bugün

sanki alternatif tıpa ait otlardanmış gibisinden bir imaj veren isim. günde 2 kere kaynatınız, sıcak içiniz, uyguladığınız aynı gün yoğurt yemeyiniz falan gibi bir reçete bekliyor insan.
Ucuz Şarap.
gecenin sakinliğinde maksim mrvica-exodus ile tam onikiden vuran yazardır. *
2-5 liralık şaraplara verilen ad.
şarköy şarabı markalı, 3 litrelik sırmakeş damacanasına doldurulmuş bir şekilde satılan şaraplara ve onların türevlerine verilen genel isim. ne anlarız arkadaş şaraptan, adam gibi şarap içmemişiz ki o güne kadar ömrümüzde. öğrenci adam litresi kaça geliyor diye bakar. 3 litrelik sırmakeş su 5 lira bu şarap aynı şişede 7 lira atıyorum. bunun yarım şişesini tüketip, üzerine arkadaşın babasının tekilasından 3-5 shot atıp küvette kusmuk içinde uyanmıştım. baktım kusuyorum, elemanlar küvete atalım, kalkınca kendisi temizlenir demişler. * *
ha sirke ha köpek öldüren. Ayrım söz konusu bile değildir.
sahte rakıya verilen ad.
dogkiller.
(bkz: şahintepesi)
köpeköldüren candır. slavenewworld'ün zor zamanlarında her zaman yanında bulunmuştur. asla ihanet etmez, uzun anadolu'yla pek tatlı gider. kimi tatlı, kimi ekşi. kimi hafif, kimi çarpan cinsten. ancak hepsi de bir o kadar yardımcı.

köpeköldürenin kötü nitelik sıfatı olarak kullanılması yalnıştır. köpeköldüren denilip, burun kıvrılan bazı şaraplar vardır ki bordeaux şaraplarına kök söktürür. slavenewworld olarak en ısrarcısından tavsiye ettiğim canlar; dimitrakopulo, şirince, biricik, şarköy. ancak bir de dolucanın ucuzundan 1 litrelik asması vardır ki o da candır. yüzde 14lük alkol oranı ve sert mizacıyla 1 şişede iş görür. biricik ve şarköy daha içimi kolaydır.

edit: imla
1 su bardagının yarısına kola ve diğer yarısına şarap ekledikten snra yarımdan daha az limon da sıkılıp yarım çay kaşıgıda şeker içine atılınca çok değişen içkidir.

(bkz: malta da içtim enfesti)
(bkz: şarap/#13065101)
Apolon marka galonluk şaraplar vardı eskiden...
Şimdilerde orijinal şişeleri antikacılarda satılıyor...
biradan hallice, vodkadan kötüce.
izmir'de zamanın da efes güneşi vardı. 90 larda halen varmi bilemem..özledim lan..
ilk içildiğinde bir kaç gün evden çıkabilme ihtimalini imkansız kılan sirkeyi aratmayan vahim alkollü. alkoliklerin özelliklede şarapçıların varlığına şükrettiği bir lütuftur oysaki cepte beş kuruş yoksa.
vatan caddesinde migrosun köşesindeki ayyaşların elinde bulunan şarap adı.
şarap üreticilerinin yerli üzümlerden ve çok yetişen üzümlerinden seri ürettikleri için bu ünvanı almışdır. sofralık diye nitelendirilebilir. fakat şarköy ve mürrefte şarapcılarının mataralı şarapları tamamen bu ünvana layıkdır.
şarabın kitabını yazmış olan firmaların örneğin;
kavaklıdereninde sofralık ürünü vardır. (bkz: kavak) çünkü şişenin üzerinde "anadoluda yetişen üzümlerden yapılmışdır" yazmaktadır.
(bkz: marmara kazım)
buraya bakarsa bi' ses etsindir.
namı diyar cumartesi şarabı.
Şişesinin üst tarafınfa mantar bulunmaz. Şişeler cc, cl vesaire değil kola gibi litreliktir. 13 - 15 liraya, bir litre şarap alınabilen ucuz şarap çeşididir.
beş parasız bir adam iken sokak köşelerinde içilen şey. bazen imkansızlığın adı ucuz bir şarabın esrikliğini yıllanmış bir şarapta tadamamaktır.
bir zamanlar "güzel maramara" şarabı bu isimle anılırdı.
şuan piyasada artık fazla bulunmayan şarap türü.