bugün

urfa,adana hatay ve benzeri kebab çeşitleri ile baklava,acılı ezme, kuzu bacağı, kuzu çevirmesi lahmacun görmektir.
Kaşlardan bir şey görebiliyorsanız, bakmaktır.
ırk ile ilgili değerlendirmede bulunmaktan kaçınırım ancak bir kürt olsam şunları düşünürdüm heralde.

*biz kimiz?
*biz bölücü güç müyüz?
**eğer öyleyse, biz bölücü güç olarak kalmak zorunda mıyız?
**eğer öyleyse, bizi bölücü güç yapan nedir?
**eğer öyleyse, bizi bölücü güç yapana karşı gelebilir miyiz?
**eğer öyleyse, kendi irademizi nerede ve nasıl kullanabiliyoruz?
*manda ve himaye ne demektir?
**eğer öyleyse, biz manda ve himaye altına girmek için mi devlet olmak istiyoruz?
***cevap hayırsa, kimin silahlarını kime karşı kullanıyoruz? bize karşı silah doğrultanlarda kimin silahı var?
*bu olayların dini boyutları nederdir?
*bizi silahlandıranlar hangi topraklar üzerinde hakimiyet kurmak istiyor?
*biz toprak sahibi olursak, o topraklar gerçekten bizim mi olacak?
*bize kim sahip?
*düşmanımız kim?
kan davası derdine, 12 yaşında çocuğu hasım olarak görmektir.

http://www.milliyet.com.t...detay/1872650/default.htm
yanlış bakış açısından bakmaktır.

hep aynı şeyler duygu sömürüsü, işkence bik bik bik...

diyarbakır cezaevinde yapılan işkenceler : osmanlı döneminde var mıydı ? yoktu.

kürtçenin yasaklanması : osmanlı döneminde var mıydı ? yoktu.

halk oyunlarının yasaklanması : osmanlı döneminde var mıydı ? yoktu.

kasetlerin saklanması : osmanlı döneminde var mıydı ? yoktu.

ne mutlu türküm diyene yazıları : osmanlı döneminde var mıydı ? yoktu.

tc dediğin, sen bölücü pkklı kıroya, ben şehit torunu türkten daha fazla değer veren ekmek teknen : osmanlı döneminde var mıydı ? yoktu.

kürtçe eğitim : osmanlı döneminde var mıydı ? vardı.

e feryadını düdüklediğimin evladı, niye osmanlı döneminde 18 kez isyan çıkardın öyleyse ?
epilasyon gerektirir.
10 çocuk yapılmalı, fatura sadece bir kağıt parçası olmalı, devlet size bahmiyor olması gibi temel olaylar gerçek olduğu takdirde kürt gözünüz dunyaya açık demektir.
lazlar çerkesler kürtler bilmem neler. bunların hepsi kendi dilini konuşmaya kalkarsa türkçe diye bir dil kalmaz. türkçe yok olur giderse bir millet yok olur. bunu gözünüzün önünde bulundurun. yok kürtmüş yok lazmış kendi dilini konuşabilirmiş falan filan diyerekten bu ülkeyi böldüğünüzün farkında degilseniz farkına varın. kendinize gelin.
*evinin yanında bulunan bir tepeye bile ohal nedeniyle 30 sene çıkamamaktır.

*ziyaret yerine giderken yanında götürdüğü, kurbanlık olarak adanmış keçisinin, koyunun asker tarafından içine bir şey mi saklanmış denilerek karnının yarılmasıdır.

*istanbul'daki, izmir'deki akranları yazlık kışlık üçer beşer, sandalet, terlik ayakkabı giyerken, ayağına giyeceği bir spor ayakkabı için bile askerden karne almaktır. 2. bir çift ayakkabıyı ''dağdakilere verme ihitmaliniz var'' denilerek alamamaktır.

* aynı şekilde yağ, un, şeker, bakliyat vb. temel gıda maddelerini bile karne ile almaktır.

*''dağdakiler'' saklanamasınlar diye mütemadiyen dağlarının yakılmasını görmektir.

* dağlarda, tepelerde yetişen yeşil ne varsa yesinler diye uçaklardan tırtıllar, böcekler döküldüğünü görmektir.

* neden makyaj yapmıyorsunuz, neden kız gibi etek giymiyorsunuz diye gözaltına alınmaktır.

* özel timin ev taksidi için öldürülen sivilleri görmektir. aynı sivillerin ölü bedenlerinin zırhlı araçların üzerinde kornalar eşiliğinde göz dağı verir gibi şehir merkezinde gezdirildiğini görmektir.

* savaş ekonomisinden, açılan askeriye ihalelerinden köşeyi dönen komutanları görmektir.

* bedeninden yaşından daha çok sayıda kurşun çıkarılan çocukları görmektir. ceylan'ı, uğur'u görmektir.

* içinde köylüler dururken, bombalanan köyleri görmektir. çoluk , çocuk, yaşlı genç demeksizin.

* kendisi aşağılık kompleksi içinde kıvranan bir diğer milletin, egosunu tatmin etmek için yaptığı baskıya ve her türlü şiddete maruz kalmaktır.

daha çok şey var da neyse anlayana bu kadarı da yeter.
görsel
bir an için kendinden tiksindiren, intihara meyillendiren, devlet beni asmeeyyiii diye isyan ettiren eylemdir.
bakıyorum, keleş, molotof, kapkaç, tinerci, mayıncı, berdelci, bölücü, 13 yaşında çocuğu 3/5 bin liraya satan, bir dünya görüyorum.

Kapatıyorum gözlerimi bunları düzelteyim diyorum olmuyor devlet bize bakmıyor diye avazım çıktığı kadar bağırıyorum ve asker gelip beni sikiyor, sonra asker beni sikti diye bağırıyorum ve gözlerimi açıp en başa dönüyorum.
çok büyük bir kesimin sizden nefret ettiğini görmektir. bu durumda sizde onlardan nefret edersiniz ve terörist olursunuz. biraz empati yapın bu insanlarla ilgili.
Kürtleri ve Türkleri duygulandırmakla beraber, bir Laz olan bana zerre etki etmemiş acıtasyon başlıktır. Ulan madem kimin eski olduğuna, diline falan bakıyoruz bizim hem Gürcistan'da hem Türkiye'de onbinlerce kez ayaklanmamız lazımdı. Ama yapıyor muyuz ? Hayır. Niye? Yemek yediğimiz devlete ihanet etmeyiz biz. Kısacası; geçiniz efendim geçiniz.
insanları türk-kürt-laz-çerkes-adige-abhaz diye ayırmak çok zararı bir eylemdir. sizin dediğiniz gibi bakacak olursak bu insanların sorunu devlet sahip çıkmıyor devlete güvense akşam pkk geliyor karısına-kızına türlü türlü şeyler yapıyor çocuğunu kaçırıyor. devlet bu konuda eylemsizlik politikasını sürdüyor zaten pkk mit ve apo ile devlet eliyle oluşturulmuş bir birliktir. kürtlükten çok ermeni emellerini gütmektedir. bunun sonucunda hepsi (bkz: büyük israil)e hizmet ediyorlar.kürt vatandaşların güvenceleri yok. eğitimi yok. iş imkanları yok. cumhuriyetin ilk yatırımları doğuya yapılmıştır. bu yatırımları elleriyle yok eden menderes ve onun devamı sağcılar amerikan sözde amerikan yardımlarıyla ülkenin doğusunu yalnızlaştırma politikasına girişmiştir. bu insanlara sahip çıkılsa ne pkkya prim çıkar nede başka bir bölücü güce. bu insanlar vatan sevdalısıdır ama adamlar yalnız anlıyor musun yalnız güvenceleri yok. kendini bir koy onun yerine kim gidiyor yanlarına kim, kim bunun cevabı hiçtir, kimsedir.
kendini bir kürt gibi hissedip o kara kaşlı kara gözlü gözlerden bakmaktır.
pkknın ses getirmek için beşiğinde, yatağında, sofradayken katlettiği kürt kadın, erkek, çocuk ve bebekleri düşünürüm. diyarbakırda dersane çıkışında bir yığın çocuğun ölmesine sebep olan patlamayı hatırlarım. yıllarca bu ülkede azınlık görülmeden ülkenin her kurumunda hizmet alışımı ve o kurumlarda her Türk vatandaşı gibi çalışabileceğimi düşünürüm.

ayrıca bu halkın yüzde sekseninin dindar geçindiğini ve nasıl dinsiz marksist cani bir örgüte destek verdiğini anlayamam.

bir yandan da beni kürt diye hakir görmeye çalışan aptalları düşünürüm. haliyle sinirlenirim lakin bu sebepten (yıllarca beraber yaşadığım ve şerefli bir üyesi olduğum)Türk milletine küsmem veya devlete düşman olmam. beni etnik kimliğim yüzünden hakir görmeye çalışanlara azının payını veririm. zaten emin olmalıyım ki bu hakir görenlerin çoğu bir savaş çıksa bir şey olsa benden önce donunu toplayıp kaçar.

ek olarak ırakı hatırlarım; ayrışmanın felaket getirdiğini anlar, devlet ve millet taraftarı olmanın gerekliliğini duyarım.
gözden bakmak degil beyin ile düşünmek gerektiren durumdur. belirli kişilerin, yok sizi ezdiler, sizi biçtiler, onu bunu yaptılar size mantıgı ile kinlenip isyan moduna geçmek hangi gözün işidir. baştan sıkı tutup aranıza almayacaktınız bu yahudi bozması kişileri. bir kürt'e verilen kürdistan sözünü sizi destekleyenlerin verecekerlini mi sanıyorusunuz? abd, israil, fransa, almanya ne zamandır sizin dostunuz? beyin ile bir düşünün sadece. bu kürdistan projesine kim neden destek veriyor ve asıl amaç nedir diye. bu silahı, mermileri, kılık kıyafeti kim neden saglıyor ve neden hep bir kaos ortamı isteniyor. gözü atın kenara düşünceyi ön plana çıkartın. fitne nedir iyice bir ögrenin. yıllardır belki sizi ikinci plana atan türk milleti degil, bunca zaman başta olan, yahudi, ermeni bozması kişiler ve ortadogunun bulandıgı kan gölüne hazırlık yapmak isteyen kişilerdir. yıllarca biz dogu müzikleri dinleyip dertlenmedik mi? uzun havaları ile hüzünlenmedik mi? yeri geldi kara üzüm habbesi ile halay çekmedik mi? kim bu durumdan bizi ayırıp iyice ayrıştırma moduna soktu. kim sizi ezik olmanızı istedi, kim size haklarınız yeniyor dedi. kim devlet okul yaparken yıktı? kim ögretmene silah çekti? kim hastaneyi doktoru, imamı camiyi yakıp yıkıp burda din ögretemessin dedi? kim elektirik tellerini kesip attı? acımtırak yazılar ile göz yaşı dökmek yerine neden fitneyi atmayı denmediniz ve denemiyorsunuz? anadolu insanı, anası, babası, dedesi, toprak insanı neden isyan etmedi de siz ettiniz? benim dedem borç içinde vefaat etti devlete. çiftçiydi. ama tek bir isyanı olmadı, eline silah almadı ve yeri geldi elektirik su ödedi, hak geçmesin dedi yemek yemedi belki, sonra kalkıp gözümüzden bakın demeyin. siz anadolu insanın yoklugunu kaç kez gördünüz? kaç kez uzatılan ele adam gibi sıktınız, size kardeşiz diyenleri dinlemeyip, şişman göbekli para babası piçleri dinlemek yerine neden herkes bir gün ölecek, 3 günlük dünya için deger mi? müslüman kardeşdir birbirine silah çekmez diyenleri dinlemek yerine, şükür yerine neden isyanı seçtiginizi düşünün sadece. kim neden bunları yapmanızı istedigini ve altın da olan pis olayları düşünün sadece.
görsel
Yengenin bir anda çok güzel görünmesidir.
neye kürtlerin gözünden bakalım?

hangisine?

kriter nedir?
kürtlerin istediği nedir?

tamam kürtlerin gözünden bakalım.

kürtlerin sıkıntısı nedir?
doğu'nun gelişmemiş olması mı?

bakınız devlet bursa'dan tahsil ettiği verginin ancak yüzde 20'sini bursa'ya harcıyor. yüzde 80'ini diğer bölgelere aktarıyor. ama aynı şekilde devlet diyarbakır'dan tahsil ettiği verginin 10 mislini diyarbakır'a harcıyor.

şimdi bu duruma kürtlerin gözüyle bakın bakalım.

başka?
kürtler başka ne istiyor?

eşitlik?
evet, hangi kürt benden daha değersiz, ya da hangi devlet dairesi bana ayrıcalık tanıyor da kürdü 2. plana itiyor?

cevap?

geçelim.

başka?

dillerini konuşamıyorlarmış. çocuklarına kürtçe isim koyamıyorlarmış.

bunu da geç.
zira şu an kürtler kendi dillerini istedikleri gibi konuşabiliyor, çocuklarına kürtçe isim koyabiliyorlar. ha, istediğiniz kürtçenin resmi dil olması ise orada bir duracaksın.

resmi dil tektir ve o da türkçedir.
bakınız, abd, almanya, fransa.
buralarda da halk istediği dilleri konuşabiliyor, ama resmi dil buralarda da tek.

başka ne istiyorsunuz? başka hangi gözle bakalım.

misal, doğu'nun gelişmemiş olması, iş imkanının olmaması ve insanların bu yüzden dağa çıkması...

evet, doğu gelişmemiş, iş yok. ama karadeniz de gelişmemiş, iç anadolu'da...ama buralardaki insanlar iş yok, fabrika yok diye dağa falan çıkmıyorlar.

e peki hangi gözden bakalım?

size bakmaya ne göz ne yüz dayanır.

neyinize bakalım amk.

tecavüz sizde, ensest sizde, hırsızlık, uyuşturucu kaçakçılığı, kaçak elektrik sizde.

siz asıl tüm bunlara türklerin gözünden bakın.

durun, yorulmayın.
hazır burada bakılmışı var;
(bkz: rakamlarla kürtler ve kürt sorunu)
Kaşlar görüş açısını kapamıyorsa birşeyler görünür.
işe yarayanı görmektir.

görsel *
-Kürt gozu mode on-

Fosik tc, oysh yönge, xacak elextrik, ösek, ösegi dinleme ösek yalanci, kuzi keri, her biji kürdistan, ari irk, medlerden gelmisek, ari irki nasil dislarsiniz fosikler.

-Kürt gozu mode off-

Oysa ari irktan falan degilsiniz, barbarin onde gideni tur bindirenisiz, medler gelip size yillarca iskence etti, sizi asimile etti, iyi asilime etmis demekki kendinizi med zannediyosunuz. Okumaktan uzak, arastirmaktan uzak, cehalet kokan yaratiklarsiniz. Ya da isinize geldigi gibisiniz diyelim.

Bir bakis acisidir.
uzmanlar Bunu yapmadan önce yengenizi evden göndermenizi önerir. Kazara da olsa göz kayabilir.