10-11 yaslarindayken yapilani (bkz: mahalle savasi) olan heyecanli aktivite.
simdilerde kaldi mi bilinmez ama, bizim zamanimizda edilen, illa ki bir tarafin kahpelik yaptigi kavgalardir. baslica nedenleri:kiz,mac ,bunun gibi ipe sapa gelmez nedenlerdir.

1- tamam olum yarin saat 2 de top sahasina gelin anunuza koyacaz bizim mahallenin kizlarina sarkmak ne demekmis gorursunuz !
2- iyi kacan sizin gibi olsun yarin 2 de gorusuruz 10 tane adam getir.
1- kac kisiyiz ali burda hasan burda mehmet burda tamam cok saglamiz hadi gidelim.
2- ooo hos geldiniz beyler biz de sizi bekliyoduk.
1- no no noluyo lan siz kimsiniz ? 10 a 10 dedik delikanlilik bu mu oldu mu ?
2- istersen bi say bakalim kac kisiyiz!
1- zictik ama bi dakka bunlar sizin mahalle den degil disardan adam getirmissiniz.liseye giden adam getirmisler.
2- 10 kisi dedik disardan adam getirmek yok demedik.
1- olmaz biz yokuz gidiyoruz.
2- nereye gidiyosunuz bakiyim ?
1- ee sey mahalleye gidemez miyiz ?
2- yok canim gidemezsiniz.
1- himmm peki oyleyse, herkes helallessin .
2- ha soyleee
1- esheduuuuu...
budur ;

http://www.bobiler.org/up...hotographs/100279650M.jpg
(bkz: abi sen girersen ben de girerim dalarim valla)
(bkz: hanım hanımm ağzını cartt diye yırtarım senin!)
her erkek çocuğun bir dönem mutlaka katılmış olduğu, salak sulak kendi aralarında kuralların konulduğu, mahallenin imajını kendilerinin kurtarabileceğini düşünen çocukların yapmış oldukları kavga.
kavganın dahillerinden birisi olmadığınız sürece gayet eğlencelidir. ve genelde en zararsızı. kimse mafya ya da kareteci değildir (istisnalar olabilir tabi) genelde bu küslükler dargınlıklar çok uzun sürmez. kavga bir süre sonra bünyelerde alışkanlık yapmaktaır.
roman diye tabir ettiğimiz kişiler yapıyorsa bu eylemi izlemeye doyum olmaz.

-abe kucam s.ksin seni
-uşştt s.ksin de gözü .m görsün! *
bir de bu kişilerin mahallelerinden geçerken duyduğum bir diyalog vardı;

-muaaaarrreeemmmm
+ni vaa beee
-leğeni getir baban banyo yapacak!

hala hatırladıkça gözlerim yaşarır gülmekten. *
elde çekirdek, yüksek bir yerden takip edilen kavgadır, daha sonra kavga hakkında yorum yapılarak, gün değerlendirilir. (bkz: osman iyi gömdü kafayı)
küçüklüğümüzde karşımızdakileri korkutmak için bol bol yaptığımız, yaşadığımız eylemlerdendir.*

misal mahalle maçı esnasında;

-ahmet kaleye geç lan biraz
+ne geçcem lan, forvetim ben. van basten'im.
-olm geç kaleye bak, ananı sikerim yoksa.
+bak! anama küfretme lan! karıştırma anamı
-napçan lan? napçan?*
+ulan sen kimsin?!?*
-böhühüh. ulan..*
+>£#$£$½#½½${{
-*senin ananı sktiricem orospu çocuğu. görüceksin bak! mhalleni başına yıkıcam.*yürü lan mehmet abiyi çağırıyoz.

burdan sonra olaylar iki kola ayrılır.

a-)birincisi döven çocuğu korkak olmasıdır;

-mehmet abi kim lan?
+seni siktiricem şişko. ağlatacağım seni. yere yığdıracağım.
-ya tamam ahmet gel ya. harbi bak kusura bakma, kızgınlıkla oldu..
karşıdaki çocuğun hırs durumuna göre yine ikiye ayrılır
1-)sen bittin. seni yaşatmayacağım. amına koyacağım.
2-)tamam. kaleye geç ama sen biraz.*

b-)ikinci olarakta döven çocuğun umursamaz tavırıdır ki bu dayak yiyen çocuğu çok daha fazla kızdırır;

-siktir git, babanı çağır istersen
+sene yere yığıcam. bak mınıskicem, göstercem bak sana o zaman. o topunu alıcam. çalıcam. amına koyacam.
-sie.

bundan sonra küçük çocuğun mehmet abisine gitmesi iki şekilde sonuçlanır yine

a-)
-mehmet abi. abim nasılsın iyisin? napıyorsun? ehehe..
+noldu lan it?
-abi ehehe, alt mahalledeki mustafa dövdü beni. anama küfretti benim. saygısızlık etti.
+e sen naptın dövmedin mi götvereni?
-ehehe abi çok büyüktü. gel beraber gidelim, şu yanındaki abiler de gelsin. dövelim onları..
+siktir lan işim gücüm var!

b-)
-abi, böhühühü abi beni dövdüler abiii..
+kim dövdü lan?
-abi mustafa dövdü abi..
+bi ananı sikiyim de gör ayı oğlu ayı mustafa, amına koymaya geliyom bak.
-ehehehe.

mehmet gider. çocuğu döver. çocuğun babası gelir, mehmeti döver. mehmet evden gidip bıçak alır, sokakta çıngar çıkar. sonra polisler gelir. ortalığı sakinleştirir. olay tatlıya bağlanır, ahmet ile mustafa bir daha hiç top oynanmaz.*
hiç bir amacı olmayan vasıfsız insan tepkimelerinin tümüdür.
görsel
en azından bir kere şahit olmak istediğim, izlemesinin zevkli olacağını düşündüğüm kavgadır kendileri.
galiba bu tür kavgaların en mağdur ailesi fenerbahçe ailesidir.efendim haberi okuyun bana kesinlikle hak vereceksiniz.

http://spor.mynet.com/hab...campaign=home_spor_link_2

(bkz: bütün tinerci vb magandalar fb futbol akademileri etrafına kamp kursun kampanyası)
(bkz: evet güzel ülkemin minnoş yazarları ben galatasaraylıyım)
Sözlükte şu an gerçekleşen, yeter artık dedirten vasıfsız ve gereksiz kavgadır.
izlenmesi gayet keyifli olan kavga türüdür.
"acaba ayşe teyzeler mi kazanacak, yoksa mehmet amcalar mı alıcak bu rauntu" diye konuşulan, bu konuşmaları da duyup "tabi ki ben alıcam, kalır mıyım bu lafın altında" diyen ayşe teyzeler ve mahmet amcaların gaza gelip mahallede yardırma halleri.
an itibariyle alt sokakta gerçekleşen kavgadır. olaya yaklaşık 30 kişi ve bir pitbull iştirak etmiştir.

salak pitbull hızlı çıkıyor ama kuyruğunu kıstırıp geri dönüyor her defasında.*
bazen afallatandır. bu ne la?

http://www.youtube.com/watch?v=6v8ydH8qHxw
an itibariyle gerçekleşmeye başlayan kavgadır. yer alt kaynarca. slogan: allah bilani virsin.
an itibariyle iki polis var. yeni slogan: senin begn ecdadini sikeceğm.
Fakir kavgalarıdır. Zira zengin mahallesinde korumalar dövüşür.
Hayatım boyunca yapmadığım mevzu, yapanıda anlamdıyorum sırf diğer mahalleden diye tanımadığım birine bilmediğin bir sebepten dolayı dalmak mantıklı gelmiyor bana.
acayip eğlenceli olan mahalleler arası kavga. evet.
özellikle kırıkkale'de yuva mahallesinde pek çok yaşanan bir olay. genellikle aşiretler arası çatışma çıkar yada mahalledeki akp'ci dayılar tarafından.
Mahalleyi ayağa kaldıracak kavgadır.