bugün

hoş gelmiş, altıncı nesil yazar.
kendisi 600'lü yıllarda yaşamıştır.

çok iyi bilirdi o zamanları. peygamber efendimizin nikah memuruydu hatta. zaten hendek savaşında falan kendisi çok başarılı olmuştur.

(bkz: sallama bedava)

(bkz: sende sallıyorsun unutma)
600'lü yıllarda yaşadığı doğrudur. sallamasıyla ünlüdür. hatta peygamber eşi aişe'ye aşağıdaki sözleri bizzat kendisi yazdırmıştır:

"hz. peygamber (s.a.v.) beni altı yaşımda iken nikahladı, sonra medine'ye geldik ve haris b. hazrecoğulları'nın yanına indik, bu arada sıtmaya tutuldum, saçlarım döküldü sonunda (iyi olduktan sonra) saçlarım omuzlarıma kada gürleşti. arkadaşımla beraber salıncakta (oynarken) annem ümmü ruman bana gelip beni çağırdı, kendisinin yanına geldim, benden ne istediğini bilmiyordum elimden tuttu, evin kapısına gelince beni durdurdu bu sırada ben yorgunluktan soluk soluğa kesilmiştim. nihayet soluğum biraz yatıştı, sonra biraz su alıp yüzüme ve başıma sürdü, arkasından beni eve koydu, evde ensar'dan birtakım kadınları gördüm. kadınlar: "hayıra ve berekete, iyi kısmete düştün" dediler. annem beni onlara teslim etti. kadınlar benim üstümü başımı düzelttiler. benim için beklenmedik şey rasulullah (s.a.v.)'in görünmesi oldu. kadınlar beni ona teslim ettiler. ben bu sıralarda dokuz yaşında idim."

bu alıntı ehl-i sünnet tarafından en güvenilir hadis kitabı olarak kabul edilen ve diyanet işleri tarafından türkçeye çevirisi "Sahîh-i Buhârî Muhtasarı Tecrîd-i Sarîh Tercemesi ve Şerhi" adı altında yayınlanan sahih-i buhari den alınmıştır.
--spoiler--
"hz. peygamber (s.a.v.) beni altı yaşımda iken nikahladı, sonra medine'ye geldik ve haris b. hazrecoğulları'nın yanına indik, bu arada sıtmaya tutuldum, saçlarım döküldü sonunda (iyi olduktan sonra) saçlarım omuzlarıma kada gürleşti. arkadaşımla beraber salıncakta (oynarken) annem ümmü ruman bana gelip beni çağırdı, kendisinin yanına geldim, benden ne istediğini bilmiyordum elimden tuttu, evin kapısına gelince beni durdurdu bu sırada ben yorgunluktan soluk soluğa kesilmiştim. nihayet soluğum biraz yatıştı, sonra biraz su alıp yüzüme ve başıma sürdü, arkasından beni eve koydu, evde ensar'dan birtakım kadınları gördüm. kadınlar: "hayıra ve berekete, iyi kısmete düştün" dediler. annem beni onlara teslim etti. kadınlar benim üstümü başımı düzelttiler. benim için beklenmedik şey rasulullah (s.a.v.)'in görünmesi oldu. kadınlar beni ona teslim ettiler. ben bu sıralarda dokuz yaşında idim."
--spoiler--

demiş, beni kahkahalara boğmuş yazardır. hz aişe, 6 yaşında iken sıtmaya tutulur ve saçları dökülür. daha sonra iyileşir ve saçları omuzuna kadar gürleşir. arkadaşıyla beraber oynarken annesi ümmü ruman kendisini çağırır. annesi ümmü ruman, kendisini eve getirir ve hz aişe'nin yüzüne su sürer. sonra o evdeki kişiler hz.aişe'ye, ''berekete düştün derler'' ve daha sonra hz aişe'yi, peygamber efendimize teslim ederler. hz aişe bu sırada 9 yaşına gelmiştir.

vay be demek istediğim yazar. yani şimdi bir kız 6 yaşında hastalanıp iyileştikten sonra, oyun oynarken kalkıyor gidiyor evine yüzüne bir su yiyor ve 9 yaşına mı geliyor ? ya anlatım bozukluğu yapan, ya da yanlış şeyler anlatan ve beni kahkahalara boğan yazar.

şimdik eğlenceyi geçecek olursak;

http://www.mumsema.com/di...-kac-yasinda-evlendi.html

--spoiler--
tıkla izle yazar kardeşim. star tv'de ki hoca da yalan söyleyecek değil ya. ne diyor ? hz aişe, peygamber efendimizle evlendiği sıra en az 19 yaşındaydı diyor. ha sen şimdi diyebilirsin 19 yaş küçük değil mi diye. o zamanlar insanoğlu fazla yaşamıyordu zaten. o zamanın 19 yaşı, bugünün 25, 30 yaş civarı gibi birşeyiydi. kulaktan dolma bilgilere inanılsaydı, ben şu an barcelona'da futbol oynuyordum ona bakarsan.
--spoiler--