bugün

küfür içeren entrylerin silinmesi kuralının sorgulanmaya başlandığı andan itibaren dile gelen taleptir. düşünülmesi gerekendir.

(bkz: kurabiye)
sansür kalksin adli deathkrüsh şarkısına gönderme niteliğinde başlık...
zall geçenlerde zaman gazetesinin türkuaz ekine bir yazı göndermişti uludag sözlükle alakalı. burada övünebildiği bir konu vardı. o da küfür mevzuuydu. dilerseniz zall'ın bu konudaki yorumuna bakalım.

------------------
ismail Alpen (Zall-Uludağ Sözlük): Uludağ Sözlük bilgilerin paylaşımı, yeni insanlarla tanışmak ve bu esnada da eğlenmek amacıyla kuruldu. Ekşi Sözlük, yazar alımlarını kapattığında, yazma hevesi ve yeteneği olan insanlara da ortam sağladı. Bizce yeni bir sözlük Ekşi Sözlük'e ve onun oluşturduğu kavrama zarar vermiyor, zira konuların daha fazla insanla daha zengin tartışılmasına katkı sağlıyor. Sözlüklerde gazetelerdeki köşe yazısı kalitesinde günde binlerce yazı giriliyor. Bu yönden pek çok kişi artık gazetelerdeki köşe yazarlarını takip eder gibi sözlük yazarlarını takip ediyor. Uludağ Sözlük'te Ekşi Sözlükten farklı olarak küfür kesinlikle yasak.
------------------

http://turkuaz.zaman.com....p;hn=5754&sy=20061105
yapılmaması gereken kampanyadır. hak edene edildiğinde zaten küfür hoş görülmektedir.
(bkz: orospu çocuğu apo)
kanımca gereksiz olan kampanyadır. dur!!! entrynin devamını da oku!!!

gereksizdir çünkü şimdiye kadarki gözlemlerime dayanarak tadında bırakıldığı takdirde sözlükte küfürün serbest olduğu kanısına vardım. yani enazından keni yazdığım entrylere baktığımda zaman zaman küfür de içerdiklerini görüyorum. başkalarının entrylerinde de zaman zaman küfür oluyor. entrylerim silinmiyor da. ama herhangi bir şikayet almıyorum. fakat bazen öyle entryler oluyor ki bakıyorsun bir veya iki cümleden oluşuyor ve yarısı küfür. işte o zaman olayın tadı kaçıyor ve zaten moderatörler de *haklı olarak o entryleri siliyorlar -ki sözlüğe yazmaya başladığım ilk zamanlarda benim de birkaç entrim silinmişti-.

ayrıca bazı zamanlarda öyle durumlar oluyor ki entryi yazarken biryerlerde kendini küfür kullanmadan ifade edemiyorsun. ha edebilenler de var ki ne mutlu onlara. ama yeri geldiğinde de küfür yazıya cuk oturup komik ve hatta düşündürücü bile olabiliyor.

kısaca; az ya da hiç küfür, bol fikir.
sloganı olsun a.q. olması gereken kampanyadır.
entry silinme nedeni ile gelen edit: subjektifliği bozmamamak için destekleyemediğim kampanyadır ayrıca, yalnız destekliyor da olabilirim.*
(bkz: bi de uzanayım şuraya çıplak)
boku çıkarılacağı için olamayacak olan kampanya.
abartı olmadığı ve direk bir şahsa hakaret anlamı içermediği takdirde hoşgörülebileciğine inandığım ve kısmen desteklediğim kampanya. *
olsun .mına k. bi bu eksikti.
YAZILARINDA "GÖT" KELiMESiNi AÇIK AÇIK KULLANDIGI iÇiN MAHKEMEYE
VERiLEN
CAN YÜCEL, MAHKEMEDEKi SÖZLÜ SAVUNMASINI "NE DiYEYiM HAKiM BEY.
BiZiM KÖYDE GÖTE GÖT DERLER" DiYE BiTiRiR, ANCAK ÖNCESiNDE BiR DE
FIKRA ANLATIR MAHKEMEDE.

FIKRA SÖYLEDiR

BiR KÖYDE ATESLi BiR HASTA VARDIR, KASABAYA, DOKTORA GETiRiR
HASTAYI KÖYLÜLER. KOCA DEVLETiN KOCA DOKTORUNA. DOKTOR HASTAYA FiTiL
VERiR VE KÖYEDÖNDÜKLERi GiBi HASTAYA FiTiLi ANÜSTEN VERMELERiNi SÖYLER
KÖYLÜLERE.
KÖYLÜLER TABi 'TAMAM DOHTOR BEY' DiYiP KÖYE GiDERLER.
KÖYDEKi HERKESE SORARLAR, EN BiLGELERE BiLE, AMA KiMSE ANÜS NE
DEMEKTiR BiLEMEZ. BU NEDENLE BiR TÜRLÜ iLACI DA VEREMEZLER HASTAYA.
HASTANIN DURUMU DA GiTGiDE KÖTÜLESMEKTEDiR.

BUNUN ÜZERiNE KÖYLÜ, DOKTORA, KOCA DEVLETiN KOCA DOKTORUNA
TELEFON ETMEYE KARAR VERiR AMA KiMSE BUNA YANASMAZ. NE CÜRET Di Mi DOKTORU
ARAYACAK Bi KÖYLÜ.
NEYSE DURUMUN VAHAMETi ÜZERiNE MUHTAR ARAMAYI KABUL EDER. BÜTÜN
KÖYLÜ TOPLANIR SANTRALE, MUHTAR ARAR, "BiZ NE YAPACAAMIZI BiLEMEDIK DOHTOR BEY" FALAN DER . KARSIDAN DOKTOR BiSiLER SÖYLER. MUHTAR DÖNER ARKASINA:

"MAKATTAN VERiN DEDi DOHTOR" DER. YiNE TÜM KÖYE SORARLAR, KOMSU
KÖYLERE BiRiLERiNi YOLLAYIP SORDURURLAR FELAN, AMA MAKAT NE BiLEN YOKTUR
YiNE.
HASTA iSE GiTTi GiDECEK, ATESLER iÇiNDE KIVRANIYO BAYA.
iHTiYAR MECLiSi TOPLANIR. SON ÇARE, DOKTORUN BiRKEZ DAHA
ARANMASINA KARAR
VERiLiR. YiNE KiMSE ARAMAK iSTEMEZ DOKTORU.

NiHAYETiNDE YiNE BiRi KANDIRILIR, TELEFONUN BASINA GEÇER, AMA Bi
YANDAN
SÖYLENMEKTEDiR: "ÇOK KIZACAK DOHTOR ÇOK!!!" DiYE.
SONUNDA TELEFONU AÇAR, DURUMU ANLATIR, DOKTOR BiSiLER SÖYLER YiNE.

TELEFONDAKi KÖYLÜ, YÜZÜ ALLAK BULLAK, ARKASINI DÖNER:
"ÇOK KIZACAK DEMiSTiM; GÖTÜNE SOKUN DEDi"

*
gerçekten irdelenmesi gereken bir mevzudur küfür meselesi.
küfür etmek neyin kriteridir? bilinmesi gereken ilk mevzu burasıdır. bir aşağılık kompleksi midir yoksa açık sözlülük göstergesi midir, küfür?

ne taraftan bakılırsa bakılsın sonuçta küfür kabul edilmesi gereken bir davranış değildir. fakat; erkek egemen bir toplumun erkek bir ferdi olarak söyleyebilirim ki her yerde vardır bu küfür mevzusu. ve, canım türkçe o kadar elastikiyet özelliği olan bir dildir ki küfür yerine geçen sözleri de mevcuttur.
(bkz: küfür olmayıp küfür etkisi yaratan sözler)

kişisine göre davranılan bir çağda küfür konusu da kişisine göre değerlendirilmesi gereken bir durumdur. uludağ sözlük te küfüre karşı olmama karşın şöyle bir hikaye anlatma gereksinimi duyuyorum. küfür hakkındaki son kararı diğer uuser arkadaşlara bırakıyorum:

zamanın birinde, bir memlekette her şeye küfreden küfürbaz bir zat-ı muhterem varmış. ahali bu zat-ı muhteremden şikayetçi olmuş. ve, bu zat-ı muhteremi dönemin kadısının huzuruna çıkartmışlar.

mahkemede, kadı sormuş, zat-ı muhtereme:

-evladım, neden sürekli küfür ediyorsun? ahali rahatsız oluyor küfürlerinden.

ezilip büzülen zat-ı muhterem cevap verir:

-efendim. küfür ettiğim herkes fazlasıyla hakediyor küfürü.

kadı, bir anda sinirlenip "öyle saçmalık olmaz" diyor. "nasıl hakedebilir insanlar küfürü?"

zat-ı muhterem tekrar, utanarak "keşke bir örnek olsa da size gösterebilsem" dediğinde paldır küldüğr mahkemeye genç bir erkek düşer. kadı "destur" dediğinde, genç sorar:

"kadı'm, babam vefat etti bire saat önce. üvey annemle evlenmem için dini ve ananevi yönden bir sakınca var mı?"

küfürbaz zat-ı muhterem ile göz göze gelen kadı, genç'e döner ve ekler:

-s.ktir git lan. dünyada sana başka hatun kalmadı mı?

neticede bu bir hikayedir. tabii ki de küfür onadığımız bir eylem değildir. fakat; türkiye ortamında, online sözlük ortamında fazlasıyla küfrü hakeden bünye bulunmaktadır.
(bkz: uludağın ekşi sözlüğe dönüşeceği an)
asla olmasın hatta izin verilmesin. yaşadığımdan bilirim ciddi bir konu için ciddi insanlarla sözlüğe girdiğimde başlık olarak karşıma çıkınca utancımdan nereye gireceğimi bilemedim..
ezik insanların kendi egolarını tatmin etme eziklikten kurtulma üste çıkma yöntemi olarak görülebileceği gibi, mal insanların da varlığından dolayı kişilerin insiyatifinde olması gereken hadise..
genede: (bkz: yaratılanı hoş gör yaratandan ötürü)
küfür içeren entryler serbest olsun fakat küfür içermesin.
(bkz: küfür ve hakaret arasındaki farklar)
efenim benim tanıdığım insanlara yakışmaz küfür. burda bayan var, küfürden nefret eden var. saygı duyalım . gerenk yok bunlara mike.
bu gece anladığımıza göre amacına ulaşmış kampanyadır. uuserlar bir birleri hakkında geri zekalı, dangalak, vs. gibi tabirleri kullanabilir, en fazla 5 dakikalığına çaylak olurlar.
müjdeler olsun şeriat geliyor tarzı başlıklarda küfür ve hakarete izin verilmesi için başlatılacak kampanya.
neredeyse her uludağ sözlük yazarının istediği eylemin kampanyasıdır.

Değil mi am.na koyim?

(bkz: bu yazar her an çaylak olabilir)

ayrıca (bkz: kufur ve hakaret serbest olsun kampanyasi)

(bkz: bizim memlekette göte göt denir)
(bkz: küfür bizim hakkımız tike tike alırız)
(bkz: çaylaklık serbest olsun kampanyası)
elimizi kolumuzu sallaya sallaya "aq" yazabiliyorken gerek olmadığı düşünülen kampanya.
kufur de bir kulturdur. arkasındayız kampanyanın.