan bir film olmuş.

henüz izledim mi peki ? hayır. ne zaman olur bilinmez, inşallah bir gün. o ufaklığın bakışları için bile bir kaç kez izlenir bu film. sakat bacağı ve sırtındaki oksijen yüküyle yaşayan ve o bakışlara sahip olan 'çocuk'. insanı kendine getiriyor gerçekten. imtihanlarımızı, başımıza gelenleri ne kadar da büyütüyoruz biz öyle. ne kadar da küçük yaşadıklarımız...

filmden iki sahne, istemeyen izlemesin. sonu mu bilmiyorum ama öyle bile olsa filmi asıl güzel yapan şey ne sonudur ne de içeriğinin bilinmemesidir.

http://www.youtube.com/watch?v=rWuWqR9xk3w

http://www.youtube.com/watch?v=4ilsknxXq6Q
insanı derinden sarsan, sevgi, vefa, annelik, özürlü insanların hayat kavgası temaları üzerine enfes bir iran filmi. iran sinemasının basit ve sıradan insanların hayat çileleri üzerine nasıl da derinlemesine inebileceğini göstermiştir. hayatımda izlediğim en dramatik ve etkileyici film diyebilirim. izlenmesi şiddetle tavsiye edilir.
herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğüm, fazlasıyla etkileyici film. anneme doyasıya sarılma isteği uyandırmıştır bende çoğunlukla.

tüm film etkileyici, harikaydı ama aklımda en net kalan cümle, eşinin çocuk doğmasın diye her şeyi yaparken, kadının ağrılae ve sancılar içinde "oğlum, vazgeç bu hayattan." demesiydi.
"Anne gibi" diye cevirilen bu filmin en önemli kısmı filmin adıdır belki de.mim ay gibi, mim anne gibi, mim meryem gibi."mim mesle madar, mim mesle meryem" diyen bir anne vardır o ekranda. Bir de bencil bir baba.a seperation'da görülen gitmek kalmak ikilemi bu fikmde de var.hatta filmi izlerken bir arkadaşla mesajlasiyorduk laf arasında "amerika'ya gitmek"ten bahsetti.bu coğrafyadan gitmek kalmak. Simin olmak gibi.nadir olmak gibi.anne olmak.kalmak.bencilliği, merhameti, adaleti, anneyi o kadar güzel ele almışlar ki izlerken bir an olsun sıkılmiyorsunuz .iran sinemasının naifliğine yandım bir kez daha.yanmaz olaydim.kül oldum efendim.said'in bakışları etkisinde iken saddam'ın yıkılışı umrunuzda olmuyor. Ayrıca müziğe doymak isteyenleri de baş göz üstünde ağırlar bu film. Canınız acıyabilir ki acıyacaktır koşun gidin annenize sarılında geçsin ..