bugün

dark tranquillity'nin kesinlikle bu dünyadan olmayan, kelimelerle ifade edilemeyecek güzellikteki şarkısı. sözleri;

Lethe
Give me the drink of the fluid
That disintegrates
And lend me the sweet balm and blessing
Of forgetfulness, empty and strong

Hold me near, unravel the stars
As I speed through the heavens
Speed through the night
For you are my blade and my rope
Your are my
Lethe

In currents of cobalt
You storm through my heart
To sever, to puncture
The memories that burn
Let sweep through the arteries
In sharp stabs of pain
Your talonlike fingers to kill me again

Steal me, invade me and charge me again
For I burn and I shudder
Burn with each movement of

So, cleansed through a floodlight
I appear; reforged and renewed
Caressed by the sweet balm and blessing
Of forgetfulness, empty and strong
Lethe,
Hold me near, my one friend and guide
As I drown through your fingers
Drown through your love
For you are the life I hate
You are my
Lethe

Drag me down, in passionate sighs
With the ocean above me
And flames in my eyes
And grant me a life I can live
Without...

cidden ağlatır.
mitolojide bu ırmağın suyunu içen kişi geçmişini unutur.
The Gallery albümündendir. winamp'ın en çok çalmaya alışkın olduğu şarkılar arasında olmayı hak etmektedir.
1:20. saniyesine kadar içinize bir duygu yüklüyor ve 1:20den sonra o duyguyu dışarı vurup, sizin kopmanıza neden oluyor...**

lethe
yok eden (dağıtan, eriten) sıvından ver içmek için bana
ve boş ve güçlü unutkanlığın tatlı merhemini ve lütfunu ödünç ver bana;

yakın tut beni. (içten-samimi sarıl bana)
gökyüzünden (cennetlerden) hızla ayrılırken,
gece boyunca hızla ayrılırken
çöz (açığa çıkar) yıldızları.
sen, kılıcım ve ipim (darağacım) olduğun için
(sen) benim lethe'msin.

kobalt akımlarında
yanan anıları delmek, parçalamak için
kalbime saldırdın sen.
beni tekrar öldürmek için
pençe gibi parmaklarınla
acının keskin bıçak darbeleri içinde
damarlarımı temizle.

çal beni, al (işgal et) beni ve yükle (suçla) beni yine!
yandığım ve (soğuktan) titrediğim için
(...'nın her hareketiyle) her hareketinle yak beni.

böylece temizlendim bir projektörle.
boş ve güçlü unutkanlığın tatlı merhemi ve lütfuyla
öpülmüş (okşanmış)
yeniden işlenmiş ve yenilenmiş görünüyorum.

lethe,
benim tek arkadaşım ve rehberim!
yakın tut beni (içten-samimi sarıl bana).
senin parmaklarınla boğulurken,
senin aşkınla boğulurken
nefret ettiğim yaşam sen olduğun için
(sen) benim lethe'msin.

gözlerimdeki alevlerle ve üstümdeki okyanusla
tutkulu özlemlerde (iç geçirme) sürükle ben!
ve bana (...'sız) sensiz yaşayabileceğim bir hayat bağışla

(bkz: dark tranquillity)
son gunlerde piyasalasmaya basladıgını gorup pek uzuldugum dark tranquillity saheseri. harika bir girisi ve harika riffleri olan depresan parca. "lethe" nehrinden ilham alınarak yazılmıstır.
play listden hiç silinmeyen şarkı.
gnr fan sitesinin kurucusu.
unutmak anlamına gelen bir fiilden türemiş olanlehhe sözcügü allegorik bir tanricanın adıdır.
introsu ile yarmış, ağır gitar riffleri olan sert vocal sevmeyenlerin bile beğenebileceği kadar melodik, sözlerine dikkat edilmemesi gereken aksi durumda insanı delirtebilecek aşmış ötesi şarkı.

kelime anlamı olarak mitolojide bir nehir olup, ilaç şeklinde olanı nepenthe dir.
yasal uyuşturucu diye kısaca adlandırılan aşmış şarkı, belki de dünyanın en iyisi.
en muhteşem intro ya sahip olan şarkılardan biri. gothic metal tarzında yapılan en güzel parça.
yunan mitolojisinde bir nehir adı : unutu$ ırmağı.
cehennemde akıyormu$ bu ırmak; unutturuyormu$ tüm acıları, yalnızlıkları, kaygıları, sayrıları.. unutturuyormu$!
"peki ya güzel günler ne olacak ?" diyen bir his, ivme kazanıyor içimde ya, neyse.
1:20 ye kadarki bestesini meleklerin, daha sonrasını seytanların yapmıs oldugu asmıs sarkı.
Tüylerimi ürperten herseferinde ağlamama neden olan ve yeryüzünde bidaha böyle bir intro yapılamayacak olan şarkı.
Ayrıca yunan mitolojiinde hadesin 3 ırmağından biri. mitolojiye göre bu ırmağa giren ruhlar geçmişe dair tüm yaşantılarını unuturlar.Birnevi format.
Yine yunan mitolojisine göre superisi Nadia...
mikael in lethe adlı kelimeyi ''leythaaa'' diye okuduğu, her dinleyişte insanı çok uzaklara götüren bir başyapıt.
vokalde acı ve öfkenin karışımından oluşan mükemmel bir duygu vardır, kendinizi tamamen müziğe verdiğinizde uçuyor hissine kapılabilirsiniz.
melodisi ile ve vocalin içten sesiyle beni her dinlediğimde neredeyse ağlatan şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=kXlGldTPiPg&mode=related&search=
vokalin,orjinalinde ve canlı performansında cok cook fark ettigi dt sarkısı.

dt'nin bir baska harikası;

(bkz: insanity s crescendo)
birçok insan tarafından nick olarak seçilen kelime. bizzat bu nicki sonradan omlethe diye çevirene rastladım.
gerçekten de pek çok insanın nick olarak kullandıgı (-onayladıgın için saol, -rica edirim) bu nedenle sözlüklerde, orda burda sık sık rastlanan; ama gene de laçkalaşmayan, sol tarafta başlık olarak görünce bile gülümseten kelime, mahveden şarkı. konser kaydı album kaydından iyidir naçizane.
defalarca dinleyip sindirmeye çalıştığım halde beğeni normlarıma bir türlü hitap etmeyen bir şarkı. Duygularım ne rifflerde duygusallık ne de vokalde ihtiras algılıyor.
ön yargı ile yaklaşılmaması gereken parçadır. evet amcam kusuyor ama güzel kusuyor be kardeşim.
'you're my lethe'sözüyle insanı mest eden harika bir intro ya sahip dark tranquility sarkısı.Bir sitede bu sarkı hakkında 'the best song ever' yazısını görmüstüm gercektende dogruymus.
gece 3.00'te arkadaşımın 'muhteşem bi şarkı,son ses dinlemelisin!'diyerek internetten gönderdiği,şarkının başındaki gibi devam edeceğini düşünme gafletine düşerek son ses dinlediğim ve bütün ev ahalisini uyandırdığım şarkıdır.
dark tranquillity'nin muhteşem parçası.
lethe, yunan mitolojisinde ölüler ülkesinde bir nehir adıdır.bu nehrin suyundan içenler geçmişlerini, ailelerini, dostlarını, yaşamdaki iyi ve kötü günlerini unuturlar. bu anlamda bir nimettir, çünkü sevdiklerini, eski güzel günleri hatırlamak ve geri dönememek acıları katlayacaktır. işte bu sebeple lethe ödüldür, kutsaldır.

parçayı bi de şimdi dinleyin, daha derinden yaralasın!