bugün

Kuyumculara salma vergisi geliyor dedikodusu var piyasada.
Artık her kuyumcu 500 gr altınını devlet için kamu bankasında tutması istenecekmiş.
Kayıp dolarları böyle kapatmak lazım.
geçenden 5 geçmeyenden 10 akçe.
hatta bir başka söylentiye göre, devlet bu altınları, bozdurup iddaa'da garanti bir maça yatırıp kar elde etmeyi planlıyormuş.

(bkz: kaynak götüm)
(bkz: klişeleşmiş çomar sözleri)
Pırlantaya vergi koymayan hükümet mi o?
devlet baba istediyse vardır bir bildiği.

edit: sanırım cümlenin sonuna (!) koymalıydım.
Bende de bir adet pilipis marka televizyon.
türkiye'de 40.000 kuyumcunun olduğu çıkarımını yaptıran olay. bu da her 725 çalışandan 1 tanesinin kuyumcu olduğu anlamına geliyor.
Pek ihtimal vermiyorum ama gerçekleşirse arkası gelir.
Kasaplardan yarım kilo kıyma,
manavlardan yarım kilo domates,
Marketlerden yarım koli yumurta...
Üff ne menemen yapar devlet.
kahtalı bey "kaynak götüm"cüler için söylüyor:
görsel

görsel
görsel
Kefen giymeye benzemez bu iş versinler de görelim. Altunlarımızı alduk geldik desinler.
Geç kalmışlar. Kuyumcular durduğu yerden parayı kaça katladılar 2010 dan buyana.

500 gr az bile. 5 kg olmalıydı, sanki yok.
her ev bireyinden bankalara 2 şer iç çamaşırı don atlete doğru gider bu mk.
Eskiden hırsızlar kar maskesi takardı kuyumcudan altın isterken, artık takma gereği duymuyorlar.
(bkz: osmanlı salma vergisi yolda)
500 Gr altın teminatı fazla geldi önce, sonra düşündüm, Starbucks, burger king vb. Firmaların isim hakkı için astronomik paralar ödüyoruz.
Bir zahmet ödesinler ve işe öyle girsinler...
Tasima suyuyla dondurmeye calisilan ekonomimizin tamamen bitmis oldugunun gostergesidir.
Ekonomimiz gayet iyi ucuyoruz diyenler ellerini yumruk yapsinlar, cevirip gotlerine soksunlar.
yıllar önce de vatandaşlardan istemişlerdi.. "altınlarını getir sertifika verelim" diyerekten.

aklıevvel olanlar hatırlamaz.. hatırlamak işlerine gelmez.. çünkü hatırlamaya başladıkları an göt olacaklarını bilirler.

ilgili maddede "teminat, 500 gr altın karşılığı tl olarak yatırılır" demiyor. "500 gram altın yatırılır" diyor.

bir devletin neden fiziksel olarak altına ihtiyacı olur düşünen ya da araştıran oldu mu?

devletler kasalarındaki altını ne için, nerede kullanırlar?

akkahpeler araştırsın bir zahmet...

belki ülkenin ekonomik durumu hakkında bir gram fikirleri oluşabilir..
Bir savaş durumunda geçerli olan para birimi altındır. Kağıt paralar bir işe yaramaz. Irak savaşta paralarını kilo kilo satıyordu. Çünkü karşılığı yoktu. Türkiyenin son 2 3 senedir en büyük ithaalat kalemi altındır. Neyimiz var neyimiz yoksa altına yatırıyoruz. Rusya da bunu yapıyor. Devletler yavaş yavaş savaşa hazırlanıyor. Hatta dolar satıp altın alıyoruz. Şimdi de kuyumculardan altın alacak hükümet. Allah sonumuzu hayır etsin. Savaş kapıda. Şüphesiz Balıkesirli askerliğini topçu olarak yaptı.
Para yok paraaaa!
iddia doğru ise iki ihtimal vardır: 1. Cebe indireceklerdir - yine - 2. Hazinenin altın karşılığı borcu vardır, daha da zarar etmemek için kendi paritesinden altına ihtiyaç duyuyordur.

Her iki ihtimalde de suç vardır. Hırsızlık ya da usulsüzlük.
Bunlar iyice Hamdi baba gibi oldular güneşten d vitamini çorlarlar.