1. 1.
  yüzyıl başı amerikan müziğini -popüler folk şarkılarından blues'lara- miras edinen ve yaşatan en büyük müzisyen huddie ledbetter -nam-ı diğer leadbelly- oldu. tam anlamıyla blues'cu sayılmaz, blues onun geniş müzik skalasındaki elemanlardan sadece biriydi, ama yeri gelince blues'cunun hası da oydu. yine de, blues'culardan çok, woody guthrie, pete seeger gibi folkçular üzerindeki etkisi belirgindir. batı lousiana'da, doğu texas'ta müzik ilmini ilerletti. mandolin, akordiyon, piyano, harmonika çalabiliyordu, ama en çok alamet-i farikası olan 12 telli gitarıyla tanındı.

  hapishanelere girdi çıktı, blues müzesini oluşturan john lomax tarafından bir hapishanede keşfedildi. özgürlüğüne kavuştuğunda, lomax'ın asistanı olarak çalıştı, onlarca kayıt yaptı. cajun dans şarkılarının, pop baladların yanında, siyah işi şarkılarını da kaydetti. derlemelerinin yanında, besteleri de ilgi gördü.

  nirvana, ustanın where did you sleep last night şarkısını yorumladı. good night irene, alberta gibi şarkılar da leadbelly klasikleri arasında bulunur.
  2 ... louis cyphre
 2. 2.
  dünyanın en büyük pamuk toplayıcısı, demiryolu doşeyicisi, aşığı ve şarkıcısı.
  1 ... enthusiasm
 3. 3.
  https://video.uludagsozluk.com/v/leadbelly-17994/

  &feature=related
  (bkz: black betty)
  ... no soporto el rap