1. 1.
  sosyoloji'nin babasi. severim keratayi.
  1 -1 ... edgar
 2. 2.
  muhafazakar akademisyenlerce çok kullanılan bir adamcağız, bilgi yumağı, sevgi pıtırcığı...
  yazıktır marx ın karşısına, aslında hiç te alakası yokken, sırf soğuk savaş ortamının, bir ideolojik gruba destek sağlaması için onların eline oyuncak ettiği, fakat tabi bütün bunlar kendisi öldükten uzun zaman sonra olduğu için kendisinin bundan haberinin olmadığı bir büyük filozoftur.
  asıl adı maximilien weber. kendisine kısaca max weber denmekte. 19.yy'ın ikinci yasında doğmuş (tam tarihi hatırlayamıyorum) , 1920 de ölmüştür. 1903 e kadar üniversite de kürsüye sahipse de bu tarihten sonra rahatsızlığı nedeniyle ayrılmıştır.
  weber, çoğu kişinin zannettiği üzere, kapitalizme övgüler düzen, marx ı kökten yalanlayan bir filozof değildir. hatta kişisel olarak kapitalizmden nefret ettiğini pek çok kez dile getirmiştir. ancak weber in asıl davası, sosyolojinin bilim yöntemiyle işlemesidir ve weber, bir bilimadamı olarak bilimin alanını bayağı uzun bir süre tartışmıştır. kısaca aktaralım efenim:
  weber e göre bilimler doğa bilimleri (fen bilimleri) ve kültür bilimleri (tin veya tarih bilimleri) olarak ikiye ayrılır. bu ikisi arasında ortak yöntemler olabildiği gibi, temel ayrım, doğa bilimlerinin nesnel (objektif), kültür bilimlerinin ise bireysel (subjektif) bilimler olduğudur. (bu arada, kavramların anlamlarını bilmeden, ota poka objektif olma çağrısı yapanlara kapaktır. bugün sosyal bilimlerde weber yöntemleri temel alınmaktadır. zira ilber ortaylı da bir seferinde "tarih objektif olamaz, dürüst olur" diyerek bu ayrımı ortaya koymuştur).
  yine weber, kültür bilimlerinin, iki farklı kavram arasındaki ince sınırı görebilmeleri üzerinde durmuştur: bu kavramlar olan (olgu) ile olması gereken (değer) kavramlarıdır. insanların bu ikisini birbirinden ayıramamaları doğal olmakla beraber, bir bilimadamının bunları ayırması ve sadece olgular üzerinde çalışması gerektiğini ısrarla belirtmiştir. ona göre kültür bilimlerinin en önemli yöntemi budur.
  weber kültür bilimlerinin kaynağının "tarih" olduğunu söyler. bilimadamı için tarih, olguların sadece bir defa gerçekleşebildiği bir alandır. tarihten çıkarsama yapılarak, iki ayrı tarihsel olgu birebir aynı olamaz. sadece benzeşebilir.
  weber, almanların kafasını çok karıştıran kapitalizm kavramını da işte bu yöntemlerle ele almış ve kaynağını, gelişimini araştırmıştır. tabii ki bu arada, kendisinden önce bu konuda çok kafa yormuş karl marx ı da eleştirmiştir. ancak bu weber i başlı başına bir ideolojik lider yapmaz. zaten weber in de ısrarla belirttiği gibi, o, olması gerekenlerle değil olanlarla ilgilenmiştir. bu anlamda marx tan zaten çok farklıdır.
  weber moderniteyi de dünyanın büyüsünün çözülmesine benzetir. bu anlamda nietzche nin "tanrı öldü" süne yaklaşır.
  son olarak kendisinden bir alıntıyla bitirelim:
  "görmek isteyen ışığa gider; vaaz dinlemek isteyen ise kiliseye"...
  ayrıca (bkz: protestan ahlakı ve kapitalizmin ruhu)
  1 ... suzergecer
 3. 3.
  max weber'dir ismi karl marx la sürekli karşılaştırılarak aktarıldıgı için marx weber diye bilinir cogu ögrenci tarafından...
  1 ... pinhan
 4. 4.
  sosyolojinin annesi demek daha doğru olsa gerek düşünürü. Babası için (bkz: durkheim)

  Gerçi biraz kolayına kaçacağız ama çağrışımlarla gitmek bayağı bir satır tasarrufu sağlayacak bize,

  (bkz: bürokrasi)
  (bkz: otorite çeşitleri) özellikle (bkz: karizmatik otorite)
  (bkz: demir kafes)
  (bkz: orta sınıf) (bkz: marx)'ın sınıflar çatışması yaklaşımına ideal bir alternatif orta yol)
  (bkz: kapitalizmin kökeni) (bkz: protestanlık)ın münzevi bakış açısı (**bu konuda açmazları vardır)
  (bkz: felsefe tarihi)

  ve tabii ki bunların hepsini kapsayan bir başyapıt (bkz: protestan ahlakı ve kapitalizmin ruhu)
  ... fena halde leman
 5. 5.
  sosyoloji'nin literatürdeki babası için (bkz: auguste comte)

  max weber , karl marx , emile durkheim gibi isimler sadece belli tezler ortaya atmışlar ve yeni sosyolojik fikirler üretmişlerdir . ancak auguste comte sosyoloji ismiyle , bu bilimi ortaya çıkaran bilim adamıdır ..

  literatürde sosyolojinin ikinci kurucusu içinse ; (bkz: herbert spencer)
  3 ... postsinaptik golge
 6. 6.
  f-1 pilotu mark webber in yandan yemisi olsa gerek.
  2 -5 ... ruhhyy
 7. 7.
  bilimsel yönetim yaklaşımının kurucusudur.
  ... muhasebeye giris
 8. 8.
  * rus asıllı abd'li ressam, baskı ustası ve heykelci. çalışmalarıyla fovizm ve kübizm gibi öncü sanat akımlarının abd'de tanınmasında rol oynamıştır.*
  1 ... meister writer
 9. 9.
  rivayetler doğruysa, doktora tezi 14-16 sayfa kadarmış. pek inanasım gelmedi, biz ki seksen yüz sayfadan az olanı yüksek lisans tezi olarak bile saymıyoruz. adam çıkmış, kıçı kırık sayfayla doktora tezi yapmış. üstüne bir de dünyada nam salmış.

  ne idüğü belirsiz yüksek lisans tezi için, nasıl etsem de yüz sayfayı doldursam diye üstümüzü başımızı yırttık be bunca yıldır. bu dünya, bizim kıymetimizi anlamıyor anlamamakta da ısrar ediyor.
  2 -1 ... joan baez
 10. 10.
  post modernizmle beraber son yıllarda yeniden keşfedilmiş daha önemli hale gelmiş alman sosyolog.
  ... lev nikolayevic