bugün

Trigonometri. Bak yazılışından bile emin değilim. Ortaokulda bu konu işlenirken hastaydım. Liseye geçtiğimde hem fizikte hem matematikte karşıma çıkmasına rağmen yine çalışmadım. Sonra yarım açı formülleri falan da gelince iyice karıştı ortalık.
Benim için trigonometridir, her konuyu bir yere kadar anlıyorum ama bu trigonometri işin içine girdiği zaman devreler kopuyor bende.
Kümeler.
Havuz problemleri ile başladı denklemler ile sürdü.
Benim için çarpma işlemi. Ondan sonra hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmadı.
alfaynan betanın toplamı.

bonus olarak logaritma.
lise matematiğine girdiğim an kopma noktası oldu. üstüne dikkat dağınıklığı eklenince ortalık koktu.
Calculus2 günde 2 saat ders çalışmadan gitmiyor daha fazla...
Geometri.
Stokastik diferansiyel denklemler cidden içimi sıkar.
trigonometri her bokun içine girince, götümüz sikilmeye başlandı.
1 ve 2 arasına sonsuz sayının yazılabilecek olması. bunu öğrendiğim anda matematik benim için bitti.

bu durumda 2 nasıl gelir?
en son bölmeye geldi konu. dedim ben kimseyi ikiye bölüp de yarım bırakamam. o an sözelci olduğum belli oldu zaten.
sayıların yerini x y z gibi sembollere bıraktığı zaman vs vs vs...
basamaklara ayırma*
yazı yazma hızımın düşük olmasından mütevellit yazmaya yetişememiş olmam ve akabinde "s*kerim böyle matematiği de dersi de haa" şeklinde çıkışımla, lise son sınıfa kadar başıma bela olmuştur. neyse ki bir hocam matematiğe yeteneğimin olduğunu bana inandırması sonrasında matematikle aramızdaki buzlar eridi.
ne zamanki toplama çıkarma girdi işin içine işte o zaman her şey bok oldu. ne güzel bir iki sayıp gidiyorduk.
x.

o iksi bir türlü bulamadım amk.
çarpmada 2 ler basamağından sonra 3 ler basamağına geçtiğim an benim için bitti.
One matematik diye ders mi varmış.
matematikteki terimlerin örn; devamsızlık , Sonuşmaz (bkz: asimptot) gibi türkce terimlerin tam karsiliginin ne oldugunu ögrenene kadar bir kopma yasamisligim var.

buradan tdk´ya sesleniyorum. mis gibi dilimiz var. adam gibi matematik terimleri bulun! matematik evrensel bir dildir, hic olmadi dünya genelinde kullanilan terimleri alin ki; birisiyle matematik tartisirken adama "how do you know if a graph has a sonusmaz?" demek yerine "how do you know if a graph has an asymptote?" diyerek az da olsa bildigimizi gösterebilelim.
tabiki de integral.
Türevdir. Aksini iddia eden de türevdir.
"0" herşeyin başı yuvarlak işe yaramayan bir sayı olursa o dersten ne beklersin.
türev, türevini fonksiyonu, integral. sıfır eksi sonsuz falan var. sonsuz diye bişey yok gülüm.
1+2+3+.....+n=(-1/12), (n=sonsuz ise)
kafam basmıyo bu nasıl olabilir.