1. 1.
  bu gün o' nun dogumgünüdür. degeri yasarken bilinen nadir resim, gravür sanatcisidir.kafasi vücüdüna ters duran adam figürleri, hayvanlar, dinsel temalar, müzik aletleri olarak keman a sik sik yer vermistir resimlerinde.daha cok canli renkler kullanmis 1887-1985 yillari arasinda yasamis, cocukluktan gelen imgeleri, onun, tüm sanatini etkilemistir.paris opera binasinin tavani, new york metropolitan opera binasinin duvarlari, vatikandaki süslemeler 'chagall'in eserlerindendir (ben görmedim görenlere selam olsun). korkularini, dinini, özlemlerini sanatinda görmeniz mümkün.
  1 ... godot yu beklerken
 2. 2.
  7 Temmuz 1887'de Rusya'da Yahudi bir anne babanın dokuz çocuğundan en büyüğü olarak dünyaya gelmiştir. ilk kişisel sergisini Berlin' deki Gallerie der Sturm' da açmıştır. Daha sonra doğduğu şehir olan Vitebsk' de Vitebsk Sanat Akademisi' ni kurmuştur. Ailesi ile birlikte Paris'e taşınan sanatçı, New York Modern Sanat Müzesi' nden davet aldıktan sonra Amerika' ya gitmiştir. Paris' teki Garner Operası' nın tavanı ve New York' taki Metropolitan Operası için duvar resmi de yapan sanatçı 28 Mart 1985 tarihinde vefat etmiştir.
  2 ... mavi haziran
 3. 3.
  marc chagall'ın ' Yaşam ve aşk: baskı, desen ve resimler' sergisi pera müzesi' nde 23 Ekim 2009-24 Ocak 2010 tarihleri arasında onu sevenlerle buluşacak. La Fontaine Masalları ve Gogol'ün Ölü Canlar'ı gibi edebi yapıt resimlemeleri de sergide bir araya geliyor. eşi bella' ya duyduğu aşkı anlattığı resimler; ' iki sevgili ve çiçekler ' , ' the lovers' ,.
  la fontaine masalları için çizdiği ' aşık aslan', ' tilkiyle leylek', hera' ya dert yanan tavuskuşu', ' şarlatan', ' kadın oluveren kedi', ' ağaç dalında uzanan akrobat'... hepsi çok güzel. özellikle aşık aslanın sevdiği kadına sarılışı pek çok erkek tarafından görülmeli. ama orada bulunanların içinde en sevdiğim resmi' vitebsk üzerinde' isimli olanı; gece karlar altında bir şehir, yolda birbirine sarılmış bir çift ve uçan sakallı, şapkalı bir yaşlı adam. çok masalsı. marc chagall'ın pek çok resminde görülen keçi, tavuklar onun için mutluluğun simgesi gibi.
  3 ... greengirl
 4. 4.
  Düş bahçeleri yaratmış, yarattığı bahçeye eşi ve kendisini yerleştirmiş über romantik.
  ... hurrem
 5. 5.
  Geçen günlerde Pera'da ziyaretine gittiğim ressam,
  Vitebsk'de (beyaz Rusya) dünyaya gelen Yahudi sanatçı, Fovizm, kübizm ve sembolizmi harmanlamış, esin kaynağı olarak doğduğu küçük kenti, aşklarını, çocukluğunu kullanmıştır.
  Bence Fovistliği, kübizm ve sembolizminin önüne geçer, renk zevki beni benden alır ki, Picasso kendisi için "Matisse öldükten sonra, ressamlar arasında renkten anlayan bi Chagall kaldı." diye buyurmuştur.
  Sembolizmi ise basit öğelerden oluşur. Örneğin Ringa balığı, ringa balığı ticareti yapan babasına göndermedir, aşıklarla beraber resmettiği inekler ve horoz verimliliği, vitebsk evleri çocukluğuna duyduğu özlemi sembolize eder. Santçı Vitebsk'e öyle özlem duyarki Birleşik devletlerde yaşarken vitebsk'e yazdığı açık mektupda "I did not live with you, but I did not have one single painting that didn't breathe with your spirit and reflection." (seninle yaşamadım ama senin ruhunu ve yansımanı solumamış tek resmim yok.) demiştir.
  Gülümseten romantiktir.
  Havalarda soğurken renkleriyle, romantizmiyle içimizi ısıtmıştır.
  2 ... cherubim
 6. 6.
  şarkıcı yaşarın fransada mezarına gittiği ve musevi geleneğinden kaynaklı mezarlarına taş bıraktığı bilinmektedir.

  kaynak: ay hırsızı
  ... lidyalidya
 7. 7.
  3 dakikada chagall.

  http://www.dailymotion.co...hagall-biography_creation
  ... cymbeline
 8. 8.
  Yaşamımızda, tıpkı bir ressamın paletinde olduğu gibi tek bir renk vardır ve bu renk yaşamın ve sanatın anlamıdır. Sevginin rengini kastediyorum.
  ... salingerin izinden
 9. 9.
  picasso'nun ifadesiyle matisse'den sonra en iyi renk ressamıdır. http://sanatkaravani.com/...samlarindan-marc-chagall/
  ... moneyfornothing
 10. 10.
  Yahudi kökenli Rus-Beyaz Rus-Fransız ressam. Chagall, o dönemler Rusya imparatorluğu'na dahil olan Beyaz Rusya'da dünyaya geldi. izlenimcilik akımının ardından gelen modern sanat hareketinde yer aldı.
  ... turkmen balasi