bugün

işi gücü bırakıp taşınsa, köyde yaşasa daha az masraf yapar. huzur böyle satın alınıyor işte.
kahvaltıda kazık yemektir.

Gaziantep te ortalama mekanlarda serpme köy kahvaltısı kişi başı 15-25 tl arasında değişiyor.
50 tl ye marketten alınan malzemelerle evde en az 4 kişi için paşa kahvaltısı yapılabilir.

12 yumurta 4 tl
yarım kilo ezine keçi peyniri 12 tl
4 ekmek 3 tl
yarım kilo zeytin 4 tl
250 gr taze kaşar peyniri 5 tl
bir kangal sucuk 15 tl
katkısız nektarsız doğal portakal suyu 4 tl
yarım kilo domates 1,5 tl
yarım kilo salatalık 1 tl
fanatik gazetesi 0,5 tl
49,90 tl vermek varken aptallıktır gerçekten.
ben yiyemedim sen ye demektir. aynı zamanda çok ironiktir.
o hesaptan sonra rüzgarlı yeşil köy ovalarında yanık uzun havalar, türküler haykırmak gelir içinden, aşık atışmalarına koşasın gelir. rustik edebiyat, bağlama çalmak sen yeni bir sensindir yiğenim artık.
Hesabı öğrenme ve ödeme kısmına gelinceye kadar her şey yolundadır. Hesabı ödeme ânı geldiğinde ise çok efkârlanırsınız. Gün boyu içinize oturur. Öğlen 5 tl ye ekmek arası köfte, akaşm da 3 tl ye tavuk döner dürüm yerken hep aklınızda sabahki hesap vardır.
hayatına ekleyebileceği rafine bir keyif olmadığı için pazar sabahları kendi gibi barzoların işlettiği çakma mekanlara gidip düdüklenen, eli para görmüş köylü edimi...

şeerli olmanın yolu sikik mekanlarda tıkınmaktan değil, kültür, sanat ve entelijans üretmek/tüketmekden geçer. hafta içi seyrettiğiniz pespaye dizilerde söylemiyorlar tabi ondan bilmiyorsunuz.
Yenilen kişi başı maliyet 5 tlyi geçmemektedir halbuki.
türk insanının en zayıf noktasıdır. Herhangi bir ürünün, ne olduğunu bilmese dahi, üzerinde organik yazması fahiş fiyatlara satılmasını sağlar. Normalde hiç köy hayatı görmemiş kişilerin 'aaa aşkımm bak ne kadar otantik' diyişini gördüm. Birgün ben de gittim bu hırsızların yerine. Ankarada bir bahçe gibi bir yer. Neyse girdik, o kadar çeşit var ki, bizim köy köy değil mi diye düşündüm. Köy kahvaltısında domates, salatalık, yumurta, peynir, çay olur. Yani en azından bizde öyle. Maşallah bu mekanlarda jambonlar, salamlar, değişik börekler, portakal suları havada uçuyo. Verdiğim paraya acımıştım. Tek kelimeyle sağlam bir pazarlama taktiği. Ha bir şeye daha değinmeden edemiyeceğim. Bir de bu yol üstünde sebze, meyve satan teyzeler var. Geçerken uğradık. Fiyatlara tepki gösterince 'ayy yavruumm, organik bunlar' dedi. Lan teyze, organik diye domatese 7 lira vermek enayilikten başka nedir.
antalya çakırlarda, iki kişilik kahvaltı fiyatıdır. haftada iki kere verenini biliyorum.
5 kişi gidilmiştir.
Üstüne 10 lira daha verip köy ve ağasını birlikte alırım o parayla.
(bkz: para bok gibi)
sabahtan beri yazacak bir sürü şey buldunuz. bir laf vardır. s.kilen g.tün davası olmazmış diye.
Eşşekliktir efendim ! Köy kisvesi altında zikilmektir.
hem köyden kaçarız hem de köy mamulu zannettiğimiz şeylere para veririz . bari yediklerimiz gerçekten naturel olsa....
bi kahvaltıya bi yazarın bi haftalık harçlığından fazlasını dökmektir.

ne çok bi kullandım lan.

evet, 20 sine kadar cebimde 40 lira var amk.
uludag da bir bardak sıcak çikolataya 15 lira veren kendimi biraz olsun rahatlatmıştır..
Türkiye'de asgari ücret = 773 TL

1 günlük çalışma bedeli = 25,76 krş.

Bu demek oluyor ki, asgari ücretle çalışan bir türk vatandaşı köy kahvaltısı edebilmek için 2 gün çalışmak durumunda.

Tanım: Vereni siksinler, ben ettim bu hatayı siz etmeyin..!
israftır.
kişi başı 50 tl ise eğer yediklerini sıçmasın içinde saklasın . o kadar pahada değerli şeyler atılmaz. yazıktır.
bu köy ortaköy veya yeşilköy ise normaldir hacı abi.
affedersiniz ama mallıktır. net!!
yılda 365 gün var. dünya gelip geçici bazı şartlar olur, nefis çeker iki veya üç arkadaş
gidip kaliteli kahvaltı yapıp 50 tl para vermek çok değildir. insan nelere 50 tl para vermiyor.
portakal suyu için ekstra para vermektir.