bugün

Budur.

görsel

Gerçek adını bilmiyorum ama halk dilinde adı budur.
'Nağnemin köydeki ıhlamur ağacından lapır lapır ense yoluna süzülen ve karpuza dolarak lambadan ışığın az gelmesine sebep olan böcektir. Hiçbir şey yapmayacağından emin olunsa dahi sırf tipinden ötürü bile Sinir hastası eder.
Her yaz düzinlerce öldürdüğüm. Kimi zaman ensemden kimi zaman yanağımdan alırım. Bazen salar bazen... Öldürürüm onu.

(bkz: öldür onuuuğ)
hem çok hızlı hemde uça bilen bir böcektir.
Aslında kulağa kaçmaz kulağı çimdikler.

Aslında vücudunuz herhangi bir yerini de çimdikleyebilir o yüzden neden özellikle kulakla ilişkilendiriliyor bilmiyorum.

Üstelik Bu böceğinin ismi çoğu dilde kulak kelimesini içerir.

(bkz: araştırılacaklar listesine eklenmiştir)

Edit: iki sebep var:
1) o arkadaki penseleri eski takı satışı yapanların kulak delme penselerini andırıyor.

2) kulağa giriyor diye bir halk söylentisi/ hikayesi var.
Bu böcek karanlık ve sıcak yerleri seviyor ama kulağa girme fantezi gerçek değil.

Evet bu gece daha bilgili uyuyoruz.
çankırı'da "kulakh böcüsü" olarak bilinir.
Adını ilk duyduğumda gerçekten kulağa kaçar mı acaba diye düşündüğüm böcek. kaçıyorsa bile öldürmüyordur en azından. duymadım öyle bir şey çünkü.
izlendiğini çok iyi anlıyor tipini diktiğim..
Sahiden kulağa kaçar. Çocukken ani bir acı ile irkilmiştim bir gece. Yere minder atmış salonda tv izliyordum. Acının refleksi ile elim kulağıma gitti direkt. Parmağıma bir şey geldi sert. Bir çektim bu böceğin yarısı ve baya kan. Evi yıkmıştım çığlık çığlığa. O gün bugün aşırı korkarım.korkmadığım bir böcek türü yok sayılır.
Kayisi agacini çok severler ve gerçekten kulaga kaçar vücudumda ne zaman yakalasam kulaga yakin yerde oluyolar.
Görüntüsü isminin hakkini veriyo.
kulaga falan kaçtığı yok, yani yolunu şaşırmışsa anca öyle.
eski bir safsatadan kalmış bu ismi.

sevimli kıskaçlı bir böcek türüdür.
göze kaçan sineğin yakın akrabası olan siniri bozucu canlıdır.
kuzenimin kulağına kaçmıştı. 3 gün sonra parçalar halinde çıkarmışlardı. sıkıntılı bir durum.
Niğde'de kulak sokan olarak bilinir.
kulağa kaçmazlar ve girmeyi tercih de etmezler. ismini uyduran göt her kimse, milletin bilinç altına tecavüz etmiş.