bugün

ankara kızılay'da bulunan hayalet binanın en nihayetinde hizmete açılması ile birlikte alacağı yeni addır.

edit: açılış yakındaymış, şu an ışıkları yanmakta ve tadilat devam etmekte.
kızılay meydanında, yıllardır açılmamış, gürünürde inşası tamamlanmış yapıdır. binanın önünde her daim kızılayın kan toplama aracı bulunur.
yamuk binanın gelecekteki adıdır.

evet ben yamuk bina derim ona.
Sonunda açılmış alışveriş merkezidir.8 katlıdır içinde baya mağaza var ama yıllar önce yapıldığından mıdır nedir, inanılmaz basık, yemek bölümü ihtiyaçları karşılamaz kesinlikle. Asansörlere kalabalıktan binilmiyor. 300 arabalık otoparkı varmış. Kısa süre sonra kendisini bir limon bazaar, dünya bazaar gibi görebiliriz.Ayrıca yatırım yapmayı düşünen insanlar oraya en kısa zamanda şeker-çikolata satan bir yer açsınlar akılları varsa tüm liselilier zaman geçirmek için oraya gidecektir. Bu bile büyük bir kitle demek. Ayrıca içerde inanılmaz bir soğuk vardı mağazaları ufolarla ısıtmaya çalışıyorlardı. Kısaca şu anki haliyle olmamış yerdir.
son zamanlarda bir hareketlilik görülen yapıdır. meğersem açılmış la.
merdivenleri, katlar arası geçişi bir garip olan hatta çok çok garip olan alışveriş merkezi.
hayır ne yapmak istediniz öyle; 1-3, 2-4, 5-7 vs. arası merdiven yaparak ne çeşit bir orgazm yaşadınız. başım döndü midem bulandı. ankara'nın en berbat alışveriş merkezi olmuş.
hayalet bina halinden daha iyi olmuştur daha bir canlılık katmıştır bulunduğu yere.
alışveriş merkezi olarak inşa edilmediğinden, olmamış alışveriş merkezidir.

öncelikle kızılay'ın göbeğinde alışveriş merkezi açmak zaten başlı başına saçmalıktır. trafiğin bu kadar yoğun olduğu, park sıkıntısını üst düzeyde olduğu bir yerde alışveriş merkezi açarsan insanlar oraya alışveriş yapmak için değil, en fazla şöyle bir dolaşıp vakit geçirmek için girer.

ayrıca, mimari açıdan da alışveriş merkezi olmaya uygun değildir. alışveriş merkezi dediğin şey, az katlı ama geniş alana kurulu olmalıdır. lakin bu bina, çok katlı ve dar alanda kurulmuş olduğundan, mağazalar arası geçiş yapmak için sürekli bir merdiven çıkma ve inme durumu oluşuyor ki bu da insanları sıkıyor.

son olarak, daha önce de belirtildiği gibi, merdivenleri, katlar arası geçişi de çok gariptir. çok kafa karıştırıcı, çok saçma...

böyle bir yerde çalışacak olan dükkanlar sadece fast-food alanında faaliyet gösteren dükkanlardır ki, o tarz dükkanlar zaten her türlü ortamda faaliyet gösterebilir.

uzun lafın kısası, öncelikle normal insanlar meraklarını atacak ve bir daha uğrmayacak, daha sonra sadece lise tayfası apaçilerin cirit attığı bir mekan olacak, en sonunda ise açılan mağazalar birer birer kapanacak ve yeniden hayalet bina haline dönecektir.

bir benzeri için;

(bkz: malltepe)
Insanlar alışveriş yapmasın yapamasın diye açılmış bir garip alışveriş merkezidir. Sevmedim, sevemedim.
yüzde 60 ı merdiven olan avm.
ismini ilk duyduğumdan beri kızılayda olan işler için başkalarını yolluyorum. gitmedim öldürseler gitmem. kızılay gibi bir yeri avm ile kirletiyorlar.
ben çocuktum ilkokula gidiyordum orası inşaattı,üniversite ikinci sınıfa geldim hala inşaattı, demek ki şimdi açılmış hayırlısı olsun.
alışverişten ziyade "merdiven merkezi" olarak tanımlanabilecek, asansörleri kullanamayacağınız için merdivenleri tırmanmaktan kramp ve yarı klostrofobiye sahip olarak kendinizi dışarı zor atacağınız, ankaranın son ziyan avm'sidir efenim. yazın teraslı restorantları haricinde pek revaçta olmayacağı kanaatindeyim.
gereksiz beton yığınıdır, maalesef. kızılay civarındaysanız ve acilen tuvalete gitmeniz gerekiyorsa uğramanız anlamlı olabilir.
daha gitmek kısmet olmadı. entrylere bakılırsa pek de gönüllü değilim ama* finallerden sonra gideceğim.*
armudun sapı, üzümün çöpü derken yıllarca boş kalan bir binanın son halidir. ben ankaradan ayrılırken tadilattaydı. şu an durumu nedir bilmiyorum.
5 yıl ankarada kalıp da açıldığı günü görmeye nail olamadığımızdır. nihayet açmışlar, hayırlı olsundur ankaradaki kardeşleimize.
Koridorları bizim evin koridorlarından bile dar olan, yürüyen merdivenin bir katına iki kişinin sığamadığı, 8. Kattan aşağı bakıldığında insanın kendini bi garip hissettiği saçmasapan bir avm. Gittiyseniz bir daha gitmeyin, gitmediyseniz sakin gitmeyin. Insana fenalık geçirten bir yer.
o kadar çok asansör ve merdiven var ki o kadar basık ki iş yapmasını pek beklemiyorum. alışveriş tam bir eziyet.
yürüyen merdivenden oluşan alışveriş merkezimsi. geçen arkadaşla ilk defa gittik, birkaç teknoloji mağazası gezeriz diye. güvenliğe sorduk nerde bu teknoloji mağazaları diye. adam gayet açık konuşarak "en alt katta teknosa var o kadar. bir bok yok arkadaşlar burda, siktirin gidin bence" dedi. biz de siktir olup gittik.
ankara kızılay meydanında, girilmemesi tavsiye edilen içerisinde merdivenden başka birşey olmayan kötü planlanmış alışveriş merkezidir.
mimarının planını tek elle çizdiğini düşüyorum. tırman tırman bitmiyor. neyse merak ettim hazır girmişken en üste kadar çıkayım dedim.üst kattaki bir çok alan boş. kiralanmamış daha. ayrıca öğle vakitlerinde her yer liseli oluyor. erkek liseliler ve kız liseliler birbirini kesiyor. asıl dersane çıkışı ora liselistan olacak.
tek kişilik yürüyen merdivenlere sahip alışveriş merkezidir.
ankaranın avm şampiyonluğunu devam ettirecektir.
kızılay alışveriş merdiveni...