Advertisement

 1. 1.
  yüzyıl kadar önce, cesare lombroso adında bir italyan doktor, bugünkü paleopsikolojinin öncüsü olan kriminal antropoloji isminde yeni bir alan yarattı. lombroso, suçluların ''atavistik'', yani açıklanamaz bir evrim sapmasıyla modern dünyada doğan vahşi,maymuna benzeyen varlıklar olduklarına inanıyordu. tarih öncesinde yaşamış atalarına çektiklerinden, suçlular belirli fiziksel özellikleriyle tanımlanabilirlerdi. gerçekten de maymunların bazı anatomik özelliklerine sahiplerdi: kalın kafa tasları, büyük çeneler, çıkık yanak kemikleri, kalın kaşlar,uzun kollar, kalın boyunlar, vb.

  vincenz verveni adında bir seri katil, lombroso için teorisinin geçerli olduğu konusunda ikna edici olmuştur. roma dışında iki kadını boğduktan sonra verzeni, kadınların karınlarını deşmiş ve hatta birinin kanını içmişti. tutuklanmasından sonra vampir katili muayene eden lombroso, kocaman çenesi, kalın boynu, çirkin kulakları ve dar alnıyla bu genç adamın mükemmel bir ''ilkel insan'' olduğunu gördü. çok geçmeden, lombroso sadece fiziksel özelliklerine bakarak ''doğuştan suçlu'' olan birisini tanımlayabileceğinizi iddia etmeye başladı. genç bir şüphelinin mahkemesinde ifade verirken, lombroso, adamın kesin olarak suçlu olduğunu, çünkü büyük kulaklarının, çarpık burnunun, sinsi bir görüntüsünün ve dövmesinin olduğunu söylemiştir.

  lombroso'nun ''suçlu adam'' teorisinin bugün tamamıyla çürütüldüğünü söylemeye gerek dahi yok; özellikle de bir katili sadece ona bakarak tanıyabileceğimiz kısmının.

  en azından, bir zamanlar tanıdıkları yakışıklı, temiz görünüşlü ve dünyada maymundan başka her şeye benzetilebilecek ted bundy adında genç bir adamla tanışan otuz genç kadın, ünlü doktora ne kadar hatalı olduğunu söyleyebilirlerdi.

  harold schechter, david everitt - the a to z encyclopedia of serial killers
  6 -1 ... david gilmourun parmaklari