bugün

M4y4'ün devamı niteliğinde olan Yüksel Yılmaz'ın yeni kitabı. Nisan ayı civarlarında ön sipariş vermiştim internetten ama satışa çıkar çıkmaz ilk baskı ilk üç gün içinde tükendiği için site benim siparişimi iptal etti. izmir kitap fuarından alabildim ancak ve yazardan da imzayı da kaptım elbette.

Alır almaz ilk 2 gün içinde de bitirdim. ilk kitaba kıyasla aksiyonun daha az olduğu ve hard sci fi'ye kayacak derece bilimsel unsurların daha yoğun işlendiği bir kitap karşıma çıktı. ilk kitaptaki bazı hatalardan ders alındığı ve gerek anlatım ve yazım açısından gerek de kurgu açısından yazarın kendini 1 sene gibi kısa bir sürede çok hızlı geliştirdiği bariz bir şekilde görülüyor. Bir kitapta en çok görmek istediğim şeylerden biri de, günümüz dünyasına "ince" atıflar ve hem eseri daha da zenginleştirmek hem de okuyucuyu meraklandırıp araştırmaya sevk etmek için yer yer mitolojiden ve geçmişteki edebi yapıtlardan yararlanılmasıdır. ikincisi kitapta bunların hepsini görebiliyoruz. Yazar en sonunda "3. kitabın gelmeyeceğini" açık açık belirtmiş ama umarım fikrini değiştirir. Zira eleştirileri ciddiye alan ve kısa bir süre içinde fark edilir derece kendini geliştiren bir yazarın 3. kitabının hüsranlıkla sonuçlanacağını düşünmüyorum. Genel olarak çok beğendiğim ve bana kalırsa "Türkiye standartlarının üzerinde" bir iş.

Şöyle bir değerlendirmesi de var : bkz:http://kayiprihtim.com/inceleme/m4y4-nesil-inceleme/