hala teyze dayı amca çocuklarıdır.kuz diye de kısaltılır.
candır. iyiki var yanımda böyle biri dersin çoğu zaman.
atsan atılmaz satsan satılmaz kişilerdir bunlar.birlikte çok eğlenirsiniz,çok üzülürsünüz,çok kavga edersiniz,çok fazla barışırsınız,birbirinizin düğününe falan garip bahaneler uydurarak gitmediğiniz olur,sırf canı sıkıldı diye saatlerce yol yaptığınız olur,yolda karşılaşıp konuşmadığınız olur,ama nihayetinde yarı kardeştirler.
teyze,hala,amca çocuklarının tümüne söylenen kelime olup yakın akrabalarada söylenen muhteşem bir olgu.
insanın sürekli kavga ettiği,çok şey paylaştığı,benim gibi tek olan çocukların kardeşi yerine geçen insan grubu.
zorunlu arkadaş olarak da adlandırılabilirler. bir yerden sonra onlarla eskisi kadar iyi anlaşamadığınızı fark etseniz de, onlarla takılmaya devam etmek zorunda kalırsınız.
fransızca'dan dilimize geçmiş bir kelimedir*.
Teyze, dayı, hala veya amcanın erkek çocuğu, erkek yeğen.

(bkz: böle)
umut sarıkaya'nın bu haftaki penguen'de pek güzel değindiği akrabalık derecesi.

..ilk kare

10 kişi yanyana dizilmiş. aşağıdaki şekilde konuşuyorlar.

- ya bizimde kuzen geldi alanya'dan onla takıldık.
- kuzen bişey anlattı çok güldük
- kuzende kaldım dün gece
- kuzen nerde ya.
- benim kuzen çok matraktır
- kuzenin sevgilisi gelecekmiş
- kuzen
- evet kuzen
- kuzen arıyor

..ikinci kare

adamın teki eblek suratlı "kuzeninin" kafasını avuçlarının içine almış kafayı inceliyor.

- o kadar bahsedilince ben de bi skim sandım. basbaya kanlı canlı hala oğluymuşsun sen. dön bakiim. evet evet hala oğlu.

+ dayı kızı ve amca oğlu çeşitlerimiz de mevcuttur.

- boş ver onu bunu halamgil nasıl onu söyle.

+ iyiler. hamdolsun.

- tamam başka işim olmaz seninle.
tek cocuksaniz kardes gibi sevilen hala/dayi/teyze/amca cocuklari.
kuziiiiin naber? napin ? gibi selamlaşılır genelde.
bir insanın kardeşinin olmadığı yani tek çocuk olması durumunda kardeş yerine koyduğu ve onun için canını bile verebileceği, dayı ve hala çocuğu.
bunlar telefon görüşmesine göre "telefonun kapatma düğmesinin yerini bilmeyenler" ve "alo kelimesini çok görenler" olarak ikiye ayrılır.
ikisi de tehlikelidir.

birinci grupta konuşan karşınızdaki, ikinci grupta ise siz olursunuz.
kardeşten farksızdırlar. hele bi de 25 veya daha fazlalarsa tadından yenmez bu mükemmel insanlar.
tek çocuklar için kardeş modelidir kuzen. küçükken hiç anlaşılmaz bunlarla ama yaş büyüdükçe birlikte olmaktan zevk alınır. gidişleri falan yıkar hafiften. üzer bolca. özlenir bu keretalar. **
kardeştir, can yarısıdır, hayattaki en iyi dosttur.
sago'nun dinleyenlerine seslenişidir. bir diğeri için (bkz: ahali)
her yıl bir tane artan, büyükleri hayırsız olan, ne varsa küçüklerde olan kardeş gibi yakın olan akraba.
kıymetini bilmezse kuzen bile kuzen değildir.
hayata keyif atan, derdine, içkine, muhabbetine, eğlencene hatta arkadaşlarına bile ortak olan, ortak olmasından keyif alınan, her adımın birlikte atıldığı en çok sevilen 1. derece akrabadır. Nazlıdır, huysuzdur, acıkınca söylenir hatta ağlar, aşk acısı çeker, seninle sevinir, senden önce senin için üzülür, sinirlenir, senin sinirini bozanları senden önce öldürebilir. Biriciktir.
(bkz: kazın)
yeri geldimi sırdaştır, yeri geldimi dosttur dosttur, seni hatalarınla, herşeyinle kabul eden insandır.özetle öz(ü)dür. (bkz: silte)
eger kardes yoksa kardes kadar önemlidir, eger kizsaniz ve kiz kardesiniz yoksa birtek abiniz varsa her seyi paylastiginiz tek insan olur. her zaman hayatinizda olur ve bir tanedir.*
dayıoğlu, amcaoğlu, halaoğlu, teyzeoğlu, dayıkızı, amcakızı, halakızı, teyzekızı kelimelerinin tek başına tutan avrupa'dan özenilerek kullanılan akraba tanımlamasıdır. ama mesela bir amcanın oğluna amcaoğlu demek kadar sarmaz. antipatik bir tanımlamadır.
elde olmayan sebeplerle görüşemeyip on yıl sonra karşınıza çıktığında pek bir anlam ifade etmeyen akraba.
"naber kuzen, haberleşelim kuzen" falan dersiniz ama içinizden geçen "kim la bu herif" şeklindedir.
(bkz: bun bugün bunu gördüm)
insanın farklı bir bağ ile bağlanmış olduğu harikulade canlı.

bazen size herkesten çok yakın, bazense herkesten çok uzaktadır. değişmeyen tek şey vardır; o da aranızdaki kopukluk ne kadar büyük olursa olsun; yaşınız kaç olursa olsun o kopukluğun rahatlıkla onarılabileceği gerçeğidir.

aslında ip bundan sonra kopar.

kenetlenme derecesinde yakınlaşırsınız. yiyilen ve içilen şeyler ayrı gitmemeye başlar. bu noktadan sonra ona ne derece bir tutkuyla bağlanmış olduğunuzu farkedersiniz. farkettirmemeniz bir şeyi değiştirmez, artık zincir vurulamaz bir sevgi hissediyorsunuzdur.

paylaşılanlar artar, verilenler artar, alınanlar da artar. zamanla tek taraflı olmayan fedakarlıklar baş göstermeye başlar. ve artık mahkumsunuzdur, elinizden aksi bir şey gelmez olur o andan sonra.