bugün

ölmüş.

http://www.msn.com/en-us/...mkt5R&ocid=spartandhp
önemsiz düzeltme : asıl aktör değil de, hocasını oynayanmış.
40-45 yaşındaki yurdum insanlarının köleliğin ne kadar zor vahşi bir şey olduklarını anladıkları dizidir. burada 10 yaş baz alınarak 40-45 yaş tespiti yapılmıştır.
Ekşi'de bir yazar.
alex haley'in, özgün adı "the roots" olan "kökler" adlı romanının başlangıç karakteridir.
savaşçı ve müslüman bir kabile olan mandingaların şefinin oğludur.
afrika'dan köle tacirleri tarafından kaçırılıp, amerika'da satılır.
sahibi tarafından adı "tobby" olarak değiştirilir.
sürekli kaçmaya çalıştığı için bir ayağı kesilir.
ölümünden sonra öykü kızı "kizzy" ile sürer.
kizzy'nin bir taş parçasıyla, babasının mezartaşındaki tobby adını kazıyıp, yerine "kunta kinte" yazdığı sahne tv dizilerinin en baba sahnelerindendir.
kizzy'den sonra öykü oğlu "horoz george" ile sürer ve günümüzde alex haley'e kadar uzanır.
bu aralar pek keyfi yerinde olmayan ben.
son zamanlarda istanbulda ellerinde bir suru saatle dolasan.

hemen hemen en ucra koselerde ara sokaklarda bile rastlanan

Heleki gecenlerde cikmaz sokakta bile gordugum.

kendilerine sen nerelisin diye sordugunuzda , Bayburtluyum, ayancikliyim , zile liyim diyen zenci tiplerdir.
seneler sonra rastgele çıktı karşıma bir entrynen. süper bi' insandı lan. iyisindir umarım. *
gambiya doğumlu ingiliz sömürüsüne baş kaldırmış afrikalıdır.köle tacirlerinin elinden kaçtıktan sonra yakalanıp virginia ya götürülmüş orda da birçok kez kaçma girişiminde bulununca efendisi tarafından bir bacağı dizinden kesilmiştir.heykeli olan birkaç afrikalıdan biridir.
ayrıca bir kakaolu ıslak kektir.
lise yıllarınan bir arkadaşım.
ota boka muhalif.
torunu artık başkan.
kökler dizisinin başlarında afrika'daki yurdundan kaçırılarak amerika'ya götürülen ve köle yapılarak çok eziyet çeken siyahi müslüman karakter. dizide sonradan işlenen abd'deki siyahi karakterlerin atası olmuştur.
lezzeti muhteşem ıslak kek.

fırından çıkarıldıktan sonra üzerine ıslak görünümü vermek için dökülecek kakaolu sosunu, tadından dolayı dökemeden içmişliğim vardır.
(bkz: ben de kunta kinte idim)
kaptanlar samimiş sohbetlerde tayfaları için kullanır bu kelimeyi.
yepyeni bir 6. nesil yazar. tarih ve sanat bilgileriyle sözlüğün dumanını atabilecek kapasitede, rehber insanı. *
(bkz: stajyer)
ezilmeye mahkum dizi karakteridir.

yani bir insanın adı kunta kinte olursa, hayatı boyunca ezilmeside normaldir. nasıl bir isimdir lan o. kunta kinte diye isim mi olur arkadaş.
türk insanının bir dönem gördüğü her zenciye seslenme şekli idi.
80 lerde genç olan insanların hatırladıgı, ve bazen gunluk hayatta kullandıklarında dumur olmamızı sağlayan meşhur ,sempatik köle ismi.
kuntayi kinteleyen adam bu keki seven adamdır.

Gambiya da, yıllarca ingiliz sömürüsü altında kalmış 1750 yılında doğan ve 1767 de maryland annapolis e getirilen 98 köleden biri ile alakası yoktur.

4 Yumurta
2 su bardağı şeker
1 su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı süt
1 paket vanilya
2-3 yemek kaşığı kakao

mikserle çırpılır karışımdan 1 su bardağı ayrılır. Kalan malzemenin içine 2 su bardağı un 1 paket kabartma tozu ilave edilerek kaşıkla karıştırılır.Yağlanmış unlanmış tepsiye dökülerek 180 derecede pişirilir.Fırından çıkınca üzerine bardağa ayrılan malzeme kaşık kaşık dökülür kapalı sıcak fırında 5-10 dak demlendirilir.(demlendirirken fırın çalıştırılmaz üzeri tuhaf ve şekilsiz kabarıyor.)

AFiYET BAL ŞEKER OLSUN!

görsel
brovninin türkçesi.
(bkz: kek değil mi abi o)
yengemlere her gittiğimde yaptığı tadına doyamadığım keke ismini vermiş şahs-ı muhterem.
cocukluk lakabımdır. (bkz: ben)