1. 1.
  uğradığı baskılar yüzünden isteği dışında ülkesinden ayrılmak zorunda kalan ve yurttaşı olduğu devletin korumasını yitiren yurtsuz göçmen.
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  uluslararası anlaşmalardan dolayı, çok iyi davranılması gereken zümre. iltica hakkı verilmesse eski vatanlarına şutlanırlar.
  ... palta
 3. 3.
  aidiyet duygusundan mahrum olma halidir bir nevi... daha iç mevzulara girilirse şayet kendinden uzaklaşamama durumudur... ''mülteci kederim moduna kadar içselleşebilecek kaçış...
  ... baravi
 4. 4.
  uğultunun içinden aydınlık bakışlı, çocuksu gülüşlü parçalar göründü. önce ürktü; bütünün kolluk kuvvetleri avare bir parçayı hoş görmezlerdi. sonra içini bir ferahlık kapladı. sanki bütün tek bir parçaydı yine. her şey yerli yerindeydi yeniden. bütünün aydınlık parçaları onunla dayanışıyorlardı. çılgınca olmasa da hatırı sayılır bir kutlamaya giriştiler. gece ile gündüz, acıyla neşe birbirine karıştı."
  ... collector
 5. 5.
  şebnem ferah ın can kırıkları albümünden sözleri de muhteşem parçadır .içinde bir yerlerde mutlaka bulursunuz kendiniz.

  ben bir mülteciyim
  kendi yüreğimden başka
  sığınacak yerim yok yurdum yok

  ben bir mülteciyim
  yüreğime sığındım
  burda savaş çıksa bile ölen yok

  tüm hayallerin sonsuzluğa
  ve sona erebildiği yerdeyim
  tüm niyetlerin bedenleri varmışcasına
  görülebildiği bir yerdeyim

  ben bir mülteciyim
  yüreğimde yaşıyorum
  esir değil kul hiç değil
  kendimde yaşıyorum

  ben bir mülteciyim
  burda aslında sınır yok
  kazanmak kaybetmek yok
  bu güçten daha büyük güç yok

  artık eminim her şey içimde filizlenip
  istersem büyüyor bakmazsam çürüyor
  aşil topuğum aşktı,
  başka yüreklerde mutlu olmadım, yaşayamadım

  tüm kitapların arasında kurutulup saklanan
  anılarla dolu bir yerdeyim
  tüm sözcüklerin cümlelerden kurtulmuş gibi
  incitmeden özgür kalabildiği yerdeyim
  ... missbee
 6. 6.
  bir şubat erken sabahında, soğukta hani, kalktığı yatakta bıraktığı sıcaklığına sığındım genç bir kadının, o görmeden.. yüzyıl uyumayı istedim.. dönmese dedim.. hani..
  1 ... havada panik
 7. 7.
  bire bir anlamına bakılacak olunca sığınmacı, sığınan birey manasına gelen mülteci, günümüzde pasaport, vize, ayak bastı harcı gibi işlemlere parası yetmeyerek, ya da kendisini kabul etmeyen bir ülkeye gizlice girme çabasıdır, başka yolu yoktur girmek zorundadır, çünkü kendi yaşadığı yerde sosyo-ekonomik koşullar yüzünden barınamaz olmuştur, kaçıp gitmeyi kurtulmak sanmıştır, ancak kaçtığı savaştan daha büyük olan, kişisel savaşının içine düşebilecek olan insandır.
  2 ... sngl
 8. 8.
  bir reis çelik filmi.
  yönetmeninin:
  "Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri olan göç ve göçmenlik, insanlığın en büyük dram öykülerini içinde saklamaktadır. Bu filmin öyküsünü, istemediği halde göçmek durumunda bırakılan bir genç insanın gerçek dramından esinlenerek yazdım. Yaklaşık altı yıldır peşinden koştuğum bu öykü için ben de Almanya'daki mülteci kamplarına gizlice veya izinli olarak girişler yaptım. Bunu yapmamın nedeni hikâyeyi anlatırken gerçeklik duygusundan kopmamaktır. Bu öyküye sadece Almanya ve Türkiye'de geçen özel bir öykü olarak bakmadım. Anlattığım hikâye Amerika'dan Afrika'ya, Çin'den Afganistan'a, Irak'a kadar dünyanın her hangi bir noktasında geçebilir. insanlık bu dramı hep yaşadı, bundan sonra da artarak yaşamaya devam edecektir." diyerek anlattığı film.
  ... mykalkan
 9. 9.
  (bkz: siyasi mülteci)
  ... someone from somewhere
 10. 10.
  Yönetmen,Senaryo :reis Çelik
  Oyuncular: Halil Ergün, luk piyes,ibrahim Balaban, Derya Durmaz, Necmettin Çobanoğlu, Yüksel Arıcı
  Vizyon Tarihi:07.03.2008
  konusu: van, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan, 20 yaşında bir gençtir. Şivan'ın (luk piyes) dedesi Şaho, varlığını sürdürebilmek için hem devlet güçlerine hem de bölgede güçlü olan örgüte mesafeli duran Givdanlı aşiretinin ağasıdır. Şivan, sevdiği kız Berfin ile tarlada buluştuğu bir gün, tarlaya sabotaj düzenlenir ve köyün tüm harmanı yakılır. Olay üzerine başlayan polis sorgusu, olay anında tarlada olduğu kanıtlanan Şivan'ın hayatını geri dönülmez bir şekilde değiştirir. Sorguya alınan Şivan, hem polis ve örgütün arasında kalmıştır. Torununun hayatının tehlikede olduğunu düşünen dedesi Şaho, Şivan'ın yurtdışına çıkarılmasını sağlar. Bir şebeke aracılığıyla Almanya'ya kaçırılan Şivan, burada bir sığınmacılar kampına yerleştirilir. Ne var ki dilini bilmediği bu ülkede Şivan'ı Türkiye'de yaşadığı deneyime farklı boyutlar ekleyecek bir sınav beklemektedir.

  notlar: reis çelik "inat hikayeleri"nden 4 sene sonra 4. sinama filmiyle ekrana çıkıyor. uluslararası göç ve yabancılaşma sorunlarını işleyen gerçek olaydan alınmış filmdir.yurt dışında devlet ile terör örgütü arasında kalmış gencin hikayesidir. finlandiya kültür bakanlığı'nın davetlisi olarak 2000'de oulu kentinde tanıştığı türk göçmeni bir akıl hastasının hikayesini dinleyen çelik olayı almanya mülteci kampına taşımıştır. yönetmen kaçak girip ordaki yaşamı gözlemlemiştir bir kaç kez yakalanmıltır. nürnberg sindorfkampından izin almış fakat 6 yıl sonunda eyalet rahatsızlık duymuş ve çekimi yasaklamıştır bunun üzerine kırklareli kavaklı göçmen misafirhanesinde benzeri kurulmuş çekimlere orada devam edilmiştir.filmin başrolünde almanya mülteci kamplarında danışmanlık yapan luk piyes'de oynamaktadır.(almanya doğumlu ama gerçek adı haluk'tur)
  ... pnar