bugün

Musul'un alınamaması, oniki adaların alınamaması,Batı Trakya'nın alınamaması, Batum'un alınamaması, Kıbrıs'ın alınamaması, Yunaistan'dan savaş tazminatı alınamaması. Gerçekler acıdır ama öğretir.
(bkz: ismet inönü)
doğrudur efendim candan katılıyorum.
örneğin ismet'in yerine benim dedemin dedesi gitseydi bu sayılanların hepsini alır, ingiltere'yi haraca bağlar, yunanistan'ı sömürge ilan eder, birde üzerine diğer devletlerin temsilcilerine güzel bir sakso çektirip gelirdi.
ismet pasayi, iki sakirtle gondercektin ki lozan'a, eglenceyi gorecektik:

en azindan hayal et amk..

-sen karisma ismet biz hallederiz.

ingiliz heyetine:
- ver ordan kerkuk'u,
- ver adalari,
- ver musulu,sam'i,bagdat'i ver ulan!!!
+pardon!!
-feyzullah abey? bisey unutmadik degil mi listeden?
-refik filistini de istesek mi ?
- ver ordan kasari ver..ver sucugu,ver bulguru.. helal degil mi bunlar?
- gelmisken isvicre peyniriyle, cukulata da alalim ..zevceler bekler...
lozan'ın alternatifi sevr'dir cevabını vereceğim önerme. lozan bir hezimet değildir, ancak muhteşem bir zafer de değildir. her ne kadar resmi tarihle donatılmış olsak ta lozan asla vazgeçemeyeceğimiz yeni türkiye'nin kuruluş müjdesidir. oysa ne güzeldi değil mi o sevr'i kabul eden osmanlı meclisi, aman itilaf askerlerini sinirlendirmeyin, aman karşı çıkmayın, alimallah gider elimizden isanbul sonra. bozkır'a hapsedilmiş bir sömürge olmaktansa 3 tarafı denizle çevrili bağımsız bir ülke hayal etmek zordu be aga. milli misak işte, azıcık eksiği olsa da öyle. ah be bilmezler ah be!
merak etmeyin. o gün kabul ettirilemeyen sevr harfi harfine uygulanıyor. müsterih olun. yakında lozanı lağvedebilirsiniz rahat rahat.
arkadaşlar bakın lozan ı yerden yere vuranlara yüzde 90 nında sevri yapanların yüzünü ve inançlarını göreceksiniz.
piyonu yunanistan'ı ülkemizden kovarak düveli muazzamayı ezik ve yenilginin öfkesi ile hırslandırmışsın, savaştan yeni çıkmış bir ulusa tekrar aynı acılara uğratmama endişesi içndesin ve yeni devletin tanınmaması olasılığının ve düveli muazzamayı anadolu'ya tekrar saldırmaktan alı koyan yegane kozumuzun, 1.dünya savaşından çıkmış avrupa halklarının artık savaş istememesi olduğunun da farkındasın. 12 adalar büyük evletlerden italya'nın egemenliğinde. lozan'da, bileğimizin hakkıyla yeni devleti, kibirli ve güçlü devletlere kabul ettirmemiz en büyük başarıdır. bu başarı azimle ve kanla kazanılmıştır. ege adaları,musul ve batum'u topraklarımıza katmayı, yunanistan savaş tazminatı vermiyor diye tekrar savaş açmayı denememiz halinde neler olacağını düşünemeyen cahile, karı boşamak kolay gelir. şimdi yapın onları, sıkıysa yapın da görelim. madem çok büyük ülke olduk, hadi ne duruyorsunuz !
zamanın koşulları altında değerlendirmek gerekirse, olabilecek ve hatta olmuş bir durum.
Bu kadar eksi oy almayı beklemiyordum çok da tın hakikaten. Ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim. ismet inönü'nün 12 adaları , hatta en azından Türkiye'ye çok yakın olan birkaç tanesini bile almakta direnmemesi,buna gerekçe olarak "yok efendim, orada zaten Rum ahalisi var Türk değil ; oraları kontrol etmek için güçlü deniz filosu lazım bir sürü masraf demek ne gerek var" düşünce tarzı, Lozan'a giden ekibin işini doğru dürüst yapmayıp, şehirde gecelere akması, çapkınlık yaparken yakalanması bu türden hadiseleri affedemiyorum. Yazıklar olsun . Biz şimdi çok daha zengin bir ülke olabilirdik hem o adaların turizm geliriyle hem Musul'un petrolüyle. Atatürk olmasa biz Hatay'ı da geri alamazdık.

Bu ülkede madem eleştiri hakkı var , biraz saygı lütfen.
Cehape döneminde olmuştur.
sevr harita
görsel

lozan harita
görsel

beğenmeyen gitsin kendini parmaklasın. evet.
gizli maddeler ortaya çıktıkça açığa çıkacak olan hezimettir. gizli maddelerde "cuma" günü servis edilecekmiş gezi zamanı camide içilen içkilerin görüntüleri ile beraber. kesin bilgi yayalım. evet.
adam haklı bakın aşağıda ki resimde lozan antlaşmasının imzalandığı dönemde türk hava kuvvetlerinin güçünü göstermek için çekilmiş bir resim var. buna bir bakın bu güçle londra türk toprağı olabilirdi.

görsel
Hezimet olsaydı sayın tayyip erdoğan Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yaptığı acıklamada "lozan devletin tapusudur." Demezdi.

görsel