bugün

alfabeyi ayşe topu tut şeklinde öğrendik sıra

-rojin topu tut'a geldi...!
kimsenin konuşmadığı bir dili neden öğreniyorsun diye sorulmalıdır öğrenen kişiye. bunu öğreneceğine git maya alfabesini öğren belki olmayan beynine bir iki kelime girerde hayata tutunursun.

(bkz: aji biji ciji diji eji fji)

(bkz: biji ile başlayan başlıklar)
genelde küfürle başlanılan durumdur.
(bkz: quzittamın)
(bkz: egementte cotte)
diye devam eder.
eğer askerde emrinizde kürt kökenli askerler var ve telefonda ya da kendi aralarında kürtçe konuşuyorsalar,
güneydoğu'da görev yapan bir doktor, polis, asker gibi halkla içiçe olan bir memursanız, işinize yarayacak bir eğitimdir.
en azından kürtçe anladığınızı bildiklerinde küfür yemezsiniz.
imkansızdır. "5" kilometre ötedeki insanlar birbirini anlamıyorken bu önerme saçmadır. "ulu önder mustafa kemal atatrük'ün" dediği gibi: dünyanın öbür ucunda bir "türk" gazetesi çıksa topraklarımızdaki insanımız bunu anlar, işte bu dildir.
(bkz: vara vara yelkenler fora)
herhangi bir geleceği olmadığından, faydasız gördüğüm bir eylemdir.
konuşmaya çalışırken, bol bol kusmak zorunda olacağın bir eğitim olacaktır.
zira kürtçeyi yeni öğrenip konuşmaya çalışan birinin, gırtlağı aşırı şekilde zorlayacağı için kusmasına neden olacaktır.

--spoiler--
her aşiret kendi içinde yeni bir kürtçe icat etmiştir. Bir aşiretin konuştuğu kürtçeyi başka bir aşiret anlamamaktadır.

kürtçe tabir edilen ağızda bulunan bazı kelimeleri, Türkçe kelimeler karşıladıkları ile fikir vermek üzere karşılaştıralım.

aba......aba (abla), eze... teyze, guleş... güreş, kantır... katır, acar.....acar, ağa......ağa, atkı.....atkı baci.... bacı, bibi.....bibi (hala), çakuç....çekiç, dengiz.... deniz, vardek....ördek

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Başka bir izaha gerek yok sanırım. En basit bir lisanın dahi kendi öz lisanı ile sayı grubu mevcuttur. Oysa kürtçe diye tabir edilen bu lisanın sayıları dahi; yek, dü, se, çar, penç şeklinde Farsçadan alınmadır.

Muş-Vartı ilçesi doğumlu ve Hormek Zaza aşiretine mensup M. Şerif fırat "Kırmancı-Türkçe dili aslında terihte var olan herhangi bir millete mahsus bir dil değildir. Bu dil aslında Türkçe'den ve sonrası birçok milletlerden toplanmış özel bir lisandır" demektedir.
--spoiler--
neden bu kadar tepki toplar anlamam? tabi ki Türkçe anadilimizdir ama Leh dili öğreniyorum diye bir başlık açılsa bu kadar tepki toplamaz. anlamakta zorluk çekiyorum;
bizler kardeşlik sevgisi aşılanan bir toplum olmalıyız, nihayetinde insanlık için bir şeyler yapmalıyız. isteyen istedği dili öğrensin, bu yaşam haklarmız arasındadır.
"annesinden öğrendiği ilk dil"i kürtçe olan bir insan, nasıl ki sonradan türkçe öğrenebiliyor; aslında kürt olan ve kürtçe bilmeyen bir insan da pek ala bunu yapabilir. bence şaşılacak birşey yok. şaşılacak asıl şey; nasıl herkese karşı bu kadar önyargılı davranmaya başladığımız ve kürt lafını dahi duyunca küfürler sallayabildiğimizdir. büyük bir ihtimalle, bunun çabasını gösteren insan, eğer içinde fesatlık taşıyarak yapsaydı bunu; hiç uğraşmaz, zaten çoktan dağa çıkmış olurdu.
osmanlıca öğreniyorum seti alıp, eve kapanıp, ölümüne osmanlıca öğrendikten sonra sokağa çıkıp, niye kimse osmanlıca konuşmuyo lan! diye çemkirip zıbarmanın anlamsızlığının kürtçe öğreniyorum setiyle de yaşanması gerektiğini düşündüğüm başlıktır.
gerekli olmayan bir eylemdir.
gereksizlik sembolüdür.

sempatizanlık varsa öğrenilebilir. yalnız sittin sene bir işe yaramayacak dil neden öğrenilmek istenir meçhul.
bana faydası olmayan kilisenin papazını sikeyim
inanmayacaksin ama kurtce konusmasini bilen bir arkadasimdan rica ettigim, gunluk konusmalari kagida yazdim. misal
ne var
ne bakiyon
once indir o elini
evet
hayir
istemiyorum
istiyorum
dogru
yanlis
gun
aksam
ogle
vs bu tarz gunluk kullanilan bir kacta kufur ogrenmistim. Sonra baktim benim kendi capimda yaptigim acilimi gotveren yanlis anlamis. Sagda solda artislik yapmaya baslamis. Biraktim ondan sonra. bu da iste oyle bir toplumsal icerikli mesajdi.

Ogrenmek isteyenler ogrensin kurtlerin hepsi buradakiler gibi serefsiz, solucan yandasi degil. Ama dikkat edin benim yazdigim senaryo gibi senaryo da basrol oyuncusu olmayin.

optum.
allah bana da nasip eder insallah. en kısa zaman da çatır çatır konuşmaya başlarım güzelim zengin anadilimi...
oruspu çocuklarının zoruna giden eylemdir. size ne ulan size ne? kimse size türkçe öğrenmeyin diyor mu? kimse siz türkçe konuşuyorsunuz diye ayıplıyor mu? kürtçe konuşmak, öğrenmek istemekte mi teröristlik? oruspu çocuğu faşistler bırakın bari anadili kürtçe olanlar rahat rahat konuşsun. size giren çıkan ne?
-bedro bak karı.
+maho tozu getir.
-abdo aha mayın.
+zozan eşek sevii.
-devlet bize bokmiyi.
- kürtçe öğreniyorum panpa!
* allah başka dert vermesin hocam!!!
Arap ve türk karışımı.. ordan burdan toplama çakma lakırdılardır olduğundan ciddiye alınmayacak entry.dir.
not:hee lan heee diyip geçin.
(bkz: kutsal ruh ile kürtçe öğreniyoruz)
fransızca öğreniyorum, ingilizce öğreniyorum, italyanca öğreniyorum, ispanyolca öğreniyorum ile devam edebilecek etkinlikler zincirinin parçası. ne de olsa hepsi de yabancı dil.
(bkz: Kaleşnikofla kürtçe öğreniyorum)
hiçbir işe yaramayacağı için boşa zaman kaybıdır.
arkeoloji okuyanların yapmak zorunda olduğu eylemdir.
+kürtçe öğreniyorum?
-trigonometrik tabloyu öğrenseydin, o bile belki bir gün işine yarayabilirdi.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar