1. 1.
  'bir defa daha geleceğiz fakat bu defa dünyanın hiç unutamıyacağı sekilde olacak' lafının sahibi
  1 -1 ... imitasyon
 2. 2.
  adolf hitlerin yardımcılarından biri....
  1 ... imitasyon
 3. 3.
  Martin Bormann, 17 Haziran 1900 yılında Halberstadt'da doğdu. Babası Prusya bölgesindeki posta ofisinde yardımcılık yapıyordu. Babası öldükten sonra miras olarak kalan çiftliği işletmek için okulu bıraktı. Birinci Dünya Savaşı'nda sahra topçusu olarak görev aldı. Savaş bittikten sonra çiftliğin bulunduğu Mecklenburg şehrine geri döndü. Burada Rossbach Freikorps'larına katıldı. Kısa zamanda örgüt adına çeşitli olaylara karıştı. Bu olayların hiç birinden ceza almadan kurtulmayı başardı. Fakat 1924 yılının Mart ayında kendisinin de ilkokul öğretmeni olan Walther Kadow örgütün bütün gizli sırlarını açıklamıştı ve öldürülmesi gerekiyordu. Bormann ve adamları gereken infazı gerçekleştirdi. Olayın farkına varan polis Martin Bormann'ı tutukladı ve bir yıl hapis cezası verdi.

  Hapishaneden çıktıktan sonra NSDAP'ye katıldı ve üç yıl içerisinde önce Thuringia bölgesi basın müdürü,daha sonra idari menajer oldu. 1928 ve 1930 yılları arasında SA yüksek komuta merkezinde görev aldı. idari alanda yükselişini devam ettirdi ve 1933 Ekiminde NSDAP'nin parti sözcüsü aynı zamanda Adolf Hitler'in özel sekreteri oldu. Bir ay sonra Nazi Partisinin milletvekili olarak meclisteki yerini aldı. Bu zaman zarfı içerisinde Rudolf Hess'in de özel sekreterliğini yapıyordu.

  Yaptığı özel sekreterlik bir türlü yarımcılık gibiydi ve bu yardımcılığı sırasında gerek Hitler'in gerekse Hess'in güvenini fazlasıyla kazanmıştı. Partinin bütün mali işleriyle ilgileniyordu. Hitler'in evi olarak bilinen Kartal Yuvası Berghof fikrini Bormann verdi. Berchtesgarten'in böyle bir ev için çok uygun olduğunu düşünüyordu ve aynı zamanda Obersalzberg'deki büyük Nazi Kompleksini de işletiyordu.

  Ölümü konusunda çeşitli fikirler olsa da gerçek daha sonra ortaya çıktı. Hitler'in özel şoförü Erich Kempka'ya göre Martin Bormann Rus hatlarını geçmeye çalışırken tank ateşi ile öldü. HitlerJugend( Hitler Gençliği) lideri Artur Axmann'a göre ise Bormann intihar etmişti.Artur Axmann haklı çıkmıştı.1972 yılında Lehrter istasyonunun yapımı sırasında gömülmemiş yani öldürülmüş iki adet ceset bulundu. Yapılan araştırmalarda iki cesedinde siyanür içerek öldüğü saptandı. Yapılan DNA testlerinden sonra cesetlerden birinin Hitler'in doktoru Ludwig Stumfegger'e diğerinin de Martin Bormann'a ait olduğu tespit edildi.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Martin_Bormann
  1 ... mulayim
 4. 4.
  nsdap'ın parti sözcüsü ve hitler'in özel sekreteriydi.
  2 ... olma baskalari gibi
 5. 5.
  Kısa da olsa resmi olarak Hitler'den sonra nsdap'nin başkanlığını yapmıştır.
  1 ... wakin