bugün

midem bulanıyor galiba rektör tuttu.

dini bütün türban kafaların yanında azınlıkta olduğunu gören laikler şaşkın!
neyse ben kanadaya göçmenlik başvurusunda bulundum şimdi dağılın!
kesin birilerine batmıştır. birisi bunu sözlüğe yazana kadar farkında bile değildik. chp bu işi 60 senedir her konuda yaptığı gibi savaşa dönüştürmese hiçbir zaman farketmeyecektikde.

chp nin diğer savaşa çevirdiği şeyler;
-turgut özal ın cumhurbaşkanı seçilmesi.
-turgut özal ın yaptığı herşey.
-adnan menderesin başa gelmesi.
-adnan menderesin yaptığı herşey.
-2007 cumhurbaşkanlığı seçimi.
-ve diğer tüm seçimler.
-akp nin yaptığı herşey.
vb.
bu kadar normal bir duruma şaşırdığımızda ne kadar garip bir ülkede yaşadığımızı anlamamıza vesile olan durumdur.

kişiler özgürdür efendim. bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı sürece tabii. bu basit özgürlük tanımını hepimiz biliyoruz.
hele hele dinler özgürlüğünün olduğu bir ülkede bu özgürlüğün kısıtlanması utanç vericidir. bu kısıtlamayı yapanın devlet olduğunu görünce utanç 100 kat artmaktadır. devlet kişilerin dinini rahatça yaşamalarını sağlamakla hükümlüdür.
neden? sebebi, türkiye cumhuriyetinin laik bir devlet olmasıdır. laiklik, her bireyin dini inançlarını özgürce yaşayabilmesidir. bir dini inancın diğerine baskı yapmasını engellemektir.
ancak, bizim ülkemizde insanların dinini yaşamasına engel olunurken laiklik bahane gösteriliyor. laikliği kızların bacaklarını rahatça açması sananlar var. tamam efendim açın bacaklarınızı karıştığımız yok. ancak açmıyorum diyene de hiç bir şekilde karışamazsınız. bu laik devlet yapısına terstir. üniversitede öğrenciyken de karışamazsınız, devlet dairesinde memurken de. laik devlet yapısı buna engeldir.

birde, işte o kızların acaba kaçı dini inancından dolayı takıyor, yok aile baskısı falan ayıptır bu. kaç yaşına gelmiş insanlara sen salaksın demektir.
he aile etkisi tabii vardır. ancak, benim amcamın kızı açık. bunda da ailesinin etkisi var. ailesi ona o tarz bir yaşam sunmuş o da karşı çıkmamış. türbanlı kızın ailesi de ona o tarz bir yaşam sunmuş o da karşı çıkmamış.
kimsenin kimseye gerizekalı muamelesi yapmaya hakkı yoktur.
yeni başlayan erkekler için üzücüdür. üniversiteye yeni başlayıp karı kız niyetiyle fırsat kollayan gençleri bozguna uğratır.
kanunlarda öğrencilerin başörtüsü ile derse girebilmeleri yasak değildir diye biliyorum ki kanunların uygulandığından dolayı sevinçle karşılayacağımız durumdur.
(bkz: istiklal mahkemesi infazı baskılı t shirt)
istanbul üniversitesi edebiyat fakültesinde de öyledir. ne de güzeldir...

eksileyen kemal alemdaroğullarına sevgilerimi! iletiyorum. size ne lan elalemin başörtüsünden.
artık şaşırılmayan temeli çoktan atılan hadisedir.
(bkz: çok iyi de oldu çok güzel iyi oldu)
istanbul üniversitesindede yaşanan olaydır. artık bu kızlarımız türbanı malzeme edip kışkırtmasınlar milleti gayette rahatlar.
dünyanın her yerindeki üniversitelerde olduğu için garipsenmemesi gereken bir durumdur. ama bu durum karşısında kudurup da illa istiklal mahkemesi kurucam diyen bir bünye varsa, kendisini pistlerde görmek isteriz...
olmaması gereken durum. şimdi kalkıp kapalı kızlarımız niye özgür olmasın, mini etekle girenler giriyor filan demeyin. adam gibi başörtüsü takıp girsinler bir şey demem; ama türban denen simgeden ve insanları ötekileştiren şeyden nefret ediyorum. bu yüzden de onaylamıyorum!

edit' akbayram: bu entry bir nevi katalizördür gözümde. aldığım eksilerle anladım ki üniversiteye türbanla girenlerin çoğu inancından değil, siyasi görüşünden yola çıkıyor. tezim de bir nevi doğrulanıyor. teşekkürler oy verenler!
iyi mi kötü mü bilemediğim durumdur. zira bazıları türbanı simgeleştirmişken ülkesini seven genç kızlarımızın daha modern bir örtünme şekli ile üniversite eğitimi almalarını tercih ederim. bir diğer yandan yıllar önce yine marmara üniversitesinde sınıf arkadaşımın sınıfın en başarılı öğrencisi olması ve hepimiz yaya yaya sınıfı geçerken imam hatipten kalan hatim etme yöntemiyle takdirname kazanması ve fakat rektörden alması gerek takdirnamesi için başını açmadığı için bölüm başkanımızın kendisini okula almaması da hala içimde uktedir. efenim rektöre sınıfın birincisi bir kapalı kızımızdır diyemeyecekleri için takdir sırasına beni koymuşlardı. birlikte çektirdiğimiz fotografa bakarken rektörün ' aferin kızım ülkemizin sizin gibi genç hanımlara ihtiyacı var'' sözleri hep aklıma gelir. bunca yılda çok ilerleme kaydetmişler demekten başka söyleyecek bir şey yok.
istanbul üniversitesinde de* yaşanan olaydır.
(bkz: türbanla derse girince özgürleştiğini sanan saf)
derse dini kimliğini dışarda bırakıp öğrenim görmek adına girenle; türbanı dini, imanı, allahı peygamberi suistimal etmeyi çok iyi bilen arasındaki 2549453685686523 farka gözlerini kapamışların sevindiği elim hadise. keşke o kapıdan sadece ilk belirttiğim gruptan kimseler girebilse. diğerlerini afişe edecek sinyalizasyon sistemi icad edilebilse. türkiye'yi artık 10 elin parmağı sayısınca kampa bölenler bir araya gelse de dünyaya yani daha doğrusu onların bulunduğu bölgeye o esnada meteor falan düşse. se se se...
bir an önce uludağ üniversitesinde de gerçekleşmesi gereken durumdur. zaten bu yasağın neden kaynaklandığını ve o insanların neden sürekli baskı altında tutulduğunu bir türlü anlayamamışımdır. ayrıca bu durum atatürk ün ruhunu hiç de sızlatmaz. atamızın ruhunu asıl sızlatanlar ikna odalarını oluşturan kişilerdir.
çok garipsemeyin ya bir Marmara' da mı var? ayrıca boğaziçinde okuyan öğrenci ve öğretmenlerin başına bela gelmemiş olabilir. bunların kafası yeter belaya