bugün

bir halk düşünün yıllarca kendi dilini konuşamamış ve kendi müziğini dinleyememiş. dinleyenler ibret olsun diye kalkıp halk meydanlarında dövülmüş ve zindanlarda işkence görmüş. bunlar sırf kültürünü yaşatmak istedi diye. "asker geliyor kürtçe kasetleri saklayın. mezarların oraya saklayalım" cümlelerinin yoğun olduğu dönemden bugüne çok yol kateldi mi sizce? şöyle sorayım sizlere; atatürk selanikte değil de musulda doğmuş olsaydı, ileride kuracağı devetin adını "kürdiye" kurmuş olsaydı ve bu sınırlar içerisinde yaşayan herkesin kürt kabul edieceğini söyleselerdi. taksime, kadıköye, bu yurdun her köşesine "ne mutlu kürdüm diyene" yazılsaydı. gazeteler, yayınlar hep kürtçe yapılsa ve siz bu dili öğrenmeye mecbur bırakılmış olsaydınız; sokak ortasında kendi diliniz olan türkçeyi konuştuğunuz zaman size hayvan muammelesi yapılması ve anında 2. sınıf insan yerine konacak olsaydınız, sizin yaşadığınız batı bölgelerinden bir kaçak elektrik haberi geldiği zaman "bölücü, terörist" gibi kelimelerle yargılansaydınız bir mücadeleye girişmez miydniz? hiç kimse annesini, babasını ve ailesini bir daha asla göremeyeceğini bile bile dağa çıkmaz. hiç kimse sapına kadar inanmadığı bir şey için bütün hayatından ve geçmişinden vaz geçmez. örgüte yardım yapıyor bahanesiyle öldürülen kürt iş adamlarını saymıyorum bile. devletin yaptığı katliamlar neden hep kürtlere yönelikti? hükümet değil devlet diyorum. çünkü t.c yaptı bunu sadece bir parti değil. 1930 ağrı (zilan) katliamı ile başlayıp 1938 dersim katliamıyla devam eden, arada halepçe, maraş, reyhanlı, diyarbakır zindanları, 35000 faili meçhul vatandaşın 32000 tanesinin kürt olması ve roboski (uludere) katliamı ile ardı arkası kesilmeyecek katliamlar bunlar. bu devlet cenaze bombaladı. 35 kişi öldü. hanginiz işe, okula vs.. siyah giyerek gittiniz? çok uzak bir tarih değil 2011 den bahsediyorum.. her yerdeki katliamlara sessiz kalmayan t.c neden rojavadaki kürt katliamına ambargo uyguladı? ve bunun gibi yıllar süren olaylar sonrası şehrim sokaklarında gezerken 10-11 yaşlarındaki iki çocuğu "akıllı ol devlet burası amed" yazarken görmem düşündürüyor açıkçası. bu hale gelmek için devlet çok uğraşmış galiba diyorum kendi içimden. doğuda türkçe bilmeyen kürt çocuklara "ne mutlu türküm diyene" dedirtmeye çalışmak ve sonrasında söyleyemediği için tek ayak cezasına çarptırmanın bir çözüm olmadığını bugün şehit haberleri ile anlıyoruz. gezi parkında bok attığınız medya ve basının sizce de yıllardır doğuyu yanlış gösteriyor olma ihtimali olamaz mı? yani batman, diyarnakır, bingöl, ağrı, şırnak, mardin vs... buralardaki olayları çarpıtıp gösterme olasılığı yok mu? vandaki köyünde donarak ölen muhammed bebek için kaçınızın içi sızladı berkin elvan için sızladığı kadar? hani şu babası ambulansı aradığı halde ambulansın gelmediği ve babasının bebeği çuvala koyup hastaneye taşıman istemesi sonucu çuvalın içinde yolda can veren bebek. kürtler gezi parkında son nefesini veren insanlar için toplanıp eylem yaparken, bir şeyler yaparken kaçınız o çocuğa veya cenaze bombalandığında ölen 35 kişi için üzüldü? hanginiz siyah giydi. medya yandaşsa her zaman yandaştı. bu ülkede batı sadece bir kere ama doğu her zaman sansürlendi.

t.c-pkk savaşına gelince... 600.000 kişilik bir profesyonel ordunun üzerine vatani görevini yapmak için gidenleri de eklersek 800.000'i buluyor bu sayı. artı olarak hava kuvvetleri, istibharat teşkilatı vs.. var. ve bu süper gücün karşısında sadece 10.000 kişilik bir 'terör' örgütü var. unutmayın ki fransızlar ve ingilizler de bir halk mücadelesinin ürünü olarak kurulan kuvay-ı milliyeyi bir terör örgütü olarak lanse ediyordu. bir halkın bir şeylere dur demesidir burada olay. neyseki silahlar sustu masaya oturuldu fakat bu bilinçsizlikle devam edilirse masadan kalkılıp yine canlarla bedel ödemeye getirilecek iş. t.c başbakanı almanyaya gidip "3 milyon tük yaşıyor ve burada türkçe eğitim veren okullar açılmasını talep ediyoruz" demeyi biliyor ama kendi ülkesinde yaşayan 15 milyon kürde "benim devletimin dili tektir. kürtçe eğitim söz konusu bile olamaz" demeyi biliyor. yani siz inanıyor musunuz ki insanlar durduk yere dağa çıkıyor veya sokaklara dökülüyor. her yıl newroz kutlamak için yüzbinler diyarbakır meydanlarında toplanıyor. bingölde kaldığım süre içerisinde askerlere "türkiyadan mı geliyon abey" diyen çocukları gördüm. hakkaride 10 yaşındaki çocuğun polislerin üzerine yürüdüğünü gördüm. vanda molotof kokteyli ile halay çeken insanlar gördüm ben. bu insanlar arrtık ne ölümden korkuyor nede devletten. kaybedicek bir şeyi olmayanlar her zaman daha sert oynar. artık kürt halkı kaybedecek bir şeylerinin olmadığının farkına vardı. ne toprakları var, ne hakları, ne sosyal eşitlikleri. lafta eşitlik olsa bile kürtçe şarkı açıldığında size köpek gözüyle bakan insanlar düzelmedikçe sosyal eşitliğin lafı bile geçilemez. ders kitaplarında kürt ismi görmedim ben bugüne kadar. selahaddin eyyübi, said-i nursi, üstad nef-i gibi pek çok büyük insan kürt olmasına rağmen ya arap yada iranlı diye anlatıldı çocuklara. çünkü kürt ırkına mensup kişiler komutan veya şair olamazlardı, sadece terörist olabilirlerdi. neden 90 lı yıllarda 'kürt' kelimesi yasaktı? 'k*rt' yazıyordu gazeteciler. sanki bir hakaret, küfür gibi. örgütlenme kapasitesi çok yüksek olan bir halk var, ölüm dahil hiçbir şeyden korkmayan bir halk var artık faşizmin karşısında. devletin bu meseleyi bir an önce çözmesini ummaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. yalnız çözmek demişken her zaman alışılageldik katliamlarla değil masada çözmesinden bahsediyoruz...
(bkz: içindekini bir türlü çıkaramamak).
Elektrik faturasını görememektir..
Bugün kürt gözlerin neler gördü heval.
bakalım elektrik su bedava oh batı öder nasılsa değil mi.kaçakçılık ata sporu zaten. Milyar dolarlarda terörle mücadeleye gitti. faydasından çok zararı olan millet.
monitör var işte. iki yanında hoparlörler. 3 sekme var. ne biliyim telefon yere düşmüş bak. bir iki yavşak var. şu an baktığım sekmede. değişik değil aslında.
Kürt gözlerin ne görüyor botan?
-bize kabaran bir şey var.
insan gibi bakıştır.
bu ülkenin yıllardır gün gün yıprattığı ve yıpratacagi olanlardan suçunun ne olduğunu anlayamayan küçük üçüncü sınıf öğrencisinin bir çift mahzun yeşil gözlerinden bakmaktır bazen.
aynı zamanda benzinin en pahalı olduğu şehirlerin batman, şırnak vs.. olduğunu ve kürtlerin olan petrolün en pahalı kürtlere satıldığı gerçeği ortadadır.
tutturmuşlar elektirik, su, kaçakçılık türküsüdür gidiyor. gelip doğunun halini görmemiş zavallılar işkembeden atıp duruyorlar. evet doğuda elektirik, su bedava. çünkü oradaki insanların yarısından çoğu fakir. ne adam gibi çalışacakları bir işleri var ne de çocuklarını okutabilecekleri iyi bir okul var. yaşamlarını sürdürebilmek için mecburen kaçakçılık yapıyorlar( klavyesinden hikaye yazan liseliler bilip bilmeden element uydurmasınlar. ), bunu spor için yapmıyorlar, zaten hangi salak ölüm riskinin yüksek olduğu illegal bir işle uğraşır ki ? evet kürtler in yarısı cahildir. çünkü okuyamamışlardır. batıdaki gibi durumları iyi değildir. ama şunu unutmasın kimse, kürtler zorda kalanı bırakmayacak, evini, aşını paylaşacak kadar mert, kimseyi ayırmayacak kadar insandırlar.
he ya kürtler fakir. anasının amı gibi bilekten dirseğe bilezik takmak sizde, dolar saçmak sizde, kaçakçılık sizde, vergi ödememe sizde. sen yıllardır teröristleri besle besle, devlete vergi vereceğine git teröristlere ver paranı sonra doğu neden gelişmiyor. lan amınoğulları yaşadığınıza şükredin karaktersiz herifler. birde tutturmuşlar sen bilmem nerde yaşasaydın şöyle yapar mıydın falan filan. evet yapardım. hem de sike sike yapardım. ne demek lan devlete, vatana hıyanet. benim akrabalarım yok mu almanya'da var. türk değiller mi sapına kadar türkler. neden almanya'da "türkistan" peşinde değiller. çünkü ekmeğinin peşindeler. adamların başkasının malında gözü yok. kanı bozukluk vallahi zor billahi zor.

ekleme: görsel

şu verdiğim örnekteki yazarlar 6-7 yaşlarında öğrenmiş türkçe'yi. he ya amk baskı var tabi!
almanyada türklere her hak veriliyor. artık türkçe eğitim veren okullar var. ayrıca türkler 3000 yıldır almanya topraklarında yaşayan bir halk değil. iş göçü sebebiyle en fazla 40 yıldır türkler almanyaya gidiyor. kesinlikle karşılaştırılamaz
o kadar acıklı bir şekilde yazmış ki kürtlerin durumlarını hainliğe el verişli yapısını yıllarca birilerinin kullanılmış peçetesi olduklarını bilmesem yeminle ağlayacağım.

dağdaki eli silahlı şehirdeki kravatlı itlerinin dediklerini sıralamış.

dilimizi yasakladılar diyor hücre artığına sorsak ailesinde türkçe bilmeyen evrimini tamamlamış yaratıklar mevcuttur ki kendisi de dil dediği kürtçeyi çok iyi biliyordur ve yeni doğan insan kılıklı iblislere öğretiyordur.

dediklerine göre devletin 90 yılık yaşantısında baskı şiddet ve asilime uğraşlarının altın da kültürlerini yaşatmaya çalışmışlar bu devlet bu kadar aciz mi ki türk kimliği verdiği insancıklara türkçeyi baskı ve şiddetle öğretmesin . ?

sike sike götünden kan getire getire öğretirdi ama yapmamış.

bu devlet bu kadar başarısız mı ki o yaratıkları insan haline getiremesin. ?

ama devlet elbete suçludur osmanlıdan cumhuriyete kadar olan kısımda devamlı hainlik eden dış güçlerin sikiyle gerdeğe girmeye çalışan bu sirk maymunlarını evrrimini tamamlayıp insan olur düşüncesiyle hareketmesi yanlıştır suçludur.

bu çıyanlara dersimleri uludereleri yaşadıkları her gün soyları kuruyana kadar yaşatacaktı nefes alıp vermeyi değil.

elindeki türk kimliğini alıp götüne tekmeyi vurup siktir git diyecekti bu topraklarda yaşama hakkı değil.

devletin bir suçu varsa bu dur eğer devlet asilime uğraşı içinde olsaydı kürt kürdüm çerkes çerkesim laz lazım diye bilirmiydi.

bunların ki hak hukuk arama değil köpekliktir.
başkasının hakkına göz dikmektir. sakıncası yok. alabiliyorsan hiç durma...

neymiş? kimlikleriymiş de, şuymuş da buymuş da! başka? arada çaktırmadan tehdit: "efendim 10 yaşındaki çocuklarımızın gözü bile şu kadar karardı"

şunların haline bak! bir yandan yaptıkları eşkıyalıklara "dilimiz, kültürümüz" diye gerekçe uydururlar ama sıkı bir okul boykotu yapacak halleri bile yoktur.

ulan topunuz, yedi sülaleniz elinizden geleni ardınıza koymayın! göz koyduğunuz topraklar, türkiye cumhuriyeti devleti'nin topraklarıdır, oturmakla zilyet hakkı kazanılacak gecekondu arazisi değil. yok şu kadar zamandır oradalarmış da, yok şöyleymiş de, yok böyleymiş de... geçin...

o topraklar zorla alınmış, güçle elde tutulmuş ve tutulmakta olan topraklardır. almaya niyetli olan, varsa gücü, varsa gerekli fedakarlığı yapacak yüreği, hiç durmasın... bu işler kendi davasına bile ihanet eden korkak bir şerefsizi lider bellemekle, rte'den medet ummakla olmaz. hep beraber göreceğiz...
dağa çıkmayı gerektirir. bu kadar dışlansam sanırım bir terörist olabilirdim.
Empati kurarak bakiyorum, ama hala yolda yururken laf atma, catma, satasma olayinin mantigini anlamiyorum.
ister dağa, ister tepeye çıksınlar. hiç önemli değil...

dışlanmakmış! herhangi bir etnik grup, bunların yaptıklarının onda birini bir avrupa ülkesinde veya abd'de yapsa, hep beraber görürdük dışlanmak ne demekmiş, katliam ne demekmiş, uygarlık nereye kadarmış...

türk halkının bilinçli kesimi nezdinde bunlar kredilerini tükettiler. aklı olan bunların art niyetli sızlanmalarına prim vermez. amaçları mağdurum da mağdurum diye diye bitirmek bizi. aynen örnek aldıkları yakın dostları rte ve tayfasının yaptığı gibi...
kürtlerin gözünden baktim ve su an su sayacini soktum, elektriği kacak kullanma isteği var içimde. hatta eşeğe hallendim. birazdan da kiz kardeşime tecavüz edip, boynundan asip intihar süsü vericem.

editix: aylardir kürtlerin gözünden bakiyorum, basima gelenler sirali tam liste.
2 ayda 3 kere penisim rulmana sıkıştı.
yaz aylarının gelmesiyle donla plajlarda arz-ı endam yaptım.
kendi kız kardeşimi evden çıkarmayıp, otobüste başka kızlara dayadım.
8 kere dağa çıktım.
kaçakçılık yaptım.
dağdan inerken kaçak mallarla yakalandım, devletten psikolojik destek istedim.
evet birde hiç unutmadan şu güzel sözü eklemek lazım.
"ve zayıflar bizi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar"
firederik niç. *
Turgut özal gibi bir örnek varken bence ajitasyona gerek yok.

--spoiler--
şöyle sorayım sizlere; atatürk selanikte değil de musulda doğmuş olsaydı, ileride kuracağı devetin adını "kürdiye" kurmuş olsaydı ve bu sınırlar içerisinde yaşayan herkesin kürt kabul edieceğini söyleselerdi. taksime, kadıköye, bu yurdun her köşesine "ne mutlu kürdüm diyene" yazılsaydı
--spoiler--

Burayı okuduktan sonra devamını okumaya gerek yok. Ulan o dönemde de yine azınlıktınız. Koskoca türklere nasıl hükmeden bir lider çıkarabilecektiniz.

Birde o bölgeye yapılan yatırımlara bakın.
(bkz: gap)
bir an kürtlerin gözünden baktım. ilk başta hakkımda açılan ırkçı başlıklar dikkatimi çekti daha sonra neden bu kadar aşağılandığımı düşündüm daha sonra nefretim arttı neden bu insanlarla aynı ülkede yaşıyorum diye düşündüm sonra neden kendi topraklarımda sürgünüm diye?
Buraya ne mayın dösenir,

Burada ne taciz ateşi açılır,

Surada ne bomba patlatılır,

Su asker ne guzel öldürülür,

Su ötobuse ne guzel molotof atilir,

Su cocuk ne guzel gelin olur,

Su töreyle ne güzel öz evlada kıyılır,

Su 70lik agaya 15lik kardesim ne guzel de satılır...

Su variller sınırdan ne güzel de tasınır,

Insanimiz oldugunde kan parasi bizi ne guzel de susturur,

Abim ölse de yengem ne güzel benim olur...

Ohh nasilsa dövlet bize bahmiyi gibi bir bahanemiz de var.

Ha bir de eskiden bir zamanlar birileri sey yapmis kurtlere. Hmm sey yapmis. Yapmis iste yaslilarimiz anlatiyo sey yapmis. Cok eziyet cekmisiz biz. Bize sey yapmislar.

O yuzden iste kizlarimizi, cocuklarimizi hayatinin baharinda töreye, paraya, kan davasina kurban ediyoruz.

Dövlet bize baksaydi, bir de zamaninda bize hmmm sey birseyler yapmasalardi yapmazdik.

Su an ulkenin en kalkinan bolgesi olurduk.

Simdi kendi icimizde bile insan gibi yasayamiyoruz cunku dövlet bize bahmiyi ve zamaninda sey yapmis... hmm bisey yapmisti iste.

O pislikten hainlikten cirkeflikten asalakliktan ac gozlulukten dönmüş gözler sizin olsun.

Siz bakacaginiz kadar baktiniz kirlettiginiz her yere. Kendi halkinizin kizlarina nasil baktiginizi bildigimiz, o cirkinlikten iyilikleri goremeyen gozleriniz yeter. Bir de bizimki eksik kalsin.
bir de yoksulluktan bahsediyorlar ya işte o zaman tam deliriyorum. evet yaşadıkları yerlerde yoksulluğun yaygın olduğunu kendim de gördüm. gördüm görmesine ama yüksekovadaki son model jip filolarını da gördüm...

aynı zamanda karadeniz'de, ege'de, iç anadolu'da öyle köyler gördüm ki bunlardan kat kat yoksul... öyle ki içlerinde ağa denilebilecek insan bile yok. değil lüks arabayı, orta sınıf bir araba bile göremezsin, belki 20-30 yaşında kartallar, renolar filan... öyle kaçakçılık yapmak gibi imkanları da yoktur. olsa da yapmazlar tanıdığım kadarıyla. tarlalarına dişi hint keneviri ekmiyorlar. ne elektrik çalma huyları var, ne de su...
illa devlet mi kurmak gerekiyor? "5000 yıldır burdasın ama devletin yok" cümlesini kura kura insanları devlet kurmaya provake eden sizler bugün bu bölünme eşiğinin sorumlularısınız. bölücü bir kafa yapısına sahipsiniz çünkü her zaman 'siz-biz' li konuştunuz. 40 kişilik türk birliğinin çine isyan ettiğine inanıyorsun ama kürtlerin onurlu olduğuna inanmıyorsun. eminim ki bir çoğunuz ankaranın doğusuna geçmemiş ve sansürlenmiş medya perdesiye bakıyorsunuz güzellikler diyarı olan doğuya. ama size bir şey diyeyim mi; sizin burada evlerinize taktığınız demir kapıları, kameraları, alarmları doğu bilmez. çünkü orada tahta kapılar kapatılmaz. bunun amacı misafirin her zaman girebileceğidir. siz tanımadığınız adamlara piç piç bakarken onlar elindeki ekmeklerin %60 ını karşısındakine sorgusuz sualsiz verir. siz mantıkla düşünüp davranırsınız ama onlar duygusallıkla düşünürler. bunun adına cehalet dersiniz ama bizim için samimiyettir. milletin karısı kızı bizim oralarda namustur. sizler karılasınıza kızlarınızı pazarlar gibi gecelere kadar taksimde tutuyorsanız bizim onurumuza laf etmeye hakkınız yoktur. görmeden yaşamadan bilemezsiniz. görmezden gelmek bir çözüm değildir. asla da olmayacak.