bugün

larenks iltihabına denir.
gırtlak iltihabı.larynx (ses telleri) in enfeksiyonu veya tahrişidir. Ses telleri şişer veya tahriş olursa sesler bozulur ve boğuk çıkar, bazen de anlaşılamayacak kadar hafiftir.Belirtiler

- Kısık ses,

- Boğazda gıdıklanma ve boğazda kuruluk,

- Sürekli boğazı temizleme ihtiyacı.

Akut ve kronik olmak üzere iki tip larenjit vardır. Belirtiler ve tedavi her ikisinde de aynıdır. Akut larenjite genelde virüsler sebep olur ama bakterilerin enfeksiyonuna da rastlanır. Virüs nedeniyle olanlar tedavisiz geçebilir. Başka bir hastalık sırasında, örneğin basit üşütme, bronşit, grip, veya zatürree geçirirken de larenjit olunabilir. Kimyasal maddelerin solunması da kısıklığı veya sesi kaybetmeye neden olabilir. Kronik larenjit fazla içki veya sigaradan. sürekli tahriş yüzünden de olabilir.
basit tanımla gırtlak iltihabı olup, psikolojinin bozulmasına da sebep olabilmektedir. durum ciddiyse boğaz kesilir, hortum sokulur, hastaya soğuk buhar verilir. çocukken yaşarsanız ömür boyu larenjitten korkarsınız. ya da ben karıştırıyorum. her boğaz ağrısında "la yoksa?" korkusunun sebebi olur. ulan küçüklükten belliymiş, ben 6 yaşımdan beri brütal vokal yapıyorum ulan!
illettir. gercekten illettir. öyle ki yazın ortasında sesinizin çıkmamasına sebep olur. düşünsenize; yazın ortasında bırakın konuşmayı, günlerce ses bile çıkaramadım. boğazdaki enfeksiyonun aşağı inmesinden kaynaklanıyor olabilir.*
Herhalde şu anda olduğum durumdur bu. Moralim o kadar bozuluyor, tepemin tası o kadar atıyor ki, isviçre'ye gidip darbe yapmak geliyor içimden. Bi kıçımı kaldırabilsem koltuktan meydanlara sığmayacağım. Aloooooo, sesimi duyan var mı?
Faranjit ve bronşitle birleşince insanı katleden bir illet. 10 15 gün yemek yedirmez su ve sigara içirmez beladır. *
hayata küstürendir, bir defol artık.
ismini ilk kez duyduğum ve ilk kez yakalandığım hastalık. sayesinde insanlarla iletişimim sıfıra yakın.
toplum içinde telefon cevaplayamıyorum, boru mu yutmuş bu diye bakıyorlar zira.
gelende bunlar kollu gelirler.

farenjit
larenjit
tonsilit
Bronşit üzere 5-6 koldan hep bir anda gelir hastanın üst solunum yollarını ızdırabına yollarlar.
farenjitle birleşince boğazı kesip atma isteği uyandırır.

konuşmayacaksın dediler.
sigara hiç yok dediler.
yıkıldım yar.
Az önce k.b.b doktorumun koyduğu tanı.Bir günde sesim gitti, işin garip kısmı hasta degilim hicbi sıkıntım yok sadece sesim gitti.1 hafta ses istirahatindeyim.
güncel Önemli Başlıklar