bugün

hayat dahilinde ellerinden hiçbir iş gelmemesine rağmen, bir şekilde televizyon programı yapmaya başlamış, saçma sapan konsepti olan, köy köy dolaşıp yaşlı teyzelere yemek yaptırmak gibi işlerle televizyonda yer işgal eden insanlardır.

içeri bir girişleri vardır ki akıllara zarar; teyzemiz kendi başına hamur açmaktadır, kolpa programcı içeri girer;

- anaaaaa, selamın aleyküm anaaaaa, gelinler yok muuuu?
- yok oğlum gitti gelinler
- bak bak bakkk, bunlar nasıl gelin böyle, kızmıyor musun sen onlara anaaaa,
- yok kızmıyom çok seviyom oları
- hey maşşallahhhh anama beee, anaaa ne yapıyosun şimdi?
- gundik açıyorum *
- gundik ne anaa onu bize anlatsana biz pek bilmiyoruz, malum şehir bozdu bizi *
- gundik böyle hamurun ince kısmını kesik kesik katlıyom, kızartıyom, gundik oluyo işte,
- heyy maşşallah anama beee, ne zaman yeriz bunu şimdi çok açız da biz kıh kıh kıh *
- pişer şimdi yediririz seni...

hele ki bir de yaşin diye biri vardır ki, yemek yemekten başka bir bilgisi olduğunu görmedim ben, her program;

"nefis bir tat", "lezzet şöleni", "damaklarım şenlendi" gibi cümlelerle biter.
kıskanılası insanlardır.
bedava karnını doyurma yolunu bulmuş,uyanık medya insanları.
insanın işe gitme isteğini resetleyen adamlardır bunlar. gez, gör, ye, iç, zıç.. bir de üstüne para versinler. calimero olasım geldi gene bak.
bari maaş vermesinler şunlara diyor, devlet adamlarını buradan göreve çağırıyorum.
hakan la geziyorum programı ile işin bokunu çıkaran televizyonculardır. bu tarz program olarak bir de şoray uzun yolda yı bilirim ancak bu programda o kadar yemek yenmez genelde düğün olur şu olur bu olur yemek sadece bir fasilitedir. ancak hakan la geziyorum programında adam yemeken başka hiç bir şey tanıtmaz ve geldiği her yerde yemek yer ve gider.
-evet x ilimizin bilindiği gibi y si meşhur. amca yiyebilir miyim?
+tabi evlat.
-höbeleyyyyy.
izleyiciye kültür tanıtımı altında köylülerden geçimini sağlayan insanlardır.bir de izleyici için,herhangi bir malzeme bulmaya çalışmaktan kan ter içinde kalan insanlardır.
bazen sırf yemek yemek için o programları yaptıklarının düşünüldüğü gayet samimiyetsiz insanlardır.
sabah kahvaltısını başka köyde, öğlen yemeğini başka köyde, akşam yemeğini başka köyde gören programcı tayfasıdır bunlar.
kendi doymayasıca midelerini doyurmalarını "türkiye'nin dört bir yanından lezzet deryası" diye takdim etmezler miiii..
o an televizyona atlayıp boğasım gelir onları.
(bkz: yalama sunucu) *
köylülülerin bile artık bıktığı...nerde beleş oraya yerleş felsefesiyle çalışan,köylüm insanının yediği bir lokmaya ortak olan televizyoncu kişilik.
açken izlendiklerinde kendilerine uyuz olunan kişilerdir.
onca yer gez, olanca farklı lezzeti bedavadan tat. oh ne güzel. tavsiyem odur ki tokken izlenmeli bu insanların yaptığı programlar.

-oh oh maşallah hatice anne, ellerine sağlık. mmghh, valla süper olmuş bu.
-ye yavrım ye afiyet olsun.
-dur şunun da tadına bakayım. ooohhh yeaahh süper bunlar yaaa.
-boşan da semerini ye yavrım. accık efendi ol lan. bu ne ayı gibi giriştin hayvan.
-aman annecim ne diyorsun, bak çekim yapıyoruz burada.
-başlarım çekimine bütün yemeee yedin açgöz herif.
-necati bitir olum kaydı, gidiyoruz buradan hemen.
artık cıklı çımış formata sahip programlardır.
her bölüm mü aynı şey olur yaw?
devamlı tekerrür ederler.
istikbalini tıkınmaya adamış obur insanlardır.
-gezelim görelim programının 32452. programında gene yiyoruz. sahanda yumurtanın hasköy usulü...
hem bedavaya karın doyuruyorlar hemde geziyorlar daha ne olsun. ama sonuç olarak iyi bir program çıkarma dertleri vardır. hoş bu ülkede iyi olmayan çoğu programın izlenme rekorları kırdığını varsayarsak bu dertleride ortadan kalkar. tadını çıkarsınlar ne diyelim.
her yediğini çok beğenen kişilerdir.
akın akın anadolu programı vardı eskiden. onun sunucusu, adı da akın'dı hatta. **
+kezban anne bugün bize ne yapacaksın bakalım?
-lan böyle program yapıyoruz ayağına her gün başka birini gönderiyorsunuz ben bilmiyor muyum örgütsünüz siz, bu kamera falan da sahte. bi tane boru bulmuşsunuz kamera diye yutturuyorsunuz. bahçemdeki mahsul bitti yettiniz ha.
+kezban anne bize bu sefer çıfçıf çorbası yapacakmış.
-oğlum git allah versin her gün her gün olmaz böyle benim de çoluğum çocuğum var.
+ama çıfçıf çorbası... hava sıcak bari bir bardak su ver hayrına.
-La havle ve la kuvvet.
- her konuşmasına mmmmmm teyzecim annecimmm şeklinde bunlar ne böylee ellerine sağlık diye başlayan insanımsıdır.
yakında mide rahatsızlığı geçirecek olan insanlardır.
bünyelerinde çeşitli yan etkilere sebebiyet veren televizyonculardır: (bkz: gezelim görelim)adlı programı sunan bayanın yanakları, bacakları, karnındaki önlenemez genişleme.
köylülerle, çocukla konuşur gibi konuşan insanlardır. "bak lan, ben televizyoncu oldum. büyük adamım. elime mikrofon alınca, kendimi bir bok sandım. aman allahım, ben ne mütevaziyim" insanlarıdır.
yöre yöre dolaşıp yemek tadan gurmeler adında baslik acacakken gordugum cok gicigima giden televizyonculardir. cnn turk te yayinlanan biyikli bi amca var o en sinir olani. hep yemek yiyo bi kere, tıkınıyo. bu televizyoncularinda islerine geliyo. hem para kazaniyolar hem de yemek yiyolar boylece. oyle programi dedem de yapar. tv de yemekleri tanitmak iyi de, hele gec saatte insanlarin cani ceker meker demeyip bi de yayinliyolar. alacak parasi olmayanlar da var. yazik. kınıyorum boyle programları.
alaycı tavırlarla, köylülerin taş devrinde yaşadığını düşünen sunucular yüzünden, nefret edilesi programlardır. gelenekler bile zorlanır, olmayanlar da var gibi gösterilmeye çalışılır. gözlemeye yumulurlar hemen.
Ülkenin her tarafını gezip,görüp,yiyip,içen üstüne bir de para alan insan modelidir.Keyifleri yerindedir.