1. 1.
  lozan barış konferasının başkanlığını yapan yahudi kökenli bir amerikalı. ismet inönü yakın dostluğu, lozan' da gizli antlaşmalar yapmışlığı vardır.
  -1 ... traktor
 2. 2.
  lozan andlaşmasında ülkemizin mukaddratına doğrudan etki eden ve andlaşmanın danışıklı olmasına sebep olan kişilerden biridir.

  bir diğeri,

  (bkz: haim naum)
  1 ... en zayif halka
 3. 3.
  (bkz: lord curzon)
  (bkz: george curzon)
  ... dumlu
 4. 4.
  (bkz: islamcıların sert harfleri yumuşatma hastalığı)
  (bkz: cevab veremedi)
  1 ... gokte atam han ulgen
 5. 5.
  lozan antlaşmasından sonra, ingiltere avam kamarasında, "türklerin istiklalini niçin tanıdınız?" diye yükselen itirazlara, lord gürzon un verdiği cevap:


  "işte asıl bundan sonraki türkler bir daha eski güç ve şevklerine kavuşamayacaklardır. zira biz onları, maneviyat ve ruh cephelerinden öldürmüş bulunuyoruz.

  "siz türkiye’nin mülkî tamamiyetini kabul ediniz. onlara ben islâmiyeti ve islami temsilciliklerini ayaklar altında çiğnetmeyi taahhüt ediyorum."

  mustafa kemal in türkiye cumhuriyetini kurmasındaki baş aktörlerden birisidir. yani mustafa kemal ve ismet inönü nün verdikleri karar, türk milletini islamiyetten uzaklaştırma kararıdır.
  ... abdulhamit ll
 6. 6.
  Türkçe'de Lord Gürzon diye geçer. Türkiye'ye bakışı bir müstemleke valisinin ingiliz dominyonlarına bakışından farksızdı hattâ daha kötüydü. Bu adam Türk düşmanıydı yani rasyonel düşünmüyordu.
  ... do re mi fa ha ha ha