bugün

Taşların en babası olduğu söylenmektedir. En büyük özelliği kodlanabilmesiymiş. yani öteki taşlar gibi yalnızca bir iki özelliği yokmuş. bir gece kaya tuzunda bekletilen bu taşı alıp güneybatı ya da güneydoğuya dönüp -allahın izniyle bana evrenden sevgi getirmeni istiyorum- gibisinden cafcaflı laflar etmeniz halinde bu taş size sevgi getirirmiş...
saydam olup kaya şeklinde olanı daha makbul olan taştır. çeşitleri vardır.

etrafı vernikli, şekillendirilmiş olanlarını almayın, zira sahteleri oldukça yaygın.
televizyon, bilgisayar gibi aletlerin üzerine konulduğunda radyasyonu emer ve ağızda bekletildiğinde sususluğu giderir(miş).

bir su damlası kadar narin gözüken bu taş kırıldığında kısa süreli olarak sıvıya dönüşür sonra tekrar taş olurmuş.

not: yukarıdakileri doğal taşlar kitabında okumuştum lakin pek inandırıcı gözükmedi denemeyi düşündüm, elimdeki tek kristal kuvarsı da kırmayayım dedim. ama ağzıma aldım; susuzluğu geçiriyor, bu doğru işte.
Cep telefonu, telsiz ve bilgisayarlardan yayılan radyasyonu topladığı iddaa edilen kuvars kristalidir. sırf bu iddaaya inanarak bile bir tane edinmek günümüz şartlarında mantıklı bir hamle olacaktır. çünkü evlerin içinde dört bir yandan fırlayan teknolojik cihazların yaydığı radyasyonu azaltabildiği söyleniyorsa her eve lazım bir taş olduğu söylenebilir. bunun yanında bir özelliğinin de şu olması albenisini arttıran bir özelliktir. şu işte; tedavi edici nitelikleri en yoğun taşlardan olan kuvarslar; beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yokeder ve pozitif enerjiyi toplar.

not:bu taşın bu işlevlerinin doğruluğu bilinmemekle birlikte internet kaynaklarında bu bilgilerin her yerde tamamen aynı olduğu gözlemlenmiştir. artık inanıp inanmak şahsa kalmıştır.
kristal kuvarslar dişil ve eril olarak ikiye ayrılır. ikisinin de özellikleri farklıdır. ayrıca şarj edilmesiyle beraber başka herhangi bir taşın yerine kullanılabilirler spiritüel işlemlerde.