bugün

cerrahi maske; Hastalık etkenlerinin geçişini engellemek amacıyla ağız ve burun bölgesine takılan, tek kullanımlık, kişisel koruyucu donanım; tıbbi maske diye tdk sözlükte tanımlanıyor.
Bize ne bundan ismet!
almanca'da da maskedir.
eskiden kanal d'de yayınlanan çizgi film.
şimdi türkçe dublajlısını bulmak imkansız.
pimpirikli diye tabir edilen çok az sayıdaki insanın corona virüsü bitse de takacağı şey.
kimse takmıyor, ben niye takayım?

farklı gözükmek istemediğim için artık takmadığım nesne.
artık kimse takmıyor. corona virüsü bitti mi?
artık zorunlu olmayan şey.
aklını peynir ekmekle yemek istemeyen çift maskeyle dolaşarak kendine en büyük iyiliği etmiş olur.
Bence de ne olur ne olmaz.
açık alanda tamam ama, kapalı alanda (otobüs, market) bir süre daha zorunlu olmalıdır.
corona bitse de insanlar takmaya devam edecek diye düşünüyordum ama corona bitmemesine rağmen takan kişi sayısı çok azaldı. rahata alışmak daha kolay olduğundan böyle olduğunu düşünüyorum.
Bu hafta komple kalkacak.
altta n-95, üste normal olmak üzere çift maske ile geziyorum.

son haftalarda vaka sayılarında inanlmaz bir artış var. her telefonla konuştuğum kendisinin veya bir yakınının yeniden covid olduğunu söylüyor.

bana kimse maske çıkarttıramaz, hele sağlık bakanlığı hiç mi hiç.
artık kapalı alanlar (otobüs, market) hariç ben de takmıyorum.
corona virüsü ilk başladığında bedava olacaktı.
artık kimsenin takmadığı şey.
artık kimse takmıyor.
corona virüsü yüzünden yaygınlaşmış, sevimsiz nesne.
corona yüzünden yaygınlaşmış ve tüketimi artmış olan nesne.
soluk soluğa kaldığımda bayağı bir zorlayan, normalde pek de zorlamayan bir araç. hastalıktan korunmaya yarar. günümüzde koronadan korunmaya yardımcı olur.
corona virüsü sayesinde çok fazla tüketilmeye başlamış nesne.
--spoiler--
Laboratuvarında insanların 2 saatten fazla kullandığı maskeleri inceleyen Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, çıkan zararlı bakterileri laboratuvar ortamında göstererek kullanılan maskelerin saatte bir değiştirilmesi uyarısında bulundu.
https://tr.sputniknews.co...a-donuyor-1050851171.html
--spoiler--
corona bittikten sonra popülaritesi bitecek mi diye merak ettiğim nesne.
Virüsten koruduğu için değil virüs olduğu hissetirilmek için var eğer maske olmasaydı bu sözde virüs bu kadar uzun sürmezdi unutulur giderdi örnek domuz gribi.
güncel Önemli Başlıklar