bugün

Sovyet savaş uçağı
3 sene sonraki muhtemel lakabım.
(bkz: müge nin diğer adları)
kullanım ve bakımı çok pratik savaş uçağıdır.
üzerinde kar örtüsü varken bile kısa bir sürede kullanıma hazır hale getirilebilir.

sovyet araçlarının kaba ama sağlam genel yapısının iyi bir örneğidir.

burnunda yer alan hava emme girişi ile kendine özgü borumsu bir görüntüsü vardır.

(bkz: borudan savaş uçağı yapmak)

büyük çabalarla google den bir resim aşağıya eklenmiştir.

http://www.zap16.com/imag...ch%20Air%20force%2002.jpg
rus yapımı savaş uçağı. 1966 yılında israilliler* , o zamanlar ırak ordusunun da elinde bulunan bu uçaklardan birini, ırak ordusundaki bir pilotu ayarlayarak, bir tatbikat uçuşu sırasında göz göre göre kaçırmıştır.
uzun yıllar komünist bloğun f 16'lığını yapmış emektar savaş uçağıdır. ayrıca dünyada en çok üretilen savaş uçağı ünvanına sahiptir. nato'daki karşılığı f 100'dür.
ferrariden daha ucuza satılan ve gelişmiş ülkelerde sivil sahipleri tarafından uçurulan savaş uçağı*. yarım asrı devirmiş olmasına rağmen bazı ülkelerin hava kuvvetleri ısrarla bu uçakla uçmaya devam eder.
guzelmi guzel sirinmi sirin savas ucagi.
indirmesi dehşet derecede zor ve inişi sert olan savaş uçağı. Amerikada sivil sahipleri vardır, warbird olarak uçururlar. Gerçek hayatta gördünüz mü bilemiyorum ama son derece küçüktürler.
Ben bu uçağı uçuran pakistanlı kadın pilot gördüm. Yeminlen bir kadına ilk defa böylesine farklı baktım. Bizimkiler ancak dizi izleyip göt büyütsünler.
suriyede bugün düşen tipsiz savaş uçağı.

görsel
Namı diğer dolmakalem, evet bu uçak burnundaki hava girişinin şekli nedeniyle pilotlar arasında dolmakalem lakabıyla anılır, dünyada en çok üretilen süpersonic savaş uçağıdır, en büyük tasarım eksikliklerinden biri çok dar bir görüş açısına sahip kokpit tasarımıdır, kısa pistlerden kolaylıkla inip kalkabilen bir uçaktır.
Fakir ülke uçağı haline gelmiştir. Polonya ise bu durumdan istisna olarak uzun yıllar kullanmış ve benzer modelini üretmiştir.
doğu Almanya'da bir binaya çakılan mig 21:

görsel