bugün

pastafaryanist insanlar için de olmalıdır. derste makarna inceleyim.
üniversitelerde bazı bölümlerde seçmeli olarak okutulan mitoloji dersinin içeriğine eklense daha pratik olacaktır.
türkiye de yaşayan diğer din mensubu kişiler azınlıktır. genel din müslümanlık ve kitabı kuran ı kerim ise kimsenin zoruna gitmesi söz konusu olmak zorunda değildir. türkiye de yaşayan müslüman kişilerin bile seçmeli ders olarak kuran ı kerimin verilmesi zoruna gidiyorsa biz ölmüşüz ağlayanımız yok.
olmalı tabi. sonuçta bu ülkede sadece müslümanlar yaşamıyor.
ne kadar bazıları kabul etmek istemese de, nüfusun büyük bir çoğunluğu müslümandır. bu yüzden olmayacak istektir. her "ben şuna inanıyorum o da müfredata girsin" diyenin isteği kabul olsaydı hıristiyan, musevi, mormon, yezidi, qadiani, bahai, hindu vs. gibi dinlere inananlar için de ayrı dersler konulması gerekirdi. bu ülkenin çoğu müslüman ve tıpkı diğer müslüman veya gayrimüslim ülkelerde olduğu gibi halkın çoğunluğunun kutsal kitabı okullarda okutulacak. üstelik zorunlu da değil, seçmeli. boşuna zorunuza gitmesin.
Madem ülkemizde bir şey yapılıyor tam yapılsın evet kuran-ı kerim olsun ülkemizin çoğu müslüman ayrıca incil olsun tevrat olsun diğer dinler için bilgi verilsin hep kendimizi avutmayalım farklı farklı etkinlikler olsun eğer bir bok yiyeceklerse böyle yesinler.
olmamalıdır.katılmadığım önermedir. türkiye'de yaşayan islam nüfusu,hristiyan kesime göre ezici bir çoğunlukta iken,böylesine azınlıkta olan bir dinin temsilcilerinin isteği, son derece yersiz olacaktır.büyük bir çoğunluğu müslüman olan bir ülkenin seçmeli dersler arasına KURAN-I KERiM koyması kadar, doğal bir durum olamaz.bu dersin konulması, islam esaslarına göre yetişmesi gereken çocukların,dinlerini daha iyi kavramasında ve hayata geçirmesinde etkili olacaktır.
doğru önerme. evet, olmalı! seçecek kimseler olmayınca anlamsız da olsa olmalı ki böylece tatmin olanlar bulunsun hem bazı yerlerde seçecekler de bulunur sahiden.
kesinlikle bu fikri destekleyen özgürlükçülere katılıyorum.
her yerde söyleniyor millet cemaatlerde şurda burda din öğreniyor diye okulda öğrensinler kardeşim işte size de yaranılmıyor yani. herkes bu ülkenin kültürünün temelindeki kitabı öğrensin, dinsiz de olsa öğrensin sonra eleştirirken de az tutarlı olabilirler.
herhangi bir avrupa ülkesinde, seçmeli kuran-ı kerim dersi olmadığı gibi türkiyede de hristiyan vatandaşların, azımsanmayacak bir azınlık olmadıkları sürece seçmeli incil dersi istemeleri mantıksız bir önermedir. her şeyi avrupadan ihraç etmeye alışmış, özellikle seçmeli dersler konusunda muzdarip şahıs veya şahsiyetlerin bu konuda da avrupaya özenmeleri özenle rica olunur.
Kuran da olmalı gerekirse incil'de olmalı,bu ülke liberal demokratik ilkeleri benimsiyorsa kim hangi dinden olursa olsun kendi dininde eğitim alma özgürlüğü hiçbir biçimde engellenemez,ancak burada olmaması gereken bu derslerin seçmeli olmaktan çıkarılıp zorunlu hale getirilmesi,zorunlu Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi liberal değerlerle zerre kadar uyuşamamaktadır,bireylerin seçme özgürlüğünün olmadığı ülkede din ve vicdan özgürlüğü de yoktur.Ancak biz istediğimiz zaman liberal istediğimiz zaman laik istediğimiz zaman dindar olduğumuz için,böyle bir kararın da oy kaygısı ya da başka siyasi kaygılardan bağımsız düşünülmesi de mümkün değildir.
eğer gerçekten istedikleri çocuğa din eğitimi vermek ise bütün dinler ve ateizm, deizm, agnostisizm... öğretilmelidir. ve çocuk bütün hepsini eşit derecede gördükten sonra kendi tercihini, dinini kendi seçmelidir.
eğer gerçekten istedikleri çocuğa din eğitimi vermek ise bütün dinler ve ateizm, deizm, agnostisizm... öğretilmelidir. ve çocuk bütün hepsini eşit derecede gördükten sonra kendi tercihini, dinini kendi seçmelidir.
kuran oluyorsa incilde olmalı. incil oluyorsa tevratta olmalı. e zeburda olmalı. o zaman türkiye'de hintler de var, budizm, hinduizm falan da olmalı. eğitim de bir devlet işiyse, din de devlet işleriyle ayrılmazsa, bunlar gayet olağan şeyler.
kendi dinine ve diğer dinlere saygılı olan toplumlar, eğitime dinle ilgili şey koymaz, ha, kendi dininin eğitimini tabii ki verir, fakat bunun yeri eğitim kurumları değildir. eğitim kurumlarında din eğitimi, ayrımcılıktan öteye gitmez. yada iran'a gider.
herkesin inancı farklıdır,eğer "gerçekten" din eğitimi verilecek ise bütün dinler hakkında önce düzgünce bilgi verilmeli sonra bunlar arasından seçim istenmelidir.

ayrıca okullarda kuran-ı kerim dersi vasıtasıyla türban olayı da oturacaktır o zaman ben de makarna süzgeciyle gideyim.
o zaman fazlasıyla kozmopolit bir eğitim sistemi oluşturulmalı. mesela sümer tabletlerine kadar gitmelidir iş.

--spoiler--
evet çocuklar tutankamon adı geçince ne yapıyor muşuz?
--spoiler--

--spoiler--
salavat getiriyomuşuz öğretmeniiiim
--spoiler--

saçmalıktır.
şu durumda mevcut hükümet bu konuda ne yapsa ne müslümana ne de diğerlerine yaranamayacaktır. üç ayaklı krem rengi sehpaya tapıyorum ben o da anlatılsın diyen "şuursuz"lar çıkacaktır.
amerika da filan ya da ingiltere gibi modern ülkelerde seçmeli islamiyet dini dersi var mı ?
türkiye'nin yüzde 96,1'i müslümanken hıristiyan oranı yüzde 0,6. yani yaklaşık 73 milyon müslüman yaşarken 120 bin hıristiyan yaşıyor. bu durumda incil yerine kuran'ın seçmeli ders olması gayet normal gözüküyor.
sadece istemiş olma gayreti. sınıflarada isa meryem resimleri bir de kutsal damacana ile su dağıttıkmı demokrasi tam anlamıyla yaşanacaktır.
(bkz: peki zeki müren de bizi görecek mi)
din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde sadece islami bilgiler verilmesi ile aynı yere geliyor.
(bkz: incil seçmeli ders olursa tevratta olmalı)
Bu ülkede yüzyıllardan beri var olan Türk ortadoksları için açılmış türk ortadoks patrihanesi vardır. Eğer ki bu cemaatten yani Türk cemaatten böyle bir istek gelirse ki gelmez, bu Türkler için yapılabilecek bir şeydir. lakin üç-beş gayri Türk veya da misyonerlik faaliyetleriyle Türk kültüründen kopsunlar diye hristiyan edilmiş üç-beş soysuzun isteği ile olacak işdeğildir.

Bununla beraber Türk ortadokslarının isteği Tayyip tarafından görülmez lakin büyük ihtimal hükümeti zamanında apartman kiliselerin haliyle misyonerliğin, dinlerarası diyalogun tavan yaptığından anlaşılacağı kadarıyla elin gayri Türk gavuru isterse görülür... (not edelim türkiye'deki misyonerlik faaliyetlerine en fazla tepki gösteren de Türk ortadoks patrikhanesidir, nitekim bu yüzden de sevgi erenerol hanım ergenekon kapsamında tutsak edilmiştir)
% 99.2'si Müslüman olan bir ülkede olmayacak şeydir.
bazı vatandaşlar yüzdelik rakam vermiş.arkadaşım yüzdelik rakama göre olaydı kiliseleride kapatalım o zaman .nasıl olsa yüzde minik bilmem kaç hristiyan var ülkede.konulsun kimi ne geriyor amk.
(bkz: türkiyenin %99 müslüman ülke olması)
*