bugün

Melekler

Kutsal melekler ısırır
Öksürürler ve ağlarlar
Dönme dolaba binerler
Pamuk helva yerler
Ve de hicbir sey hatirlamazlar...

Pamuk helva yerler
Ve de hicbir sey hatırlamazlar...

Unutmadm zannedersin
Bir ısırışla öpüşün farkına varmayarak
Sokakları tinerliyordum

Tanri bana izin ver
Ver ki sabah kokum bile kalmasın...

Ama ikimiz de biliyoruz
Kaçarken çıkardığımız topuk sesleri
Hayatı kırabilir...

Senin çarşafındaki kan
Benim yastığımdaki dudak izleri
Melekler yüzlerini bana hediye ederken
Yastığımdaki dudak izleri

Biraz daha uyu, biraz daha yat kahve iç
Tutunduğum rüyalar kahrımdan yollara fışkırıyor

Biraz daha uyu, biraz daha yat kahve iç
Tutunduğum rüyalar kahrımdan yollara fışkırıyor

Saclarını ısırıyorum
Cinnetini ortaya çıkaran televizyonun önünde öp
Sen her zaman new york'tan daha güzeldin de
Seni hiç kırmadım ki de
Kim uydurdu bu yalanı?

Kutsal melekler ısırır,
Öksürürler ve ağlarlar...
*
yine umay, hep umay..

"tanrı bana izin ver, ver ki sabah kokum bile kalmasın.."
umay umay'ı sevmek için yeterli bir sebep.

hani bir şarkının vurucu sözlerini yazarsın ya, tüm sözleri kopi peyst yapmayı arzuluyor bu deli gönlüm. o derece.
Bir olsun gönlünde, bir olmasam da.

burada nasıl bir aşktan bahsediliyor, nasıl iştir bu. öyle aşıksın ki, tek istediğin onun mutlu olması, seninle veya sensiz. yani hayko diyor ki, bir olsun gönlünde, ben olmasam da biri olsun mutlu olabileceğin falan. çok süper.
benim bu klipten öğrendiğim bazı şeyler oldu. bende varolan bir durumu ve o durumun yarattığı haleti ruhiyeyi ilk kez başka birisiyle paylaştım. ilk kez başka birisiyle bu duygum hakkında ortak bir paydada buluşma hazzını tattım.

şimdi bendeniz aslında raporlu anksiyete, depresyon ve obsesif kompülsif bozukluk hastasıdır. ilaç neyin bir yararını göremedik daha tam olarak. ama geçecek diyorlar bekliyoruz. ayrıca yoğun sosyofobik bir bireyim. yani birincisi toplum içine çıktığımda kendimi aşağılık, suçlu, diğer insanlardan ezik gören bir bünyeyim işte. zaten benim giydiğim kıyafetlerle beni görenler de büyük ihtimalle benimle aynı çıkarımda bulunuyorlardır. yani öyle bir giyinmek işte. hatta giydiklerini haftalarca çıkarmamak, saç-sakal traşı olmamak, kendine bakmamak dışında gün geçtikçe kendini bombok bir hale sokmak, bunların tek müsebbibi olmak (eğitim fakültesi eğitim-öğretim yönergesi gibi oldu). yani burada bu kadar kelimeyi bir araya getirmek için hemoroid olduğuma bakmayın. gün içerisinde ben bu kadar kelime konuşsam birileriyle ohooo diyeyim sen anla.

şimdi bu klibi izleyince başta üstü-başı perişan (aa bu benim lan), yerlerde yatan (o kadar değilim ama hehe) bir adam gördüm ve dedim ki. ulan az kaldı bu hale gelmeme. neyse efendim bu adam yerdeki paraları alıp yola koyuluyordu. yolda giderken düşüyordu, yerleri yalıyordu adeta yerleri süpürüyordu. sokak kedilerine köpeklere falan sürtüyordu. yanından geçtiği kızlı erkekli grubun iğrenirce bakışlarına mağruz kalıyordu. anlayacağınız toplumdan saygı görmediği malumdu (sanırım bu duyguyu biliyorum) ve bunu haketmiyordu. (bunun nedenini sonra söylicem bi dur)

en sonunda bu adam kıyafetlerinden sıyrılıyor ve arkasına bakarak (sanırım burada yaa şaşırırsın tabi .arrağam demek istiyor) sırıtıyordu.

işte buradaki ekrandaki ağır klasik, klasik olduğu kadar içinden müthiş manalar ve dersler çıkarılabilecek cümle beni gerçekten etkiledi.

"farklı görünsek de aynı şeyleri anlatıyor ve yaşıyoruz"

sizce de böyle değil midir sevgili canlar. bir insanı kıyafetine bakarak yargılamak niye? neden adam kötü giyindi diye onu aşağılama yoluna gidip egona 31 çektiriyorsun (bu cümlede güzelmiş ha... hem ajitasyon da var içinde) o adamın senden eksiği olduğunu nereden biliyosun.

işte anormal bir insandan melekler klibine dair bir anlatı. sanırım benim gibi birinin de bu klipten başka manalar çıkarması beklenemezdi. işte bazı haller içinde insan böyle nüansların da farkına varabiliyor. kim bilir hayko cepkin o klipte ne anlatmaya çalışıyor ve sen ne anlıyorsun. neyse...
(bkz: uriel) (bkz: ithuriel) (bkz: remiel) (bkz: gabriel) (bkz: mikhael) (bkz: azrael) (bkz: raphael) (bkz: Zadkiel) Jophiel (bkz: Haniel) (bkz: Chamuel)
israf.

tek tanrılı dinlerde tanrının kendisine yardımcı olsunlar diye yarattığı varlıklar. oysa ki aynı dinlerin omnipotent ve omniscient tanrı anlatışı/anlayışına göre tanrının birşeye herhangi bir şeye ihtiyacı yoktur. bu durumda boşuna vardırlar. israftırlar.

çok tanrılı dinlerde ise, merak edip bakmamış ve baktıkça daha çok merak etmemiş olanlar için baştan yazalım, çok tanrılı dinlerde binlerce tanrı yoktur, asıl çekirdeği her zaman 12 tanrı oluşturur. geri kalanlarda çekirdek gruba dahil olmayan ama bir şekilde tanrısal güce sahip diğer tanrılardır. buna da pantheon denir.

çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere geçiş döneminde -var aslan böyle bir dönem, hoplayıp zıplama hemen- çok tanrılı din inananlarını yeni dine çekebilmek için kurgulanmıştır aslında melekler. hatta daha da ileri gidilmiş, 12 sayısı etrafında dolanılmış durulmuştur. aslında neden 12 olduğunu bilmedikleri içinde tek tanrılı din kurgucuları orada kalakalmışlardır.

12 israil kabilesi
12 havari
12 aydan oluşan bir yıl (her ay ayın bir tam dönüşüdür, 28 gün sürer ve 30 çeken 5; 31 çeken 6 ay vardır. bu artıları toplayınca tam 28 çıkar. yani ay 13 tur yapar dünya çevresinde bir yılda. oysa bizim 12 ayımız vardır bir yılımızda. )
ali nin 12 imamı vs.

böyle gider bu.
sibel can'ın seslendirdiği türk pop tarihinin en güzel ve hüzünlü parçalarındandır.

http://www.youtube.com/watch?v=H3_B3eNdzo0
Ama ikimiz de biliyoruz
Kaçarken çıkardığımız topuk sesleri
Hayatı kırabilir...

(bkz: umay umay)
canlı dinlediğinde tüyleri diken diken eden hayko cepkin şarkısı.
..ve şeytanlar
kendinizi o derin ezgi, içli yorum ve her dem gerçek aşk olan sözlere bırakınca, trans geçişle tam bir arınma, halden hale geçiş sağlayan, aşkı acıdan, sevmenin güzelliğine, sevilenin mutluluğuna yükselten özel hayko cepkin eseri. aşka aşık bir melek olursunuz her ney nağmesinde.
--spoiler--
yine geldi kör günler niye ötsün bülbüller
içim acır gündüzler, yakar
bir olsun gönlünde,bir olmasam da
bir olsun gönlünde bir olmasam da bir.
--spoiler--

http://fizy.com/#s/1bxbiq
hayko'nun ağzıma sıçan şarkısıdır. hem de her dinleyişte..
ciğerimi parçalayan hayko cepkin parçası dır..

http://www.youtube.com/watch?v=XVrPRixW3Hw
göremediğimiz en masum ve en iyi varlıklar.
adamı kahreden şarkıdır , gece bu saatlerde dinlendiğinde daha etkilidir.

(bkz: aç karnına günde 3 öğün)
(bkz: baba ben meleklere gidiyorum bu akşam)
hayko cepkin'in en güzel parçalarından biri olan şarkı.
Komedi dükkanında da söylemişti bunu.
her namaz vakti geçtiğinde senin için günah yazılmasın diye allaha yalvaran güzelliklerdir. iyileri ve kötüleri vardır. unutmayalım azrailde bir melektir.
(bkz: anneler)
hayko cepkinin insana can yoldaşı olası şarkısıdır.
pagan kökenli kavramdır. her din içine alarak bu kavramı günümüze kadar getirmmişlerdir. bu varlıkların amı götü pipisi yoktur sikmeye kalkmayınız.
hayko cepkin' i ilk dinlemeyi başladığım şarkı. televizyonda klibini gördüm garip, farklı gördüm sonuna kadar dinledim. sonrada bugüne kadar dinledim.
daha önce yazıldı mı bilmiyorum ama, introsu harika olan hayko cepkin şarkısı.