bugün

tıp öğrencisiyle aynı sene başlayıp, onu doktor etmek ve becerilebilinirse üniversiteye girmektir. 6 seneden sonra üniversite sudan çıkmış balığa döndürebilir o ayrı. *
Artık mümkün olmayan durum. En fazla 5 sene okunabilir, bende hakkımı sonuna kadar kullanmış bir öğrencilik geçirdim.
ben 1.5 yıl erken bitirdim nasıl bitirdiğimde bende kalsın 6 yılda bitirene aferin derim çünkü bitiremeyenlerde var.
2.5 senede bitirip, "amaaaan aynştayn mıyım neyim" deyip, oss'ye kadar yarım sömestr de gezip tozmaktan iyidir.
(bkz: maşallah)
çok bir şeyi değiştirmez hayatınızda. 4 senede bitirseniz zaten 1-2 sene de dersanelerde harcarsınız üniversite hayalleri ile.
galatasaray lisesinde fransızca bilmiyorsanız 2 sene hazırlık okuyorsunuz. 4 senede 9, 10, 11 ve 12. sınıflar etti 6 yıl. yani*** fransızca bilmiyorsa yine 6 yıl okuyor.
4 yıllık bir lisede 2 seneyi çift dikişlediğiniz anlamına gelir.
bir sene sınıfta kalıp, bir sene de kayıt dondurmaktır.**
üniversiteyi 6 yılda bitirmekten daha sikko bi durum.
zamanın ve hayatın değerini bilmemekten kaynaklanan sorundur. bu ergeni biri uyandırsın.
Üniversite mezunu olduğunuz yıl emekli maaşı almayı haketmeniz demektir.

(bkz: Arkadan liselik önden müzelik)
bir sene hazırlık okuyup bir senede sınıfta kalma sonucunda olabilir.
hazırlık + 1 yıl afs vb program kaybıyla 6 yıla çıkan durum.*
ismail olabilmektir.2 yıl üst üste kaldıktan sonra açık liseye gider.
mezuniyet törenine asker uğurlaması diyerekten akrabaları falan çağırmakla sonlanır.

kendi arkadaşlarımdan biliyorum.
(bkz: ismail sen kocaman bir çılgınsın)
(bkz: çılgın çocuk iso)
(bkz: paylaşım için teşekkürler)
Garip bir örnek vereyim;anadolu lisesinde okurken af vardı ve hazırlığı öyle yada böyle geçtim.lise 1'i çeşitli nedenler ile 2 tekrar sonucunda geçemedim.Sözel derslerim ve ingilizcem iyi sayılırdı ve bu geçen 3 senenin ardında verilen extra kredilerin ve dil ve edebiyat testlerinin başarılı geçmesi üzerine 2 senede liseyi açıköğretimden bitirmiş oldum.toplamda 5 sene etti ama sonuçta bitirdim.
(bkz: Adamım iso)
(bkz: ismail mutfakta biri mi var)
lisede öğretim görevlisi olmaya çalışmaktadır.. fakat bilmezki (bkz: yok öyle bir şey)
şu sıralar keşkelerim arasındadır.
(bkz: dikişler sağlam)