bugün

sabırsız türk milletinin yapmadığı önceliktir.

trene binecek yolcuların hurra diye inenlerin üzerine saldırması üzerine hoş olmayan durumlar oluşur.

bir de kapının yanında dikilip, inenlere yol vermeyenler var.
ne kadar geri kalmış bir toplum olduğumuzun göstergesidir. ne zaman metrodan inerken ya da binerken "insan" oluruz, işte o zaman medeni/gelişmiş/aydın bir toplum oluruz. götünü başını açmakla aydın olunmuyor ne yazık ki. olsaydı ben de açardım walla...
Her Medeni insanın yapması gerekir, millet trenden insinki sanada binicek yer açılsın dimi.
metronun hemen kalkacağını ve kendilerinin binemeyeceklerini düşünen yurdum insanının gerçekleştirmedikleri öncelik.
ya mediniyet falan iyi güzelde; abicim bi hatun var o metrolarda devamlı bağırıyor:

''dikkat! kapılar kapanacaktır. dikkat! kapılar kapanacaktır''

bunu duyan insanın telaşa kapılıp kapıya doğru koşturması gayet doğal. provakatör o kadın. terorist terorist..
(bkz: burayı melankolik dolduracak)
ne münasebet? denecek cümledir. zaten kapı saniyeler içinde kapanırken binenler hangi ara sığışacaklar merak etmekteyim. hoş böyle diyorum ama biliyorum ki bende metroda bindiğim gibi iniyorum. eee her binişin bi inişi vardır.
(bkz: tramvay ve metro aygırları)
öncelik alamadığım için içerde kaldığım ve metrodaki bilimum insanın sırıtmalarına maruz kaldığım durumdur.
o güzergahı kullanan insanların gelişmişlik düzeyeni gösteren eylemdir. örnek vermek gerekirse 4.levent taksim hattında insanlar, inerken size yol verirken, aksaray havalimanı hattında ise metrodan çıkabilmek için çevik ve atletik bir yapıya sahip olmanız gerekmektedir. hatta bu insanlar yürüyen merdivenin solunda durarak yürümenizi engellerler. neyse konudan daha fazla sapmadan sosyal bir mesaj ile yazımı bitiriyorum; eğitim şart!!!
(bkz: allahına kadar tespit yapmak)
dikkate alınmadığından karışıklığa yol açan ve her metro seferinde insanların itilip kakılmasına neden olan öncelik.
sevgili tuba06'dan sözü alarak konuya değinmek isterim.

tanım: ankara metrosunda olmayan düsturdur. bu, seri ankara yolculuklarından edindiğim bir deneyimdir. ha istanbul'da çok mu vardir , şaşırarak söylemek isterim ki evet. o büyük kalabalıgın içinde sel gibi akan insanlara dikkatlice bakarsanız iki şey dikkatinizi çekecektir.

1-istanbul metrosundaki yürüyen merdivenlerde sol kulvar asla işgal edilmez. ankara'da bu düstur yoktur.

2- istanbul metrosunda inen yolculara öncelik verilir. * lakin ankara metrosunda her seferinde dikkatimi çekmiştir bu; genç,yaşlı hiç farketmez, her yaş grubundaki insan inen yolcuya saygı göstermemektedir.

tüm bunları yazarak ankara kaka , istanbul güzel demeyecegim. sadece içimde kalmış ve dikkatimi cezbeden bir tespitti. paylaşmak istedim.
insanlarımızın hiç bir zaman yapmadığı ve yapmayı öğrenemeyeceği eylemdir. metro her durduğunda kapılarda bir kargaşa olur, binenler inmeye çalışan insanlardan bolca küfür yer. hep böyledir bu..

gerçeği anlattım, istanbul'da böyle.
taksim - 4 levent arasındaki metroda pek de görülemeyen davranıştır.
(bkz: medeniyet)
Konya'nın Almanya'dan ithal 1960 model * tramwaylarını kullanıyorsanız eğer, yapmaktan başka çareniz olmayan eylem.
toplumsal saygı kurallarından birisidir. toplu taşıma araçlarında, rahat hareket etme ve kaza belaya sebebiyet vermemek için uygulanması gerekmektedir.

dolmuşlarda inecek kişi, binecek şahsın tepesine düşecek gibi olur. korkan şahıs mecburen yol vermektedir. fakat özellikle istanbul metrolarında sıkıntı daha boyutludur. metro durur ve inen yolculara öncelik verilmesi hususunda anons yapılır. fakat görülmektedir ki, inen yolcular aheste aheste kapıya doğru yürümektedirler. sanki yolculuğun bitmesini istemiyorlarmış gibi bir ifadeleri vardır. kişi yol vermektedir fakat binmek için acele eden kalabalık kendisini dürtükleyip durmaktadır. kapı kapama sinyali duyulur. en kısa sürede vagona atlamak icabeder. inmekte direnen bir iki yolcu omuz gücüyle itilerek vagona adım atılır. yoksa otomatik kapıda sıkışma ihtimali vardır.

(bkz: dikkat otomatik kapı çarpar)
araç dolu olduğunda mecburen yapılacak, ve sırf bu yüzden bir çok yerde görülebilecek ince davranış.
sabirsiz alman miletininde yapamadigi davranistir
sadece türkiyede deyil avrupadada sikca rastlanilan bir durumdur malesef.
Eskişehir tramvaylarında asla ama asla görülmeyecek davranış.*
(bkz: esenler bu yöndeki son istasyonumuzdur)
otobüste metroda bangır bangır ilan edildiği halde kimsenin zerre kadar sallamadığı toplu taşıma araçlarındaki kurallardan biridir.

ilk binenlerden olmak genelde boş yerlere oturmak ve rahat bir yerde dikilmek açısından önemlidir; kimi ezilir kimi sıkışır kimi inemez, kim takar? önemli olan kendi götü rahat etsindir; herkesin kendi götünü düşündüğü toplumlarda yaşamak zor iş.
Alan da veren de razı olur.
Beyinsizlerce ihlal edilen kural.

istanbul'da yaşamayı hak etmeyen ne kadar hödük varsa bunu ihlal ediyor.