bugün

bir yunan içki markası. sert içkileri bulunur. ouzo da üretir.
bodrum'da bir barda 15 ytl ye 2 yudum * içtiğim şey.

sonra şüphe ettim tabi kendimden.
metaxa, batı trakya türklerinin iyi bildiği, fevkalade kaliteli ve türkiye'de çok satılan bir yunan konyağıdır. ithal içkiler arasında en muhteşemlerindendir. kalitesinin üzerindeki yıldız sayısı ile orantılı olduğu söylense de, en üst ile bir alt kalite arasında kalite farkı bulunmaz. yedi yıldız farklı şişelenmiştir. fakat beş yıldız da azami kalitededir ve daha sık bulunur. klasik şişesi çok meşhurdur. üzerine greek spirit yazdıkları modern şişesi fazla tutulmamıştır, zira alışılmışın dışında, çorbayı mataradan içmeye benzer. herkes bardaklarda az servis edilmesinden şikayet eder fakat çok sert bir konyaktır.
yunanca, ipek demektir...
yeni yazar arkadaşımız. hoş gelmiş.*
(#6084385) millet ne diyo, bu ne diyo? gülsem mi, ağlasam mı? bilemedim...
(bkz: ben diyorum ankara sen diyorsun götüm kara)*
liseden kalma bir mazimiz vardır bu yazarla. dün şans eseri sözlükte yazar olduğunu öğrendim.
tanım: altıncı nesil yazar.***
rengi viskiye benzeyen bir yunan içkisidir. bir nevi konyaktır denebilir. tadı viski ile likör arası bir şeydir. yunanistan'da pek çok kahvede de * içilebilir. tam dolu olmayan bardakta, yanında buz, ayrı bir bardakta su ve çerez ile beraber servis edilir. şişenin üzerindeki yıldız sayısı ile kalitesinin doğru orantılı olduğu rivayet edilir.
ani bir kararla aldığım şu anda buzdolabında soğumaya yatmış içki.
gecenin cicisi olacak umarım.
ilaç, bildiğin ilaç lan bu. dün gece duble bir shot aldım bildiğin nefesim falan açıldı. Şimdi tekrardan solunumda güçlük çekiyorum, işten çıkıp eve dönüp acil shotlanması gereken içkidir.
komşi'nin içkisi. şişesi bile güzeldir.
soğuk kış günlerinde her türlü üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı birebirdir, ferahlatır, rahat uyutur, antibiyotik gibidir canına yandığım.
içimi çok güzel bir içki. uzosu pek yok konyak kadar yoktur memleketimizde ancak konyak olanı da gayet güzeldir. eski bir markadır aynı zamanda, osmanlılarda da takdir edilirmiş...
Severiz.

görsel