1. 1.
  bursa heykel postaneden dümdüz yukarı uzunca bir süre yürüdüğünüzde ya da ziraat bankasının önünden geçen minibüslere binerek ulaşacağınız * semt.
  2 ... pafküf
 2. 2.
  önceden şehir dışından getirilen suyun kullanım yerlerinde dağıtılmak için toplandığı, lüleli havuz ve tekneleri bulunan, üstü yapılı örtüdür.

  romalılar tarafından icat edildiği söylenebilir.

  en önemli örnek olarak türkiye'de mimar sinan'ın yaptırdığı kırkçeşme maksemi ni söyleyelim.
  ... ess ess
 3. 3.
  bacalardan çıkan dumanlarla varolan dağ havasının giderek dağıldığı, susuzluk sorununu gidermek için açılan artezyenlerin verilmesiyle varolan dağ suyundan eser kalmadığı ama kendi halinde güzel semt.
  ... cccccnnnnn
 4. 4.
  yıllar sonra uğrandığında ilkokul arkadaşlarının çoğunu görebileceğim yerdir. bir de küçükken hiç istemeyerek gittiğim bir berberi vardır. içerisinde çalışan bir amcanın gözlerinin görmediğine dair söylentiler ise kulaktan kulağa dolaşmaktadır.
  ... sikintininuckurayaptigibasinc
 5. 5.
  taksim semtinin adının verilmesine vesile olan su dağıtım yapısı.
  -1 ... usualsuspects
 6. 6.
  tahtakaleden yukarıda, bursa'nın nalbantoğlu ile beraber en sessiz ve ulaşımı güzel semtlerinden biridir. cünkü direk merkezde bulunması her yere rahat gitme imkanı verir size. yaşayan insanlar da genelde sessiz sakin komşular olduğu için kafanız şişmez.
  ... ukraynali
 7. 7.
  bursa'nın merkez semtlerinden. heykelden accık yukarı çıkın hemen orada sizi bekler.*
  1 ... pembeojelihatun
 8. 8.
  tarihi bir semttir. tarihi yapılara yer yer rastlanabilir. eski bir yerleşimdir.
  ... abber1ine
 9. 9.
  şehre gelen suları şehir içinde dağıtmak için su miktarını belirleyen lülelerden dağıtım teknelerine aktarılan düzeneğe sahip, üstü kubbe veya tonoz ile örtülü bir binadan oluşan su hazneleri.
  1 ... brell