bugün

cephanesi az olduğu için. kullanılabilir döviz stokları sadece 38 milyar dolar. onu da en kara günler için saklıyor. faizi ise malum sebeplerden ötürü arttıramıyor:

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/28374607.asp
merkez bankası yetkililerince açıklık getirilen sorudur.

(bkz: durduramıyoruz efendim yükseliyor haylaz)
Türkiye'nin siyasi merkezinde iş olmadıktan sonra bankası ne yapsın kimdi o bankanın başkanı yazık herifin başında saç kalmadı bir gün sikeceğim ekonominizi deyip siktiri çekecek ama hadi hayırlısı.
kavga çıkmasın diye.

dolarla merkez bankası(mb) bir gün yolda karşılaşmışlar. dolar, mb(megabyte değil lan fakirler merkez bankası)'ye çarpmış. doların benjaminleri saçılmış etrafa. mb hemen yere eğilip benjaminleri toplamış doların eline tutuşturmuş. o sırada mb'nin içinde bir volkan patlamış, heyecandan sıçası gelmiş. dolarda da durum farksızmış. içinde bir deprem olmuş ve ağzına menemen kıvamında bir kusmuk gelmiş. mb; "özür dilerim biraz dalgındım demiş."(dolar kız olan.) dolar da "hata benim günah benim suç benimmm ayhhh." demiş. gel zaman git zaman bunlar facebooktan birbirlerini eklemişler vatsap matsap işi ilerletip sevgili olmuşlar. mutlu bir birliktelikleri varken mb'nin babası tayyipoto mb ile euro nun arasını yapmaya çalışmış. mb euro'yu istemiyormuş. çünkü euro, kaşarın önde gideniymiş. tüm ab üstünden geçmiş. dolar ile mb bu euro yüzünden birbirine girmiş. (mahallenin güzel kızı petrolu anlatmıyorum.) döviz ağza alınmayacak şeyler söylemiş mb'ye. mb yine de ses etmemiş. en son dolar mb'nin anasına sövünce kıyamet kopmuş. mb tek cümle söylemiş dolara "götünü kaldıracağım ama en son kucağıma oturacaksın. intikam soğuk yenen bir çoraptır." demiş. ölsen de dokunmam, seni sikerlerken görsem de müdahale etmem demiş.
işin özü bu. benim yorumlamam bu kadar.
Yükseliş büyük ölçüde dış sebeplerden olduğu için. işler çığrından çıkmadıkça Dış sebeplere bağlı artışlarda genelde merkez bankalarının hiçbir şey yapmaması daha doğrudur çünkü yangına maşrapayla su dökmüş ve boşu boşuna döviz rezervlerini eritmiş olursunuz. Kısıtlı müdahalelerde bulunabilir ama genelde seyretme taraftarıdır.

RTE ağzını kaparsa bu böyle gidecektir. Şimdiden kısa adam Merkez Bağımsızdır diye yan çizmeye başladı, o zaman ortalık biraz durulabilir.
Bişe satamadığımız için veya çok aldığımız için merkez bankasında dolar olmaması olabilir diye düşünüyorum.
iki sebeple. Yeteri kadar gücü yok ve doları düşürmenin kimseye faydası yok.
Yanıt: merkez bankası kasasındaki net döviz rezervi 15 mayıs itibariyle 33,7 milyar dolar. gelecek bir yılda vadesi dolacak dış borç, 186 milyar dolar.

işte bunun adına kötü ve basiretsiz yönetim denir.
Ekonomi uzmanı değilim ama bildiğim kadarıyla Merkez bankasının müdahalesi ancak kısa vadede geçici bir çözüm oluyor ve dolar maalesef o eşiğin anasını duvardan duvara vurup dondikleyeli çok oldu.
mb rezervleri zaten eridi, taşıma su ile değirmen dönmez, şu an tc'nin batışını izliyoruz.
merkez bankasına asıl sorulması gereken soru şudur? zamanında neden enflasyon hedeflemesi yapılmadı ve bunu tutturmak için gerekli uygulamalar gerçekleştirilmedi?
çünkü hükümetin popülist politikalarına ve ithalatçı parazit yiyici müslolarına aykırı geliyordu.
faizleri arttırarak veya dövizi sabit kur uygulamasına alarak müdahale edebilir.

fakat bu ekonomiyi daha kötü hale getirir.
uçurumun kenarındayız hissini halka geçirip son nefeste tayyibe oy devşirmek.ülke göçerse göçsün,kimin umrunda?durmak yok dolar almaya devam,arkamızda da rte var kapı gibi,zarar imkansız.
müdhale etmeye takati kalmamis.
Dolar Dünya da bütün ülkelerde yükseliyor. Bizim TL dolar karşısında değer kazanamaz bu öyle kolay olacak birşey değil. Akıllı olun öyle boş boş yorum yapmayın.
Çünkü çok bilen biri var. Sadece yüksek faizin enflasyonu tırmandırdığını sanması gibi.
Eğitimin önemini burada iyi anlıyoruz arkadaşlar.
Dolar kuru 4.50 TL dendiğinde her bir dolara karşı merkez Bankası rezervlerinde 4.70 TL olduğunu düşünen kişinin sorduğu sorudur. Halbuki dolar kuru 4.92 TL dendiğinde 1 doları kaç TL ile aldığımızı anlatmaktadır. Merkez bankası kalan rezervi 5.2 TL den piyasaya sürüp borç ödeme zamanı 6 TL den dolar borcunu ödemeye TL si yetmez. Ha, para bassın derseniz dolar kuru kaç TL olur, düşünmeye bile korkuyorum. Yazana kadar kaç defa arttı mübarek!
ulan daha dün diğer ülkelerde dolar düşüyordu. şimdi de artıyormuş bak işe. bi de emir ceriyor pezevenk sanki aklı buna teslim ettik.
Seçime az bir zaman kala müdahale edip, iktidarı destekleyen guruhun gazını almak için bekliyorlar, çünkü biliyorlarki söz konusu topluluk balık hafızalı. Söz konusu topluluk sorgulama yoksunu.
Lütfen müdahale etmesin artık amk!

Her müdahalesi Benjamin Franklin'in ruhuna fatiha etkisi yaratıyor.

Edit: ince. Anlayan anlar.
seçim bittiğinden beri 4 defa mi ne müdahale etti zaten. Hala yükseliyorsa ekonomi cohh eti degil demektir sanki. hicbir seyden ders almayan ve hic kimseyi dinlemeyen bir kesime müstehak bu günler.
herkes alıcı olunca hiç bir merkez bankası bu alım ateşini arzı arttırarak düşüremez.

bazılarımızın satıcı olması gerek, yani bazılarımızın döviz fiyatında artış, bazılarımız düşüş beklentisi içine gireceğiz ki bazılarımız satarken bazılarımız alsın.
6 agustos 2018 tarihinde dolar 5,19 tl´yi avro da 6 tl´yi görünce müdehalede bulunarak faizleri arttirmak yerine piyasaya kasadan dolar sürme karari almistir.

tcmb yapmis oldugu aciklamada bankalarin kullanmasi icin piyasaya 2,2 milyar dolar sürecegini aciklamistir.

--spoiler--
"Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırı yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürülmüştür. Söz konusu değişiklik ile (döviz imkan oranı) yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecektir."
--spoiler--