bugün

1987 tarihli Strangeways, Here We Come albümünden bir smiths parçası.*
her duyguya karşılık bir şarkısı olan morrissey'in bir başka şaheseri.
moz'un smiths dönemini pek beğenmesem, müziğinin olgunlaşmadığını düşünsem bile sırf sözleri için dinlenebilecek bir şarkıdır.
başlangıcındaki anlamsız bölüm dahi şarkıyı kötüleştiremez.

sözleri:

Last night I dreamt
That somebody loved me
No hope, no harm
Just another false alarm

Last night I felt
Real arms around me
No hope, no harm
Just another false alarm

So, tell me how long
Before the last one ?
And tell me how long
Before the right one ?

The story is old - I know
But it goes on
The story is old - I know
But it goes on

Oh, goes on
And on
Oh, goes on
And on
(özgün çeviri işi hep bana mı?)

dün gece rüyamda biri sevdi beni
ümitlenmedim, yanmadı canım

ne kadar beklerim ki tekrarı için
doğrusu için ne kadar beklerim

eski bir hikaye biliyorum,
ama seviyorum
olsun ama gelsin
onu rüyamda da seviyorum

ama gelsin
onu seviyorum
The Smiths'in jilet atııracak, hayat karartacak şarkılarından biri daha. umut da yok zarar da, sadece bi yanlış alarm daha
dinlenilmesi pek tavsiye edilen bir şarkı değildir...gerek piyano melodisi, gerek sözleri ile jiletliktir...
(bkz: loop a alınacak şarkılar)
a$ağı yukarı 38 cmlik bir parça.. at siki gibi.

(beni terbiyesiz ettiler)
ansızın insanın ağzına sıçan şarkılardandır.
çok güzel bir şarkıdır.

ayrıca lasting night ı lasting light olarak okuyup " lasting light.. i dreamt.. nluyo lan !?" gibi bir tepki vermemle zihnime kazınmıştır.
the smiths'in düşüncesizliğini gözler önüne seren eser. insan albüm kapağına bir uyarı, o da olmazsa şarkının başına ses kaydı falan koyar, doktor kontrolünde dinlenmesi tavsiye edilir diye. ayıp diye bir şey var moz efendi.
low cover'ı the smiths kadar iyi olmasa da vokaller için dinlenilmesi gereken sümük sildirten parça.
girişiyle beni acaip etkileyen bir smiths şarkısıdır. kesinlikle dinleyiniz, dinlettiriniz.
bana göre çevirisi ;

dün gece, beni seven birini rüyamda gördüm(düşledim)
ne umut, ne acı
sadece yanlış bir alarm

dün gece, çevremde gerçek kollar hissettim
ne umut, ne acı
sadece yanlış bir alarm

o zaman bana söyle, ne kadar uzun
eskisinden önce
o zaman bana söyle, ne kadar uzun
haklı olandan önce

hikaye eski- biliyorum
ama devam etsin
hikaye eski- biliyorum
ama devam etsin

devam etsin,
etsin.
girişiyle zaten insanı ilk andan mahveden bir the smiths eseri.
artık the smiths için parçası vs. demek az kalıyor bana, en az eser olur çünkü onların ki.

morrissey * 'in sesini her daim hissedebileceğiniz bir eserdir.
hissetmek diyorum, duymak da değil artık bunlarınki.
bazı şarkılar hayat filminizin soundtracklerinden gibidirler işte öyle olabilecek parça çoğu hayat için geçerli muhteşem bir soundtrack gibi...
insan umut istiyor ama başa sarıp tekrar dinlemekten de kendini alıkoyamıyor...
the smiths'i, the smiths yapan şarkıdır bu. sabaha karşı dinleyeceksin bunu brendi içerken.
"Söyle, doğru kişiye ulaşmadan önce ne kadar beklemem gerekecek, öncesi ne kadar sürecek?" diyor The Smiths abilerimiz. Ve dinlerken fark ettim ki, şarkının başında vokalin girmesini istekle bekliyor insan, oysa uzattıkça uzatıyorlar introyu, tıpkı onun için gerçek sevgiye ulaşmanın zaman alacak ve sabır gerektirecek oluşunu hatırlatır gibi.
tam bir looser şarkısı olsa gerek bu,morrisey abimiz boşa kubara vurmuyormuş demek ki, bu şarkıdan sonra anladım.
ingilicce ama biz bilmiyoz ki ingilicce.
Bir The Smiths şaheseridir. Az önce durduk yere aklıma geldiği için gitarımla çaldığım ama söylemeyi beceremediğim gerçekten acıklı bir şarkıdır. Low'un coverı da ayrı güzeldir.
Mutlu anınızda bile birden noluyoruz lan demeye kalmadan sizi depresif bir hale sokabilir.