bugün

dedikodu erkek kadın farketmez. mesela köyde camiden çıkan amcalar köy meyda nına oturup siyaset ten konuşurlar sonra dedikoduya başlarlar şu araba almış parayı nerden bulduysa şunun kızı kaçmış.

birde kimlerdensin sorusu devamında yaşın kaç evli misin okudun mu cart curt sorular. sonra emminle konuşuyor musunuz niye gitmiyorsunuz diye laf almaya çalışma. biz buna lafcılık diyoruz.
görsel

Dünyanın en güzel topraklarında doğmuş olmak, ama yaşamanın nasip olmaması!

Sahi biz sana n’aptık? Nedir problem?
Harman yeri ve patoz. Akşam samanların üstünde eve yolculuk...
Köyüm canım köyüm.. tepeye çıkıp denizi izlemek geçen gemilere bakmak.. kurtlar kuşlar alabildiğine yeşillik.. baharda badem çiçekleri.. sonbaharda mandalina çiçekleri.. yeryüzünde cennet misali..
köy götüne rahvan gitsin...
istanbul...
bir arada yaşama sorumluluğu olmadan ve kent kültürünü edinmemiş milyonlarca insanın bir arada yaşama-sürü güdüsüyle yaşadığı sıradan bir hindistan şehrinden öte geçmemiş dünya'nın en büyük talan edilmiş köyü.

ne mimari bir estetiği kaldı ne de silüeti kaldı. betona gömülmüş rant çamuru olan şehir. ne islam, ne hristiyan, ne türk, ne roma, ne de bizans kültürüne artık sahip olmayan adeta çorbaya dönmüş ve yozlaşmış binalar ile bu şehirde ki insanlar.

artık orhan veli'nin dediği gibi...
artık istanbul'da yaşanan "istanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Bir kuş çırpınıyor eteklerinde;
Alnın sıcak mı, değil mi, biliyorum;
Dudakların ıslak mı, değil mi, biliyorum;
Beyaz bir ay doğuyor fıstıkların arkasından
Kalbinin vuruşundan anlıyorum;
istanbul'u dinliyorum." yaşanmıyor bu şehirde.

şimdi bizim yaşadığımız ve bizden sonrakilerin yaşayacağı durum"nereye getirdiğimiz ne hale soktuğumuz istanbul'u görüp de kusmamak için gözlerimizi kapatıyoruz" halindeyiz.
Katmer ve ayran.
Huzur ve sağlık.

Evet
Çoban ve sürüsü karabaş köpeği.Kuzine sobanın közüne atılan patates.Üzerinde kaynayan tencere.Başasından siyah duman yükselen kulübe.Dışarıda duran tuvalet.Sis ve pustan tepesi görünmeyen dağ.iki dağın arasında akan dere ve onun sesi.Çok uzaklardan uluyan kurt çakal vs hayvanın sesi.Tavuk horoz.Kapının önünde mayışmış halde yatan kedi veya köpek.
Mal kavgası, arsa fiyatları, çoooooooook sıcaklar, terlemek daha çok terlemek.
Sikko sikko dedikodu peşinde koşan tatlı su kurnazlari geliyor.

Eskiden oldukça nitelikliydi köylü dediğimiz insanlar. Yada benim denk geldiklerim. Toprakla gerçekten ilgilenen kişilerin sabır, yaklaşım olarak. Ir ermislik edası hissederdim.
Samanlıktan kaldıramadım samanı da Zühtü.

https://youtu.be/7VYVdtdW2Nc?si=E4CszAUpjmuparVl