bugün

ich bin Can dedirten başlık.
2013 yılında liseyi bitirdiğim için hiç Almanca dersi görmedim. Sözde yeni nesilin yabancı dilini geliştirmeye çalışıyorlar da ingilizceyi ana dili gibi öğrenen benim zamanımda bir elin parmaklarını geçmezdi. Bu da pek işe yaramamıştır galiba.
Sınavdan yüksek not almak için kalıp kelimeler 2 ders öncesinden sınıfça tekrar edilir ezberlenir sınava girilir. 90-100 arası not alır oturursun. 3 yıl haftada 2 saat yaklaşık 240 saat yapıyor. Ne var bana kattığı. ich bin ariena diyebiliyorum mesela.
du bist sehr schön
Vie get es dir?
Dankey est get mir gut. Und dir?

Warum lernen frem sprechen? Kalmış bir de aklımda.

Muhtemelen bir sürü yazım yanlışım vardır. Ama çikolatayı almanca söylemek çok eğlenceliydi ya. Şokalade.

Ne işe yaradı bilmiyorum ama ben o zamanlar nefret ederdim o dersten. Çok sertti bizim hoca.

En önde otururdum hoca şiteybit auf (ayağa kalk) derdi ben korkudan ölür, sonrasında hiçbir şey duymazdım zaten.
Alman videolari izlerken konu ile ilgili fikir gozumde olusur ona gore devam ederdim.
Hiç bir ders hiç bir işimize yaramadığı için bu durumdayız mk.
Sadece kendimi tanıtabiliyorum başka bir boka yaramadı.
4 yıl boyunca masanın üstünde şu var demeyi öğretti bi 4 yıl daha olsa masanın üstünden almayı öğrenir miydik acaba?
Wie alt bist du?

Bir bu kalmış aklımda.
B1 seviye almanca bilen adamı havada kapıyor almanyadaki bilişim firmaları.
almanya'nın bizi kıskandığı için kendi dilini öğretmeye çalıştığını anlamaya yaramıştır.
lisede değil ilk okulda görmüştüm almanca, bana kattığı özet olarak şudur;

+ hallo! kannst du deutsch sprechen? (merhaba, almanca konuşabiliyor musunuz)
- ja! (evet)
+ ich weiß nicht (ben bilmiyorum)

ve dumur olan almanlar.
ich bin funfzen jahre alt.yazımı yanlış olabilir.lan kaç yaşıma geldim sadece 15 yaşındayım diyebiliyorum.
biz fransızca gördük en sevdiğim elle est etudiante.
öğrenemeyenlerin isyanıdır.
abi bir sayi sayiyorum bir de gidiyom geliyom ismim bu diyebiliyorum.
8 yıl ingilizceyi öğretmeye çalıştılar . Ülkenin ingilizce durumu ortada . Doğru düzgün konuşamaz çoğu kişi . Almancayı hiç tartışmayalım bence
Lisede kopyacı arkadaşlara ben biliyorum sınavda bunu hallederim karşılığında bana mat sorularini verin diye anlaşmıştım hoca yazılıları okurken fizikci 09 aldın dediğinde okul çıkışı 2 dikiş izi kazandım.
Harbiden he lisedeki Almancadan tek hatirladigim şey "ich bin patronum" -die -der -das artikelleri.
iki sene boyunca ih möhte çiğ köfte espirisine maruz kaldım. Bende bir çoklari gibi sadece ismimi söyleyebiliyorum. Ayrıca ya ben lisede Almanca dersi aldım diye hava atıyorum. Daha nolsun.
oldum olası sevemedim Almanca'yı. Almanca, Din, Beden dersleri seçmeli olması görüşündeyim. öğrenciye bunları dayatarak öğretemezsiniz. bireyin isteyerek o derse katılmış olması gerekir. etkili ve doğru öğrenme budur.
Sieg Heil.
ih bin diye bişey vardı ne demek bilmiyorum ama.
derdimi anlatmaya .d