bugün

azerbayan ve dağıstanın yerleşik halklarındandır 700000 kadar nüfusu vardır çoğu azerbaycanda yaşar.
türkiye ye göç edenlerin en büyük kısmı balıkesir ve tokat illerine bağlı köylerde yaşamaktadır.
Kuzeydoğu Kafkasya'da Azerbaycan'ın kuzey ve Dağıstan'ın güney kesimlerinde yerleşik halk. Kafkasya'nın yerli halklarından biridir. Konuştukları dil Lezgice veya Lezgince olarak adlandırılır.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/lezgiler/
ayrıca bunlara ek olarak kabartay ve abazalar vardır.
lezgiler iran asıllı bir kavimdir kafkasyanın yerli halklarındandır türkiyedede çerkesler içinde sayılırlar.
ay bana baska bi sey cagristirdi bu.

sanki mervelere gidiyorum gibi ezgilere gidiyorum diyen bi kiz varmis da, aslinda lezbiyenmis gibi..

t: bir kafkas halki imis.
atsız'ın düşman listesine koyduğu halk.

nerden bulmuş da düşman olmuş lezlere.
hiç sevmediğim bir halk.
sscb'ye ilk ayaklanan lezgiler mi oldu bilmem ancak 1990'da dağıstan'da ayrılıkçı silahlı bir örgüt kurmuşlardı.

azerbaycan'ın kuzeyi ile dağıstan'ın güneyinde yaşarlar.
topraklarının ruslar ve azerbaycan türklerince gasp edildiği düşüncesindedirler.

rusya'da 500 bin kadar, azerbaycan'da 350 bin kadar lezgi yaşar.

azerbaycan'da türk devleti bayrağı altında yaşamaya mahkumdurlar.
ilk ayaklanan lezgiler mi olmuş? buradan bi ankara bebesi olarak (bkz: saçma sapan konuşma la) demek istiyorum.

1988'de sscb ye bağlı estonya isyan edip devlet kurdu. ilk isyan edenler estonyalılardır yani.
lezgiler kim lan halk mı onlar.
dağıstanın güneyinde ve azerbaycanın kuzeyinde yaşayan kafkasya kökenli halk.
ayrıca şeyh şamil'e avarlardan sonra en fazla destek veren halkdır.
lezgi alayı kurarak nuri paşanın emrine girmiş, kafkas islam ordusu sıralarında ermeni ve komunistlere karşı savaşan halk.
azerbaycandan önce kafkas albanyası olarak isimlendirilen arazinin yerli sakinleridirler.