1. 1.
    Düşünün ölmüşsünüz gömmüşler. Gözleri bir açıyorsun mezardasın. Elin ayağın bağlı. Çeneni bile sarmışlar. Toprağın soğukluğunu ve rutubetini hissediyorsun. iki metre derindesin. Beklemeye başlarsın, sonra üşüyüp titrersin. Zifir karanlıkta hava alabileceğin hiçbir yer yok. Nefesin kesiliyor. Ciğerlerin yanıyor. Çırpınamıyorsun bile. Bilincin uyuşuklaşıyor. Tatlı bir uyku gelmesi. Ve alarm çalar. Sen uyanırsın.
    2 ... hemdem pasa
  2. 2.
    Uyanıyorum. iyi dinlenmiş olduğumdan çok uyuduğum anlaşılıyor. Işık, insan ve araç sesleri... Kalkıp duşa giriyorum. O sırada demlenen çay ve pişmiş yumurta servise hazırlanıyor. Su, kabusun etkisini hafifletmiyor. Korku dalgası bedenimi sıcak bir yorgan gibi sarıyor. Bacaklarım titriyor kulaklarım uğulduyor, bedenim ağırlaşıyor ve akan suyun altına yığılıyorum. Hayaller ya da rüyalar hayır kabuslar zinciri yine başlıyor.
    1 -4 ... hemdem pasa
  3. 3.
    kefenle dışarı çıktığınızda sizi gören kalpten gidebilir.
    -3 ... gina carano
  4. 4.
    Duştan çıkıp mutfağa giriyorum. Eşim ve çocuklarım beni görmüyor. Günaydınıma cevap bile vermiyorlar. Anlıyorum onları, dün akşam yemeğe gidemediğimiz için tepkililer. Çocuklar alelacele kahvaltılarını edip dışarı çıkıyorlar. Sabah sabah nereye? Diyorum; cevap yok. Gittikleri yol hastahane yolu. Küçük olan yine üşüttü herhalde deyip yanlarında yürüyorum. Hastahaneye giriyoruz. Çocuk servisi ikinci katta. Biz niye aşağı iniyoruz? Dinlenme odası, vestiyer ve personel yemekhAnesi var. O da ne? Bizimkiler durmuyor. Bir kat daha inince büyük morg kapısını görüyorum. Hacı ninenin yaşı gelmişti, o olsa gerek derken morg görevlisi, doktor ve savcıyla morga giriyoruz.
    1 ... hemdem pasa
  5. 5.
    Morgda kesif bir koku var. Karışık ilaçların cesetlere sürünüp korunduğu bu yerde durmak imkansız. Kendimi dışarı atmak istiyorum. Metal çekmecelerden biri çekiliyor ve merakıma yenik düşüp bekliyorum. Çekmeceden çıkan kefenli cesede yoğunlaşıyorum. Savcı kimlik tespiti istiyor eşimden. Kefen açılıyor. Yatanı görünce gözlerim fırlıyor. insan kendini ayna olmadan nasıl görür. Ben ölmedim diyorum. Karım "evet o" diyor. Yüreğim daralıyor. Bedenim o cesede doğru çeKiliyor. Kaçmak istiyorum, gücüm yetmiyor. Ve ceset ben oluyorum.
    1 ... hemdem pasa
  6. 6.
    Aniden kesilen nefesim vücuduma şok etkisi yapıyor. Duşun altında bayılınca su yüzüme gelmiş ve nefessiz kaldığım için tekrar ayılmışım. Duştan çıkıp giyiniyorum. Çocuklarla kahvaltı ederken onlara durumu hissettirmemeye çalışıyorum. Ve araca binip okula gidiyoruz. Onları bırakıp dönüş yolunu yarılayınca bir otobüsün hızla geldiğini görüyorum. Kurtulmsk için tam sol dönünce otobüs sol kapıdan araca vuruyor. Fırlayıp yola düşüyorum. Ama çok iyiyim. Nasıl kurtulduğumu bilmiyorum. Aracın etrafı insan seli. Trafik felç. Sonra siren sesleri.
    2 -1 ... hemdem pasa
  7. 7.
    Hadi biri şunu acık oylasın kendince yazmış falan sevinsin garip.
    2 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  8. 8.
    Aşağılamadım saka yaptım sadece sende amma alıngansın be paşa. Tamam küstüm oynamıyorum.
    ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  9. 9.
    Çok özür dilerim aşkım ya haklısın benim gibiler yüzünden ülke gelişmiyor mezarda dirilmek isimli türk edebiyatının ilk batılı tarza realist kısa öyküsü için yaptığım terbiyesizlikten dolayı çok özür diliyorum. Senin gibi büyük bir edebiyatçıya yaptığım saygısızlık için çok pişmanım benim yüzümden ülke gelişmiyor. Bu vicdan azabıyla yasayamam en iyisi intihar edeyim. Seninde önünde engel kalmasın ülkeyi muasır medeniyet seviyesine taşı.
    2 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  10. 10.
    Dünya'da olup da yaşıyamıyor olmaktan daha korkunç olmamalı.
    ... memosh usta