bugün

(bkz: kurtuluş savaşı)
Bağımsızlık için yapılan savaş veya bu savaş süresi. *
samsun da başlayan mücadeledir.

(bkz: 55 der misiniz)
unutan çok sanırım.
en azından bi fotoğraflara bakın.

http://www.ataturktoday.com/
milli spor musabakaları içinde kullanılan deyim.
şu sıralarda türkiye cumhuriyeti'nin en büyük ihtiyacıdır.
ders çıkarmamız gereken yerde bazı nankörlerin kötülemeye bayıldığı, bugünlere gelişimizin temeli olan süreçtir. *
halk olarak, iç ve dış tehditlere karşı vatanı savunma ve hatta gerektiğinde tekrar kurtarma mücadelesidir.
samsun'da başlayıp tüm yurdu saran bir ateştir. türk halkının özgürlük mücadelesidir. toprakları düşman askeri tarafından işgal edimiş ülkemizin kurtuluşu için yakılan bir meşaledir. bu meşalenin sahibi atatürk, emanetçileride bizleriz.
kendi topraklarımızı düşman işgalinden kurtarmak için seferber olunan kurtuluş savaşı dönemidir.
'' Milletimiz çok büyüktür. Hiç korkmayalım. o esaret ve aşağılığı kabul etmez. Fakat onu bir araya toplamak ve kendisine, ' Ey millet! sen esaret ve aşağılığı kabul eder misin? ' diye sormak lazımdır. Ben, milletin vereceği cevabı biliyorum. Ben, milletin büyüklüğünü biliyor ve bu sual karşısında, onun, o suali soran çocuklarını canı gibi seveceğini ve alınlarından öpeceğini biliyorum. Ben biliyorum ki bu millet, kendisine bu suali soran çocuklarının, hep o esasa dayanan çare ve hazırlıklarını canla, başla kabul edecektir. Onun için işte ben şimdi bu yoldayım, onun çok sağlam bir yol olduğuna kani olarak... '' 1920 (Yunus Nadi Abalıoğlu, Ankara' nın ilk Günleri, s. 99).

Milletine sonuna kadar güvenen ve ondan kuvvet alan Mustafa Kemal Atatürk' ün 19 Mayıs 1919 tarihinde samsun' da başlattığı ulusal şeref mücadelemizdir. Mücadelemiz tamamlanmamıştır, muasır medeniyetler seviyesine çıkıncaya kadar hatta o medeniyetleri geçene kadar devam edecektir.
babalar gibi nimetlerini har vurup harman savurduğumuz mücadele.

not: 19 mayıs vesilesi ile 18. entry.
umudun, bağımsızlığın, türklüğün mücadelesidir.
en iyi örneğini türk halkının kurtuluş savaşıyla gösterdiği bağımsızlık kazanma hareketidir.
günümüzde ikincisininde yapılması gerektiğine inandığım , türk milletini birleştirip bu günlere getiren ruh .
bir türk destanıdır.
fakir halkın hem iç hem de dış mıhraklarla savaşıdır, bugünde olduğu gibi..

yalnız< onlar değil yine türkler yazacaktır yeniden destanları<
nice zorlukla yapılan savaştan zaferle ayrılan milletimiz için anlamı yüksek olan söz. kurtuluş savaşı dönemi'nde nasıl bu mücadeleyi verdiysek bugün de bazılarına karşı bu mücadeleyi vermemiz gerek.
milli şuurdan güç ve heyecan bulan kutsal mücadeledir.
silah mı? cesaret mi? sorusuna derslik bir cevap olarak belleklerde yerini almış, insanlık ile barbarlığın savaştığı ve sonunda insanlığın kazandığı müdafadır.
dünya tarihinde emperyalizme vurulmuş en büyük tokattır.
anti-emperyalist hareketlere örnek olmuştur.
son nefeste bile özgürlüktür.
umudun aydınlığın şerefsizlere karşı mücadelenin en iyi örneğidir. (bkz: kurtuluş savaşı)
pek çok kimsenin beklemediği, sonuçlarının bu şekilde gerçekleşeceğini ummadığı mücadeledir.
unutturmak isteyenlere inat unutturulmaması gereken mücadeledir.
bazılarına fena giren mücadeledir. hala çıkartamıyorlar efenim.