bugün

Sözlükte hiç açılmamış olmasına şaşırdığım başlık.

tanım; Irak'ın kuzeyinde erbil, süleymaniye, selahaddin, zaho gibi şehirleri barındıran yaklaşık 4 milyon nüfuslu bölge.

kerkük'ün bu bölgeye dahil olup olmayacağı ise şu an şaibelidir.

bölgede bolca türkmen de bulunur. kürtlerle içiçe geçmiş şekilde yaşarlar.

konuşulan dil, soranice dir. kendi parlementosu, bayrağı, meclisi ve daha da önemlisi kendi vergi toplama ve bütçe yapma yetkisi vardır.

kişi başına geliri 11 000 $ civarıdır.
ülkeleştirme sözü almış bunlar usa'dan. ancak türkiye ve iran'dan planlanan toprak alınmazsa gerçekleşmeyecekmiş. barzani'nin koyunları kendini gelin ilan etmiş sanırım.
buna ek olarak, gidip gördüğüm ve sahip olduğum izlenim kadarıyla söyleyebilirm ki, hemen her konuda türkiye'yi taklit etmeye çalışmakta olan bölgedir.

laik yapısından, batı tarzı devlet yapısına, eğitim sisteminden, ulusal kültürlerini geliştirmek için tiyatro ve sanata önem vermeleri vs... ile, şu an itibariyle, türkiye'yi taklit etmektedirler efendim.
http://www.mail.com/intl/...rdish-Kingmakers?pageid=1
(bkz: yok öyle birşey), varlığını tanımadığımız hayali oluşum.
başta usa güdümüyle özerk olarak kurulan, fakat başkan mesut barzani'nin de her fırsatta savurduğu tehditlerinde belirttiği gibi bağımsızlık yolunda adım adım ilerleyen yönetim.

pkk'nın pamuk tarlası gibi yetiştirildiği yerdir.

yerli nüfusu türkmenler ve sorani lehçesi ile konuşan kürtler oluşturur.

şırnak silopi'deki habur sınır kapısı'ndan çıktığınızda aslında doğrudan buraya varırsınız ve pasaportunuzda bu yönetim "güney kürdistan" diye tartışmalı bir ifade ile tanımlanır.
insanların kurdistan algısını bilemem fakat kurdistan özerk bölgesi'nde türk silahlı kuvvetlerinin askeri üssünün olduğunu bilmeyenlerin bihaber olduğu konulardan birisidir. artık bu bir olgudur. çünkü böyle birşey somut olarak artık vardır. ırak yönetiminden bir nebze bağımsız özerk olarak yönetilmekte ve bu bölge yönetiminin başkentinde 2010 yılında açılan konsolosluğunda türkiye cumhuriyeti'ni temsilen büyükelçi sıfatında bir devlet görevlisi dahi vardır. sınır kapısından girenlerin bu bölge tarafından bastırılan mühürlerin pasaportlarına vurulduğu zaman bu olgunun varlığının ispatıdır. petrol anlaşmaları yapmakta, askeri birliklere sahip, ultra lüks evler, vilaların inşaatı devam etmekte... kısacası resmen yeni bir ülke kurulmaktadır. türkiye bunun önünde duracak güçte değildir. çünkü konjonktör olarak dünya siyasetini yönlendirici değil yön alıcı konumunda bir ülkenin vatandaşlarıyız o yüzden pek bir etkisi yoktur. o nedenle türkiye bu kurulum aşamasındaki enerjiyi kendi lehine çevirme çabasına girdi. en mantıklı olanı budur.
saddam döneminde de olmasıa reğmen sindirilmiş, abd işgali sonrası kendilerine yeniden yer etmiş özerk yönetimdir. bağlarını büyük oranda bağdattan koparmıştır. ırak ordusu kürdistan yönetimine girememektedir bile. ülke barzani aşiretinin çiftliği gibidir.
kuzey ırak dediğimiz sözde devletin resmi adıdır.
Ordusu, polisi, parlamentosu, başkanı ve başbakanı var. Kağıt üzerinde ıraka bağlıdır. Hükümeti ayrılıkçıdır ve merkezi hükümetle arası bozukdur. Kendi kafasını göre hareket eder. 1970 de mustafa barzani kurdurtmuştur. Pkk barınağıdır.
görsel
ilgili bölgenin resmi adıdır. Yönetimin bakanlıkları ve müdürlükleri mevcuttur. Irak sembollerinden olan kartal sembolüne kürt güneşi eklenen bir logoyu kullanır.
Asla bağımsız olamayacaklar. Türk ve Amerikan köpekleridirler. Türkmenler kadar bölgede hakları yoktur.
görsel

1785 orijinli haritaya göre 2-3 il büyüklüğünde olan bölge.
Şimdilerde musevilerin iddia ettiği vadedilmiş toprakları kapsayan haritalarla gündem olmakta.
Bağımsızlık referandumlarına adım adım giden bölge.

Türkiye söylem olarak karşıyız dese de fiili bir yaptırım göremedik. Özünde hükümet karşı değil gibi.

Suriye'de pyd'nin kurmak istediği kürdistan'da, barzani'nin kurmak istediği aborjinistan mı?

Belki de rakka meselesi, menbiç konusu erbil referandumu oldu bittiye getirsin, ana gündem olmasına müsade edilmesin diye uzatıldı.

Kafamda deli sorular..
allahin izniyle bagimsiz olacak yonetim.

kurtler devlet kuramiyor diyen hiyarlar simdiden aglamaya basladi bile.
Bizzat petrol anlaşması yaptığımız ve ankara da bayraklarını göndere çekerek ağırladığımız ülke.

Neyin şeklini yapıyorsunuz? Münafıklık kanına işlemiş bunların.
barzani kurdistani iran ile turkiye gudumunde kalacak olan yavrucak bi devlet olacagi icin pkk nin bitmesine yol acacaktir.

lakin akp icin muhim olan akpli kitleyi "biz kurdistan a karsiyiz" diye oyalarken 25 eylul tarihli referandum icin hazirlamak. o gunlerde cok buyuk ihtimalle diyorum, rte cikar dikkatleri dagitir kendi secmenini oyalar, her sey oldu bittiye gelir. "ey kurdistan sen kimsin ya! zaten kilisdar sesekayi batirdi" der gecer.
yıllar boyunca bağdat yönetimi devre dışı bırakıp erbil'deki yönetimi meşrulaştıranlar sayesinde bu kadar cüretkâr olabilen bölgesel yönetim.

esed zalim, iran bölgede genişliyor, rusya moskof, ırak şiîleşiyor diye diye abd ve israil'in değirmenine su taşıyanlar kürdistan denecek devletin kurulmasını kolaylaştırdılar maalesef.
bağımsızlığı için çalışıp mübadele veya techir yapmalıyız.
zaten bağımsız .... sadece tanınmadı ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt
Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani'yi kabul etti.

https://www.youtube.com/watch?v=nFV5SeGSC3s
balon türk milliyetçilerinin yüzünden derin ilişkiler kuramadığımız özerk yönetim. uydu devletimiz haline bile getirirdik ama nerede bizdeki o stratejik zeka?
pkk kamplarını bombalayıp operasyon yapıyoruz nasıl barındıyormuş?

bağımsızlığını kazanırsa techir-mübadele uygulayacağız işte.

türkiye'nin türkiye olarak kalması için uğraşılması gerekir. şu an iki arada bir derede politika uygulanıyor, o yanlış.
türkiye cumhuriyetinin stratejik düşünerek kürt sorununun lehine çözülmesi için kendine bağlaması, yani fiziksel olarak değil kendine muhtaç haline getirmesi ve uydusu yapabilmesi, halinde buradaki denyolardan şu sözler duyulur bak:

e oglum kürdistanı tanıyan ahp hökümeti deel miydi?
havalimanında çalışan birisi olarak pasaport scenner sisteminde kurdistan diye geçiyor kuzey ırak yani north ıraq falan da yazmıyor.
laf anlamayana laf anlatılmaz. şu an iki derede bir arada politika uygulanıyor. buna yanlış dedik ya. ırak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyuyor mesela akp hükümeti. ama bir ülke parçalandı mı ikiye olmaz ki beşe gibi olur yugoslavya gibi. ırak'taki türkmeneli'ye de bağımsızlık kazandırabiliriz.
haritalarında türkiye'nin önemli bir kısmını kendi toprağı olarak gösterir. bu durum türkiye'nin cumhurbaşkanınca yadırganmaz.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel